Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.

KOMUNIKAT KOMISJI
zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

(2019/C 401/03)

(Dz.U.UE C z dnia 27 listopada 2019 r.)

I. 

Wprowadzenie

1)
W komunikacie Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych 1  ("komunikat") określa się w pkt 13, że ubezpieczyciele państwowi 2  nie mogą oferować krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do ryzyka zbywalnego. Ryzyko zbywalne zdefiniowane jest w pkt 9 jako ryzyko polityczne i handlowe o maksymalnym okresie ryzyka krótszym niż dwa lata, odnoszące się do nabywców publicznych i niepublicznych w państwach umieszczonych w wykazie znajdującym się w załączniku do komunikatu.
2)
Ze względu na brak zdolności ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej sektora prywatnego do pokrycia wywozu do Grecji Komisja wprowadziła zmiany w komunikacie i tymczasowo wykluczyła Grecję z wykazu państw o ryzyku zbywalnym w 2013 r. 3 . Od tego czasu zmiana ta była kilkakrotnie przedłużana 4 . Ostatnie przedłużenie wygasa w dniu 31 grudnia 2019 r. W związku z tym od dnia 1 stycznia 2020 r. Grecja byłaby uznawana za kraj o ryzyku zbywalnym.
3)
Zgodnie z pkt 36 komunikatu kilka miesięcy przed upływem okresu obowiązywania ostatniej zmiany Komisja rozpoczęła przegląd zdolności ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej sektora prywatnego do pokrycia wywozu do Grecji, aby stwierdzić, czy obecne warunki rynkowe uzasadniają powrót Grecji do wykazu państw o ryzyku zbywalnym z dniem 1 stycznia 2020 r., lub czy też możliwości rynku pozostają nadal niewystarczające, aby objąć ubezpieczeniem wszelkie ekonomicznie uzasadnione ryzyko, i w związku z tym konieczne jest przedłużenie usunięcia.

II. 

Ocena

4)
Zgodnie z sekcją 5.2 komunikatu ocena Komisji oparta jest na kryteriach określonych w pkt 33: możliwości sektora prywatnych ubezpieczeń kredytów, rating państwa oraz rezultaty sektora przedsiębiorstw (zwłaszcza przypadki niewypłacalności).
5)
Przy określaniu, czy niewystarczające zdolności sektora prywatnego do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka uzasadniają przedłużenie tymczasowego usunięcia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym, Komisja przeprowadziła konsultacje z państwami członkowskimi, prywatnymi ubezpieczycielami kredytów oraz innymi zainteresowanymi stronami i uzyskała od nich stosowne informacje. W dniu 23 września 2019 r. Komisja opublikowała wezwanie do udzielenia informacji w sprawie dostępności krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych w odniesieniu do wywozu do Grecji 5 . Termin nadsyłania odpowiedzi upłynął dnia 18 października 2019 r. Komisja otrzymała 22 odpowiedzi od państw członkowskich i nie otrzymała żadnych odpowiedzi od innych zainteresowanych stron.
6)
Informacje przedłożone Komisji w kontekście wniosku o udzielenie informacji publicznych nie wskazują na zmniejszenie zdolności udzielania prywatnych ubezpieczeń kredytów eksportowych na wywóz do Grecji. Ubezpieczyciele państwowi odnotowali spadek liczby polis ubezpieczeniowych na wywóz do Grecji, co wskazuje na wystarczającą dostępność prywatnych ubezpieczeń. Spośród państw członkowskich innych niż Grecja jedynie pięć wyraźnie wystąpiło o przedłużenie obecnego wyłączenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym, natomiast trzy inne podały, że Grecja powinna zostać ponownie umieszczona w wykazie krajów o ryzyku zbywalnym. W pozostałych 13 odpowiedziach nie zajęto w tej sprawie zdecydowanego stanowiska. W szczególności Grecja wyraziła silną wolę ponownego umieszczenia w wykazie krajów o ryzyku zbywalnym, z uwagi na fakt, że w greckiej gospodarce odnotowuje się w ostatnim czasie stały wzrost.
7)
Według najnowszych wskaźników makroekonomicznych Grecja odnotowuje ożywienie gospodarcze, które prawdopodobnie utrzyma się w najbliższej przyszłości. Po prawie dekadzie kurczenia się i stagnacji, w 2017 r. jej gospodarka zaczęła ponownie rosnąć, przy czym wzrost realnego PKB szacuje się na 1,8 % w 2019 r., a warunki na rynku pracy nadal się poprawiają. Wzrost utrzymywał się w pierwszej połowie 2019 r., podczas gdy specyficzne elementy greckiego eksportu uchroniły gospodarkę przed pogarszającą się sytuacją na jej rynkach eksportowych. Bieżące ożywienie koniunktury znajduje również odzwierciedlenie w pozytywnych zmianach na rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia nadal spada, osiągając w sierpniu 2019 r. 16,7 %. Zgodnie z prognozą gospodarczą Komisji Europejskiej z jesieni 2019 r. 6  zmniejszy się ona jeszcze w kolejnych latach.
8)
Jeżeli chodzi o finanse publiczne, spadła znacznie rentowność obligacji rządowych, w tym obligacji 10-letnich w okresie od maja do września 2019 r., z około 3,4 % do 1,5 %, a jednocześnie nastąpił spadek zarówno stóp wolnych od ryzyka, jak i spreadów krajowych - sygnalizuje to mniejsze ryzyko związane z inwestycjami w greckie obligacje skarbowe.
9)
Sytuacja dotycząca ratingów Grecji znacznie się poprawiła od czasu kryzysu, a perspektywy uznawane są przez agencje ratingowe za stabilne lub pozytywne. Greckie obligacje skarbowe pozostają jednak w dalszym ciągu opatrzone ratingiem na poziomie poniżej poziomu inwestycyjnego. W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie odnotowano żadnych negatywnych zmian w odniesieniu do ratingów kredytowych sektora publicznego w Grecji. Oczekuje się, że ratingi będą się w dalszym ciągu poprawiały w miarę dalszego wzrostu gospodarczego.
10)
Wyniki sektora przedsiębiorstw nie uległy w ciągu ostatnich 6 miesięcy pogorszeniu. Odsetek zagrożonych kredytów dla przedsiębiorstw zmniejsza się od 2017 r., ale utrzymuje się w drugim kwartale 2019 r. na wysokim poziomie 42,6 % z powodu wysokiego poziomu początkowego i ogólnego kurczenia się kredytów. Łączna kwota kredytów zagrożonych w przedsiębiorstwach zmniejsza się szybciej (-16 % w drugim kwartale 2019 r. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku) i oczekuje się dalszego jej zmniejszenia w związku z programem sekurytyzacyjnym w zakresie kredytów zagrożonych "Herkules", zatwierdzonym przez Komisję w październiku 2019 r. Standardy kredytowe dla sektora przedsiębiorstw nie uległy w pierwszym kwartale 2019 r. zmianie i według ankiety dotyczącej działalności kredytowej oczekuje się, że w drugim kwartale pozostaną bez zmian.
11)
W tym kontekście, biorąc pod uwagę wyniki konsultacji publicznych oraz, w szczególności, wkład Grecji, jak również ogólne oznaki poprawy w greckiej gospodarce i pozytywne prognozy, Komisja postanawia włączyć Grecję z powrotem do wykazu krajów o ryzyku zbywalnym od dnia 1 stycznia 2020 r.

ZMIANA KOMUNIKATU

12)
Od dnia 1 stycznia 2020 r. stosuje się następującą zmianę Komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych:
-
Załącznik otrzymuje brzmienie:
"Lista państw o ryzyku zbywalnym:
Belgia Cypr Słowacja
Bułgaria Łotwa Finlandia
Czechy Litwa Szwecja
Dania Luksemburg Zjednoczone Królestwo
Niemcy Węgry Australia
Estonia Malta Kanada
Irlandia Niderlandy Islandia
Grecja Austria Japonia
Hiszpania Polska Nowa Zelandia
Francja Portugalia Norwegia
Chorwacja Rumunia Szwajcaria
Włochy Słowenia Stany Zjednoczone Ameryki".
1 Dz.U. C 392 z 19.12.2012, s. 1.
2 Ubezpieczyciel państwowy jest zdefiniowany w komunikacie jako przedsiębiorstwo lub inna organizacja oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych, przy wsparciu państwa członkowskiego lub działające w jego imieniu, lub państwo członkowskie oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych.
3 Dz.U. C 398 z 22.12.2012, s. 6.
4 W 2013 r., Dz.U. C 372 z 19.12.2013, s. 1, na początku 2015 r., Dz.U. C 28 z 28.1.2015, s. 1, w czerwcu 2015 r., Dz.U. C 215 z 1.7.2015, s. 1, w czerwcu 2016 r., Dz.U. C 244 z 5.7.2016, s. 1, w czerwcu 2017 r., Dz.U. C 206 z 30.6.2017, s. 1, w czerwcu 2018 r., Dz.U. C 225 z 28.6.2018, s. 1, a ostatnio w grudniu 2018 r., Dz.U C 457 z 19.12. 2018, s. 9.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.401.3

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.
Data aktu: 27/11/2019
Data ogłoszenia: 27/11/2019