Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2018/C 75/05)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lutego 2018 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"MARRONE DI SERINO"/"CASTAGNA DI SERINO"

Nr UE: PGI-IT-02147 - 24.6.2016

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy

"Marrone di Serino"/"Castagna di Serino"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Nazwa "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" oznacza owoce świeże, obrane, suszone niełuskane i suszone łuskane w całości, należące do gatunku Castanea Sativa Mill. lub Castagna Europea, do odmiany Montemarano zwanej również Santimango, Santomango, Marrone di Avellino lub Marrone avellinese oraz do rodzimej odmiany występującej na obszarze produkcji określonym w pkt 4 Verdola lub Verdole. Produkt objęty ChOG "Marrone di Serino"/"Casta-gna di Serino" jest owocem charakteryzującym się średnimi lub dużymi promieniście ułożonymi pasmami, średnią lub dużą wielkością oraz w rzadkich przypadkach przegrodą wewnętrzną. Owoc ma zwykle zaokrąglony kształt, często asymetryczny. Pąk (wierzchołek), szpiczasty lub zaokrąglony, jest w średnim stopniu pokryty włoskami; owocnia, często cienka i mało elastyczna, ma błyszczący brązowy kolor z ciemnymi, jednolitymi i nitkowatymi prążkami, a jej powierzchnia wewnętrzna pokryta jest krótkimi włoskami koloru kremowobiałego. Szypułka jest średniej lub dużej wielkości, jest pokryta pozostałością lekkiego puchu i zwykle ma regularny kontur. Słupek ma średnią długość i składa się z 6-8 niejednakowych owocolistków. Łupina, która łatwo oddziela się od nasiona, jest delikatna, ma czerwonobrązowy kolor oraz wyraźne, ciemniejsze pionowe żyłki. W momencie wprowadzenia do obrotu produkt "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" musi posiadać opisane poniżej cechy:

a)
"Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" świeże:
-
kształt owocu: zwykle zaokrąglony, często asymetryczny;
-
owocnia: ma błyszczący brązowy kolor z wyraźnie zaznaczonymi, ciemnymi rozdzielonymi prążkami;
-
łupina: łatwo oddziela się od nasiona, jest delikatna, ma czerwonobrązowy kolor;
-
nasiono: ma mlecznobiały kolor, raczej powierzchniowe żłobienia, niewielkie wgłębienie pomiędzy liścieniami, jędrny i chrupiący miąższ oraz średnio słodki smak;
-
słupek: jest niebyt długi;
-
występowanie owoców robaczywych, zniekształconych lub skurczonych: maksymalnie 10 %;
-
maksymalna wielkość: 85 owoców na kg.
b)
"Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" obrane:
-
kształt obranego owocu: zwykle zaokrąglony, często asymetryczny;
-
całkowity brak słupka i owocni;
-
brak ciał obcych w pojemnikach z obranymi owocami;
-
maksymalna ilość łupiny: 2 %;
-
występowanie śladów spalenizny: maksymalnie 5 %;
-
występowanie owoców robaczywych: maksymalnie 3 %;
-
maksymalna wielkość: 200 kasztanów jadalnych na kg.
c)
"Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" suszone, niełuskane:
-
wilgotność całych owoców: maksymalnie 15 %;
-
zawartość produktu suchego w łupinie: maksymalnie 60 % masy produktu świeżego;
-
maksymalna wielkość: 250 owoców na kg;

produkt musi być wolny od zarażenia żyjącymi pasożytami jakiegokolwiek typu (larwami owadów, pleśnią itd.).

d)
"Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" suszone, łuskane i w całości:
-
wilgotność całych owoców: maksymalnie 15 %;
-
zawartość produktu suchego łuskanego: maksymalnie 45 % masy produktu świeżego;
-
maksymalna wielkość: 300 owoców na kg;

produkt musi być zdrowy, mieć barwę białosłomkową, nie może występować w nim więcej niż 5 % wad (śladów gnicia, zniekształceń itd.) oraz musi być wolny od jakiegokolwiek rodzaju pasożytów (larw owadów, pleśni itd.).

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji (uprawa, sortowanie, klasyfikacja pod względem wielkości, łuskanie, obieranie oraz osuszanie) muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Masa poszczególnych rodzajów opakowań wynosi od co najmniej 0,10 kg do maksymalnie 25 kg. W każdym przypadku opakowanie musi być zamknięte w taki sposób, aby uniemożliwić wyjęcie z niego zawartości bez rozerwania zamknięcia.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykietach umieszczanych na opakowaniach muszą znajdować się następujące informacje naniesione wyraźną i czytelną czcionką:

-
wielkość,
-
logo ChOG "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino",
-
europejski symbol graficzny.

Logo ChOG "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" jest następujące:

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" obejmuje terytorium administracyjne następujących gmin: Serino, Solofra, Montoro, S. Michele di Serino, S. Lucia di Serino, S. Stefano del Sole, Sorbo Serpico, Salza Irpina, Chiusano S. Domenico, Cesinali, Aiello del Sabato, Contrada i Forino w prowincji Avellino oraz Giffoni Valle Piana, Giffoni Sei Casali, S. Cipriano Picentino, Castiglione del Genovesi i Calvanico w prowincji Salerno.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Renoma produktu "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" związana jest z jego wprowadzaniem do obrotu na poziomie krajowym i międzynarodowym. Produkt "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" jest doceniany i pożądany w związku z jego zastosowaniem w produkcji wyrobów cukierniczych i ciastkarskich. Pierwsze świadectwa dokumentujące jego renomę poza granicami regionu znajdują się w przewodniku Guida gastronomica - Touring Club Italiano (Przewodnik gastronomiczny - Touring Club Italiano), w którym wymienia się "Marrone di Serino" z powodu jego wyjątkowego miąższu oraz wspomina się, że jest on bardzo chętnie wykorzystywany do produkcji kasztanów kandyzowanych oraz wywożony w dużych ilościach do Ameryki (Guida gastronomica - Touring club Italiano, I Edizione, 1931, s. 376). Nazwa występuje w wykazie produktów zinwentaryzowanych w dokumencie z 1952 r. zatytułowanym Chestnuts - fruit Trade catalogs (Kasztany jadalne - katalogi handlu owocami), co świadczy o wprowadzaniu tego produktu do obrotu w Ameryce.

W publikacji zatytułowanej Economia Irpinia (Gospodarka Irpinii), regularnie aktualizowanej przez izbę handlu, przemysłu, rzemiosła i rolnictwa Avellino (rok XXVI, nr 3, 1988, s. 9), "Marrone di Serino" wymienia się w związku z jego wykorzystaniem we włoskim przemyśle cukierniczym oraz dużym zapotrzebowaniem na ten produkt ze strony przedsiębiorstw zagranicznych, głównie francuskich, wykorzystujących go do produkcji kasztanów kandyzowanych.

W badaniu zatytułowanym Indagini e osservazioni sulle migliori varietà italiane di castagno (Badania i obserwacje dotyczące najlepszych włoskich odmian kasztanów jadalnych) podkreślono szczególny charakter miąższu "Marrone di Serino", który doskonale nadaje się do kandyzowania (suplement do Ricerca Scientifica, rok 25-1955, Centro studi sul Castagno, s. 55).

W publikacji zatytułowanej La coltivazione del castagno (Uprawa kasztanów jadalnych) autorstwa Raffaele Bassi (I libri di vita in campagna, Ed. Informatore agrario, 1990, s. 18) "Marrone di Serino" wymienia się wśród najbardziej poszukiwanych kasztanów jadalnych prowincji Avellino.

W publikacji Il castagno in Campania - Problematiche e Prospettive della Filiera (Kasztan jadalny w Kampanii - Problemy i perspektywy sektora) wskazano, że owoce "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" są na ogół większe niż inne kasztany jadalne uprawiane w prowincji Avellino i że z tego powodu w ramach produkcji "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" wyspecjalizowano się w przetwarzaniu produktu (Gennaro Cristinzio i Antonino Testa, Ed. Società Editrice Imago Media, marzec 2006, s. 97).

Ponadto na obszarze produkcji od dawna wykorzystuje się "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" we wszystkich postaciach do celów kulinarnych, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w restauracjach. Świeże owoce wykorzystuje się głównie do przygotowania gotowanych kasztanów jadalnych, pieczonych kasztanów jadalnych oraz konfitur. Obrane owoce wykorzystuje się zwłaszcza do przygotowania gotowanych kasztanów jadalnych, ciasta kasztanowego zwanego castagnaccio oraz tart. Suszone kasztany jadalne, łuskane lub niełuskane, spożywa się szczególnie w postaci "Marroni del Prete", przygotowywanych w oparciu o przepis typowy dla obszaru produkcji. Zróżnicowane sposoby wykorzystania "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" we wszystkich postaciach przekładają się na obecność tej nazwy w menu restauracji, nie tylko na obszarze produkcji, lecz także poza granicami prowincji: produkt "Marrone di Serino" występuje tam jako składnik ciast "crostata di Marroni di Serino" (tarta z kasztanami jadalnymi z Serino), "crostata con crema di Marroni di Serino e cioccolato" (tarta z kremem z kasztanów jadalnych z Serino i czekoladą), "tronchetto al cioccolato con Marrone di Serino" (ciasto czekoladowe z kasztanami jadalnymi z Serino), zup ("zuppa di Marroni di Serino") lub jako owoc "caldarroste di Marrone di Serino" (pieczone kasztany jadalne).

W 2017 r. po raz 42. obchodzono święto kasztanów Sagra della Castagna di Serino, które odbywa się w gminie Rivottoli di Serino.

Nazwa "Marrone di Serino"/"Castagna di Serino" pojawia się także w przysłowiach oraz dawnych wierzeniach, co wskazuje na zróżnicowane wykorzystanie kasztanów jadalnych w ciągu roku rolnego w ramach wydarzeń o charakterze religijnym i cywilnym. Wystarczy przywołać na przykład to stare powiedzenie, które przekazuje się w Serino od niepamiętnych czasów: "a Sant'Antonio 'o cardillo, a Salvatore 'o fruttillo" (wyjaśnienie: jeżeli podczas uroczystości Świętego Antoniego, która ma miejsce w Rivottoli di Serino 13 czerwca, można gołym okiem zobaczyć łupinę, a podczas święta Świętego Salwatora, które odbywa się w Serino 6 sierpnia, widoczny jest owoc, to rok będzie dobry). Powiedzenie to odnosi się więc do etapu, który trwa od zawiązywania się owoców i rozwoju łupiny do ukształtowania się kasztanów.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

lub

bezpośrednio na stronie głównej Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (www.politicheagricole.it) po wybraniu zakładki "Qualità" [jakość] (z prawej strony na górze ekranu), następnie zakładki "Prodotti DOP, IGP e STG" [produkty ChNP, ChOG i GTS] (z lewej strony z boku ekranu), a następnie "Disciplinari di produzione all'esame dell'UE" [specyfikacje objęte kontrolą UE].

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024