Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.44896 (2017/C) (ex 2017/NN) - Potencjalny program pomocy państwa w formie zwolnienia podatkowego dla finansowania grup w Zjednoczonym Królestwie - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa SA.44896 (2017/C) (ex 2017/NN) - Potencjalny program pomocy państwa w formie zwolnienia podatkowego dla finansowania grup w Zjednoczonym Królestwie
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2017/C 400/03)

(Dz.U.UE C z dnia 24 listopada 2017 r.)

Pismem z dnia 26 października 2017 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission,

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Brussels

BELGIA

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Zjednoczonego Królestwa. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

PROCEDURA

Pismem z dnia 26 kwietnia 2013 r. Komisja przesłała Zjednoczonemu Królestwu wniosek o dostarczenie informacji w sprawie wprowadzenia - w ramach reformy krajowych przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych - zwolnienia podatkowego dla finansowania grup. W pismach z dnia 11 marca 2014 r., 4 czerwca 2015 r. i 19 grudnia 2016 r. Komisja zwróciła się o dostarczenie dodatkowych informacji.

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

Przepisy dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych to przepisy przeciwdziałające unikaniu opodatkowania, których celem jest zapewnienie opodatkowania w Zjednoczonym Królestwie dochodów, jakie przenoszone są ze Zjednoczonego Królestwa do nisko opodatkowanych zagranicznych spółek zależnych, przez co unika się płacenia z ich tytułu krajowego podatku dochodowego od osób prawnych w Zjednoczonym Królestwie. Przepisy dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych mają zastosowanie do różnych kategorii dochodów, w tym każdego rodzaju zysków finansowych.

Środek, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, dotyczy przepisu, który wyraźnie zezwala na niestosowanie przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych do niektórych transakcji. W szczególności zwolnienie podatkowe dla finansowania grup umożliwia przedsiębiorstwom wielonarodowym częściowe lub pełne wyłączenie z opodatkowania dochodów z odsetek pochodzących od zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy. Podstawą środka jest jednoznaczny zapis w przepisach prawa krajowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych. Środek nie wymaga wcześniejszego zatwierdzenia przez organy podatkowe Zjednoczonego Królestwa. Wszystkie przedsiębiorstwa wielonarodowe z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie udzielające pożyczek zagranicznym przedsiębiorstwom wchodzącym w skład grupy mogą skorzystać z tego zwolnienia podatkowego.

Przepisy dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych są zawarte w rozdziałach 1-22 w części 9A ustawy podatkowej z 2010 r. (podatki międzynarodowe i inne przepisy, TIOPA). Na ich mocy dochody spółki kontrolowanej niebędącej rezydentem w Zjednoczonym Królestwie przypisywane są spółce kontrolującej ze Zjednoczonego Królestwa, jeżeli dochody te zostały sztucznie przekierowane ze Zjednoczonego Królestwa. Takie ponownie przypisane dochody podlegają opodatkowaniu krajowym podatkiem dochodowym od osób prawnych, tak jak każde inne dochody spółek będących rezydentami w Zjednoczonym Królestwie. Uznanie dochodów za sztucznie przekierowane ze Zjednoczonego Królestwa opiera się na kryteriach, które są różne dla różnych kategorii dochodów, co ma odzwierciedlać różnego rodzaju ryzyko sztucznego przekierowania dla poszczególnych kategorii dochodów.

Jedna z tych kategorii to zyski finansowe nieprzeznaczone do obrotu (odsetki). Rozdział 5 przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych zawiera kryteria ustalania sztucznego przekierowania dla tej kategorii dochodów. Rozdział 9 przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych (zwolnienie podatkowe dla finansowania grup) przewiduje zwolnienie dla niektórych zysków finansowych, nawet jeżeli, na mocy przepisów rozdziału 5, są one uznane za sztucznie przekierowane, między innymi dla odsetek pochodzących od przedsiębiorstw spoza Zjednoczonego Królestwa należących do grupy. W rezultacie przedsiębiorstwa ze Zjednoczonego Królestwa są wyłączone z zakresu stosowania przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych przeciwdziałających unikaniu opodatkowania w odniesieniu do odsetek pochodzących od zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy, które uznawane są za sztucznie przekierowane do kontrolowanych spółek zagranicznych. Wyłączenie nie obejmuje innych sztucznie przekierowanych zysków finansowych, takich jak odsetki od spółek ze Zjednoczonego Królestwa należących do grupy lub odsetki od (brytyjskich lub zagranicznych) stron trzecich, które podlegają przepisom przeciwdziałającym unikaniu opodatkowania, a tym samym krajowemu podatkowi dochodowemu od osób prawnych w Zjednoczonym Królestwie.

OCENA ŚRODKA

Na obecnym etapie postępowania Komisja uważa, że zwolnienie z krajowego podatku dochodowego od osób prawnych zagranicznych zysków finansowych przekazywanych w ramach grupy stanowi program pomocy, który zapewnia selektywną korzyść stanowiącą pomoc państwa. Korzyść ta wydaje się wynikać z braku zastosowania przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych do zysków z finansowania zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy, a tym samym - ze zwolnienia ich z krajowego podatku dochodowego od osób prawnych w Zjednoczonym Królestwie. Środek ten wydaje się na pierwszy rzut oka selektywny, ponieważ zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do podmiotów ze Zjednoczonego Królestwa kontrolujących spółki zagraniczne, które to podmioty uzyskują dochód z finansowania zagranicznych przedsiębiorstw wchodzących w skład grupy, a nie do podmiotów ze Zjednoczonego Królestwa kontrolujących spółki zagraniczne, które uzyskują innego rodzaju zysk finansowy, podczas gdy podmioty te są w porównywalnej sytuacji prawnej i faktycznej w świetle celu systemu odniesienia. Wydaje się, że nie ma uzasadnienia dla takiego traktowania ze względu na logikę lub ogólną strukturę systemu podatkowego, ponieważ zwolnienie dotyczy dochodów, które nawet w samych przepisach dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych określone są jako sztucznie przekierowane ze Zjednoczonego Królestwa, a zatem wchodzą w zakres celu systemu odniesienia.

Ze względu na fakt, że taka pomoc byłaby nową pomocą oraz że nie wydaje się, by któreś z odstępstw przewidzianych w art. 107 ust. 2 i 3 TFUE miało zastosowanie, Komisja postanowiła wszcząć względem przedmiotowego środka postępowanie określone w art. 108 ust. 2 TFUE.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.400.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.44896 (2017/C) (ex 2017/NN) - Potencjalny program pomocy państwa w formie zwolnienia podatkowego dla finansowania grup w Zjednoczonym Królestwie - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 24/11/2017
Data ogłoszenia: 24/11/2017