(Dz.U.UE C z dnia 27 marca 2020 r.)
Streszczenie
W wytycznych dotyczących środków zarządzania granicami w celu ochrony zdrowia i zapewnienia dostępności towarów i usług podstawowych przyjętych przez Komisję Europejską w dniu 16 marca 2020 r. 1 podkreślono zasadę stanowiącą, że wszystkie granice wewnętrzne UE powinny pozostać otwarte dla towarów oraz że należy zagwarantować funkcjonowanie łańcuchów dostaw produktów podstawowych, takich jak żywność, w tym inwentarz żywy, sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej i substancje pochodzenia ludzkiego. W interesie wszystkich jest, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji nadal zapewniony był swobodny przepływ towarów. Wymaga to od państw członkowskich poszanowania i pełnego wdrożenia tych wytycznych na wszystkich przejściach granicznych na granicach wewnętrznych. Ponadto w komunikacie w sprawie wdrożenia uprzywilejowanych korytarzy przyjętym przez Komisję Europejską w dniu 23 marca 2020 r. 2 przewidziano uruchomienie procesu opartego na współpracy w całej UE, aby zagwarantować, że wszystkie towary, w tym, ale nie tylko, towary podstawowe, takie jak żywność i wyroby medyczne, szybko dotrą do miejsca przeznaczenia bez żadnych opóźnień. Wreszcie we wspólnym oświadczeniu Europejskiej Sieci Konkurencji dotyczącym stosowania prawa konkurencji w trakcie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa 3 zauważono, że nadzwyczajna sytuacja spowodowana przez COVID-19 może zrodzić potrzebę współpracy między przedsiębiorstwami, aby zapewnić dostawy i sprawiedliwą dystrybucję deficytowych produktów wśród wszystkich konsumentów. W obecnych okolicznościach Europejska Sieć Konkurencji nie będzie aktywnie interweniować w przypadku wprowadzania niezbędnych i tymczasowych środków mających na celu uniknięcie niedoborów w zaopatrzeniu. We wspólnym oświadczeniu jasno stwierdzono jednak również, że Europejska Sieć Konkurencji nie zawaha się podjąć działań przeciwko przewoźnikom lotniczym wykonującym lotniczy transport towarowy, którzy czerpią korzyści z obecnej sytuacji, tworząc kartele lub nadużywając pozycji dominującej, w tym przy ustalaniu cen.
Niniejszy komunikat opiera się na wyżej wymienionych dokumentach, a państwa członkowskie zachęca się do pełnego wdrożenia ich zapisów. Celem niniejszych wytycznych jest wsparcie państw członkowskich w utrzymaniu i ułatwianiu przewozów ładunków lotniczych, w tym transportu towarów podstawowych, takich jak żywność i wyroby medyczne, a zwłaszcza tych, w przypadku których czas dostawy odgrywa ważną rolę. Zachęca się państwa członkowskie do wprowadzenia niezbędnych środków operacyjnych i organizacyjnych przy założeniu, że te wyjątkowe środki będą miały charakter tymczasowy - do momentu opanowania kryzysu związanego z epidemią COVID-19 i zniesienia wyjątkowych ograniczeń w ruchu lotniczym i podróżach.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2020.100I.1 |
Rodzaj: | Komunikat |
Tytuł: | Komunikat Komisji - Wytyczne Komisji Europejskiej: Ułatwianie operacji lotniczego transportu towarowego w trakcie epidemii COVID-19. |
Data aktu: | 26/03/2020 |
Data ogłoszenia: | 27/03/2020 |
Data wejścia w życie: | 26/03/2020 |