Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy w sektorze wina [Terrasses du Larzac (ChNP)].

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 19 października 2016 r.
w sprawie publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy w sektorze wina [Terrasses du Larzac (ChNP)]

(2016/C 386/07)

(Dz.U.UE C z dnia 20 października 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 97 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Francja złożyła wniosek o ochronę nazwy "Terrasses du Larzac" zgodnie z przepisami rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 dotyczącymi ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w sektorze uprawy winorośli. Zgodnie z art. 97 ust. 2 tego rozporządzenia Komisja zbadała wniosek Francji.

(2) Warunki ustanowione w art. 93-96, art. 97 ust. 1 oraz art. 100-102 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 zostały spełnione.

(3) Aby umożliwić składanie oświadczeń o sprzeciwie zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, należy zatem opublikować jednolity dokument, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) tego rozporządzenia, oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dokonanej w toku wstępnej krajowej procedury rozpatrywania wniosku o ochronę nazwy "Terrasses du Larzac",

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

Jednolity dokument, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy "Terrasses du Larzac" (ChNP) określone są w załączniku do niniejszej decyzji.

Zgodnie z art. 98 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 publikacja niniejszej decyzji uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec ochrony nazwy, o której mowa w akapicie pierwszym niniejszego artykułu, w ciągu dwóch miesięcy od daty publikacji.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 października 2016 r.

W imieniu Komisji

Phil HOGAN

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwy, które mają być zarejestrowane

Terrasses du Larzac

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów winiarskich

1. Wino

4.
Opis wina (win)

Jest to czerwone wino wytrawne niemusujące, o barwie purpurowej lub wiśniowej, czasem z czarnymi przebłyskami. Wino gotowe do wprowadzenia do obrotu w dużych partiach lub w opakowaniach posiada zawartość cukrów fermentacyjnych co najwyżej 3 g/l. Wino to posiada złożony i delikatny bukiet: dominują w nim nuty owoców czerwonych (czereśnia, malina...), czarnych (jeżyna, czarna porzeczka) i korzeni (pieprz, goździk...), z domieszką lukrecji, czarnych oliwek, fiołka oraz zapach prażenia i aromat roślin z garrigue (lokalne zarośla) - jałowca, tymianku i wawrzynu.... Można w nim również odnaleźć nuty skóry, siana lub tytoniu. W smaku wino jest gęste i wyraźnie cierpkie, zachowując jednak wytworny charakter. Można w nim odróżnić nuty smakowe dojrzałych owoców i korzeni.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne

Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 12
Minimalna ogólna kwasowość w miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a)
podstawowe praktyki enologiczne Praktyka enologiczna:

Zakazana jest wszelka obróbka termiczna winogron, w której stosuje się temperaturę powyżej 40 °C.

Niedopuszczalne jest wykorzystywanie kawałków drewna.

Poza wymienionymi powyżej zakazami w praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wszelkich wymogów obowiązujących na poziomie Unii oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

Prowadzenie winorośli:

-
minimalna gęstość obsady w winnicy wynosi 4 400 roślin na hektar,
-
odległość między rzędami wynosi maksymalnie 2,25 m,
-
każda roślina posadzona jest na powierzchni maksymalnie 2,25 m2. Powierzchnię tę oblicza się, mnożąc odległości między rzędami i odległość między roślinami w tym samym rzędzie,
-
można zezwolić na nawadnianie.
b)
maksymalne zbiory

45 hektolitrów na hektar

6.
Wyznaczony obszar

Zbiór winogron, produkcja wina i jego dojrzewanie odbywają się na obszarze następujących gmin w departamencie Hérault: Aniane, Arboras, Argelliers, Le Bosc, Brissac, Causse-de-la-Selle, Ceyras, Gignac, Jonquières, Lagamas, Lauroux, Mérifons, Montoulieu, Montpeyroux, Moulès-et-Baucels, Murles, Octon, Pégairolles-de-Buègues, Pégairolles-de-l'Escalette, Poujols, Puéchabon, Saint-André-de-Buègues, Saint-André-de-Sangonis, Saint-Félix-de-Lodez, Saint-Guiraud, Saint-Jean-de-Buèges, Saint-Jean-de-Fos, Saint-Jean-de-la-Blaquière, Saint-Privat, Saint-Saturnin-de-Lucian, Soubès, Usclas-du-Bosc.

Powierzchnia wyznaczonego obszaru wynosi 61 713 ha.

7.
Główne odmiany winorośli do produkcji wina

Grenache N

Carignan N Mourvèdre N Syrah N

8.
Opis związku(-ów)

Obszar geograficzny obejmujący 32 gminy departamentu Hérault jest ograniczony:

-
na północy: wapiennymi wzgórzami graniczącymi z Larzac, o wysokości 700-800 m,
-
na południu: dopływem rzek Lergue i Hérault, o krajobrazie otwartym na szeroką dolinę Hérault zwróconą w stronę morza.

Winnice chroni od północnych wiatrów płaskowyż Larzac. Średnia wielkość rocznych opadów wynosi 800-900 mm; temperatury zaś są tu niższe niż na pozostałym obszarze winnic Langwedocji. Amplituda temperatur nocnych i dziennych w lecie jest znaczna i wpływa na dojrzałość fenolową winogron. Gleba w tym obszarze nie jest zbyt żyzna, za to przepuszczalna, z dużą ilością kamieni i rezerwą wody zmagazynowaną w głębi ziemi.

Winorośl występowała na obszarze objętym nazwą "Terrasses du Larzac" już za czasów rzymskich, ale prawdziwy rozwój winnic nastąpił w średniowieczu, następnie w XVIII w. dzięki rozwojowi wymiany handlowej. Nawet jeśli historia nazwy "Terrasses du Larzac" jest związana z historią uprawy winorośli w Langwedocji, to intensywna uprawa nie jest modelem dobrze dostosowanym do tego regionu: niska żyzność gleby i położenie upraw nieco nad poziomem morza ograniczają w naturalny sposób wydajność. Wino objęte nazwą "Terrasses du Larzac" wytwarzane jest z 9 tradycyjnych langwedockich odmian winorośli; producenci wina umieli wykorzystać tę różnorodność dzięki wszechstronnej znajomości swego obszaru, wybierając dla każdej winnicy odmiany najlepiej dostosowane do jej położenia i tworząc "cuvées" w oparciu o co najmniej 3 odmiany, tak aby zachować tożsamość swojego wina w każdym jego roczniku.

Jakość i cechy szczególne win objętych nazwą "Terrasses du Larzac" zaczęto uznawać pod koniec lat 50., kwalifikując jako objęte nazwą pochodzenia określone wina "Coteaux du Languedoc" o najwyższej jakości.

Świadomi jakości i cech szczególnych otaczającego ich środowiska naturalnego producenci "Terrasses du Larzac" podjęli już 20 lat temu kroki służące uznaniu odrębności ich winnic. Istotnym tego etapem było uznanie, począwszy od rocznika 2004, dodatkowego oznaczenia geograficznego "Terrasses du Larzac" wewnątrz kontrolowanej nazwy pochodzenia (appellation d'origine contrôlée) "Coteaux du Languedoc".

Zróżnicowanie klimatu śródziemnomorskiego, dzięki wysokości upraw nad poziomem morza i ich oddaleniu od morza, ma ogromny wpływ na szczególny charakter tego wina. Różnice temperatur (ciepłe dni, zimne noce) podczas dojrzewania winogron sprzyjają syntezie aromatów, w szczególności korzennych i owocowych (owoce czerwone). Dzięki niższym niż na morzem temperaturom możliwe są późniejsze zbiory, bez uszczerbku dla delikatnego i świeżego charakteru wina. Duże nasłonecznienie i łagodny klimat sprzyjają pełnemu uwypukleniu cech charakterystycznych wykorzystywanych odmian winorośli: otrzymywane z nich wino, o barwie purpurowej lub wiśniowej, czasem z czarnymi przebłyskami, charakteryzuje się delikatnym i złożonym bukietem. Dominujące nuty czerwonych i czarnych owoców i korzeni harmonijnie łączą się z nutami lukrecji, czarnych oliwek, zapachem prażenia i garrigue. W miarę dojrzewania mogą czasami pojawić się aromaty skóry, siana, tytoniu lub nawet trufli. W smaku wino jest gęste i wyraźnie cierpkie, co odpowiada rzadkiej równowadze między jakością a świeżością. Można w nim odróżnić nuty smakowe dojrzałych owoców i korzeni.

Są to zasadniczo wina przeznaczone do przechowywania, niektóre z nich osiągają najlepszą jakość po 15, 20 lub więcej latach dojrzewania.

Podsumowując, wina te cechuje zrównoważony charakter, miła dla podniebienia złożoność zapachów i smaków i duży potencjał dojrzewania, którym towarzyszy charakterystyczna wytworność.

Bogata w doświadczenia historia uprawy winorośli w tym regionie zaowocowała z czasem głęboką znajomością obecnego tu środowiska naturalnego. Dzięki tej wiedzy możliwe było dostosowanie różnych odmian do rodzaju gleby i szczególnych warunków związanych z położeniem winnic. Są to zatem wina otrzymywane z mieszanki odmian (co najmniej 3), produkowane w sposób tradycyjny, przetrzymywane w kadzi często ponad 15, a nawet 30 dni. Charakter tego wina wiąże się z dojrzewaniem, które ma miejsce po fermentacji i służy osiągnięciu złożonego bukietu, jak również taniczności.

Spójny charakter produktu zawdzięczamy zarówno coraz lepszej technice producentów, na etapie uprawy i dojrzewania, jak i ich wspólnemu zaangażowaniu, dzięki któremu mogli wspólnie zdefiniować profil i charakter wina objętego nazwą "Terrasses du Larzac".

Podsumowując, specyficzna sytuacja geograficzna, zapewniająca równowagę między łagodnością klimatu śródziemnomorskiego a ostrym klimatem płaskowyżu Larzac, wpływa na szczególny charakter wina objętego nazwą "Terras-ses du Larzac", wspomagany również przez wiedzę i doświadczenie producentów.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

Prawodawstwo krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

Odstępstwo dotyczące produkcji w wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony w odniesieniu do produkcji i dojrzewania wina, stanowi obszar gminy La Vacquerie-et-Saint-Martin-de-Castries (departament Hérault).

Większa jednostka geograficzna

Ramy prawne:

Prawodawstwo krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Na etykiecie wina objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia można umieścić nazwę większej jednostki geograficznej: "Languedoc".

Czcionka, którą zapisana jest nazwa tej większej jednostki geograficznej, nie może być większa (wysokość i szerokość) niż połowa czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Mniejsza jednostka geograficzna

Ramy prawne:

prawodawstwo krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Wszelkie zapisy fakultatywne, których stosowanie, zgodnie z przepisami unijnymi, mogą regulować państwa członkowskie, są zapisane czcionką, która nie może być większa (wysokość i szerokość) niż połowa czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-28398d7f-8879-48ac-a46c-16573436bdbd

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.386.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy w sektorze wina [Terrasses du Larzac (ChNP)].
Data aktu: 19/10/2016
Data ogłoszenia: 20/10/2016