Pomocpaństwa - Luksemburg - Pomoc państwa SA.50400 (2019/C)(ex 2019/NN-2) - Domniemana pomoc państwa na rzecz Huhtamäki - Zaproszenie do zgłaszania uwagzgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa SA.50400 (2019/C) (ex 2019/NN-2) - Domniemana pomoc państwa na rzecz Huhtamäki
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2019/C 161/02)

(Dz.U.UE C z dnia 10 maja 2019 r.)

Pismem z dnia 7 marca 2019 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Luksemburg o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission,

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +322 2961242

stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom luksemburskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

Procedura

Po opublikowaniu przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych w 2014 r. bazy danych zawierającej interpretacje indywidualne prawa podatkowego, które zostały wydane przez luksemburskie organy podatkowe, (tzw. afera Luxleaks) Komisja w piśmie z dnia 29 listopada 2017 r. zwróciła się do władz luksemburskich z wnioskiem o dostarczenie informacji na temat interpretacji wydanych na rzecz podmiotów wchodzących w skład grupy Huhtamäki.

Opis środków, w odniesieniu do których Komisja wszczyna postępowanie

Niniejsze postępowanie dotyczy trzech interpretacji indywidualnych prawa podatkowego, które zostały wydane przez luksemburskie organy podatkowe na rzecz Huhtalux S.à r.l. ("Huhtalux") w latach 2009, 2012 i 2013 ("przedmiotowe interpretacje indywidualne prawa podatkowego"). Huhtalux jest spółką podlegającą opodatkowaniu w Luksemburgu, która zajmuje się udostępnianiem członkom grupy Huhtamäki środków finansowych pochodzących z pożyczek. Finansowana jest przy pomocy nieoprocentowanych pożyczek udzielanych przez irlandzką spółkę należącą do grupy kapitałowej. Huhtalux wykorzystuje pożyczone środki do finansowania przy pomocy oprocentowanych instrumentów finansowych innych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej Huhtamäki, które mają swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

Przedmiotowe interpretacje indywidualne prawa podatkowego pozwalały Huhtalux począwszy od 2010 r. na rokroczne odliczanie od podstawy opodatkowania hipotetycznych odsetek, tj. domniemanego wynagrodzenia wolnorynkowego za nieoprocentowane pożyczki, które nie odpowiada rzeczywistym kosztom wynikającym z ksiąg rachunkowych spółki. W wyniku tych odliczeń dochód podlegający opodatkowaniu jest ustalany jako marża zysku, która odpowiada różnicy pomiędzy faktycznie zrealizowanym przez spółkę zyskiem z działalności finansowej a hipotetycznymi odsetkami.

Ocena środków pomocy

W ocenie Komisji przedmiotowe interpretacje indywidualne prawa podatkowego mogą stanowić selektywną korzyść dla Huhtalux z uwagi na fakt, że umożliwiają one spółce co roku wyłączenie z opodatkowania znacznej części jej zysków, które zostały faktycznie zrealizowane i ujęte w księgach rachunkowych, a które odpowiadają hipotetycznym odsetkom. Takie traktowanie wydaje się stanowić odstępstwo od luksemburskiego systemu opodatkowania osób prawnych, którego celem jest opodatkowanie zysków przedsiębiorstw. Należy podkreślić, że to wynik finansowy brutto powinien stanowić punkt wyjścia dla wymiaru podatku, a zatem i dla ustalenia podstawy opodatkowania zysków przedsiębiorstw.

Na obecnym etapie postępowania Komisja nie uważa, że takie traktowanie podatkowe jest uzasadnione charakterem lub ogólną strukturą systemu podatkowego. W szczególności Komisja stwierdza wstępnie, że traktowanie podatkowe wynikające z przedmiotowych interpretacji indywidualnego prawa podatkowego nie jest ani odpowiednie ani proporcjonalne do osiągnięcia celów, jakimi są unikanie podwójnego opodatkowania i zapewnienie równego traktowania przedsiębiorstw zintegrowanych i samodzielnych.

Z tego względu Komisja ma wątpliwości czy przedmiotowe interpretacje indywidualne prawa podatkowego i ich realizacja w rocznych deklaracjach podatkowych nie stanowią pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE na rzecz Huhtalux i całej grupy Huhtamäki. Komisja nie widzi ponadto podstaw dla stwierdzenia zgodności takich ewentualnych środków z rynkiem wewnętrznym.

Zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 1  wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

grafika

1 Rozporządzenie Rady (UE) 2015/1589 z dnia 13 lipca 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.U. L 248 z 24.9.2015, s. 9).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.161.3

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomocpaństwa - Luksemburg - Pomoc państwa SA.50400 (2019/C)(ex 2019/NN-2) - Domniemana pomoc państwa na rzecz Huhtamäki - Zaproszenie do zgłaszania uwagzgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 10/05/2019
Data ogłoszenia: 10/05/2019