united kingdom
ukraine

Komunikat rządu Królestwa Danii dotyczący zaproszenia do składania wniosków o wydanie zezwoleń na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów na określonym obszarze na Morzu Północnym - Ósme duńskie zaproszenie do składania wniosków.

Komunikat rządu Królestwa Danii dotyczący zaproszenia do składania wniosków o wydanie zezwoleń na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów na określonym obszarze na Morzu Północny
Ósme duńskie zaproszenie do składania wniosków
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2018/C 347/05)

(Dz.U.UE C z dnia 28 września 2018 r.)

Uwzględniając art. 3 ust. 2 lit. a) dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów 1 , niniejszym zawiadamia się, zgodnie z § 12 ust. 1 lit. a) rozporządzenia nr 960 z dnia 13 września 2011 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o użytkowaniu podglebia w Danii (lovbekendtgørelse nr. 960 af 13. september 2011 om anvendelse af Danmarks undergrund), z późniejszymi zmianami, o zaproszeniu do składania wniosków o wydanie zezwoleń na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów na obszarze położonym na Morzu Północnym w obrębie duńskiej części szelfu kontynentalnego na zachód od 6° 15' długości geograficznej wschodniej (European Datum 1950) (obszar Centralgraven i obszary do niego przylegające) do dnia 1 lutego 2019 r. do godz. 12.00. Jeśli między dniem opublikowania niniejszego komunikatu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej a dniem 1 lutego 2019 r. nie upłynie 90 dni, wnioski składać można do 90. dnia (do godz. 12.00) od daty opublikowania niniejszego komunikatu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zaś jeśli 90. dzień wypada w weekend, święto, dzień konstytucji (grundlovsdag), Wigilię Bożego Narodzenia lub w dniu 31 grudnia - do godz. 12.00 pierwszego następnego dnia roboczego.

Wnioski o udzielenie zezwolenia obejmować mogą poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów w nieobjętych koncesją częściach obszaru położonego w i wokół Centralgraven na Morzu Północnym; zob. mapy dostępne na stronie internetowej Duńskiej Agencji Energetycznej (Energistyrelsen). Granice obszaru od północy, zachodu i południa wyznaczają granice szelfu kontynentalnego z Norwegią, Zjednoczonym Królestwem i Niemcami, zaś od wschodu 6° 15' (European Datum 1950) długości geograficznej wschodniej.

Wnioski można również składać w odniesieniu do zezwoleń na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów w nieobjętych koncesją obszarach znajdujących się pod obszarami objętymi koncesją, wyznaczonych w dół od tych obszarów, oraz w obszarach znajdujących nad obszarami objętymi koncesją, wyznaczonych w górę od tych obszarów.

Wnioski można składać również dla każdego obszaru, który zmienia status z objętego koncesją na nieobjęty koncesją, maksymalnie 90 dni przed upływem terminu składania wniosków.

Przepisy i kryteria w rozumieniu art. 5 ust. 1 dyrektywy 94/22/WE (zob. rozporządzenie nr 960 z dnia 13 września 2011 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o użytkowaniu podglebia w Danii, z późniejszymi zmianami) zostały opublikowane dnia 26 czerwca 2018 r. w duńskim dzienniku urzędowym nr 120 w dziale dotyczącym ogłoszeń różnych, licytacji i przetargów.

Duńskie Ministerstwo Energii, Infrastruktury Publicznej i Klimatu przeprowadziło - zgodnie z dyrektywą 2001/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko 2  - ocenę oddziaływania na środowisko planu będącego podstawą zaproszenia do składania wniosków. Szczegółowe informacje o wspomnianym planie i ocenie oddziaływania na środowisko opublikowano na stronie internetowej Duńskiej Agencji Energetycznej.

Wnioski należy przesłać na poniższy adres, pod którym dostępne są też dodatkowe informacje na podstawie dyrektywy 94/22/WE:

Danish Ministry of Energy, Utilities and Climate

Danish Energy Agency

Amaliegade 44

1256 Copenhagen K

DANIA

Tel. +45 33926700

Email: ens@ens.dk

Strona internetowa: http://www.ens.dk, http://www.ens.dk/8thRound (informacje o ósmym zaproszeniu do składania wniosków i o ocenie oddziaływania na środowisko)

Duńska Agencja Energetyczna prawdopodobnie zmieni siedzibę z początkiem 2019 r. W związku z tym wnioskodawcy powinni upewnić się co do adresu na stronie internetowej agencji lub poprzez kontakt telefoniczny z agencją.

Zezwolenia planuje się przyznać w okresie sześciu miesięcy od upływu terminu składania wniosków.

1 Dz.U. L 164 z 30.6.1994, s. 3.
2 Dz.U. L 197 z 21.7.2001, s. 30.

Zmiany w prawie

Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.347.4

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat rządu Królestwa Danii dotyczący zaproszenia do składania wniosków o wydanie zezwoleń na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów na określonym obszarze na Morzu Północnym - Ósme duńskie zaproszenie do składania wniosków.
Data aktu: 28/09/2018
Data ogłoszenia: 28/09/2018