Zawiadomienie dla producentów i importerów wodorofluorowęglowodorów oraz nowych przedsiębiorstw zamierzających wprowadzić wodorofluorowęglowodory luzem do obrotu w Unii Europejskiej w 2017 r.

Zawiadomienie dla producentów i importerów wodorofluorowęglowodorów oraz nowych przedsiębiorstw zamierzających wprowadzić wodorofluorowęglowodory luzem do obrotu w Unii
Europejskiej w 2017 r.

(2016/C 26/07)

(Dz.U.UE C z dnia 23 stycznia 2016 r.)

1.
Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do przedsiębiorstw, których dotyczy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 (zwane dalej "rozporządzeniem") 1 :
a)
producentów i importerów, dla których wyznaczono wartość odniesienia decyzją wykonawczą Komisji 2014/774/UE 2 ;
b)
wszelkich innych przedsiębiorstw, które zamierzają wprowadzić do obrotu na rynku Unii w 2017 r. co najmniej 100 ton ekwiwalentu CO2 wodorofluorowęglowodorów, a dla których nie wyznaczono wartości odniesienia decyzją wykonawczą 2014/774/UE.
2.
Wodorofluorowęglowodory oznaczają substancje wymienione w sekcji 1 załącznika I do rozporządzenia lub mieszaniny zawierające jakiekolwiek z tych substancji:

HFC-23, HFC-32, HFC-41, HFC-125, HFC-134, HFC-134a, HFC-143, HFC-143a, HFC-152, HFC-152a, HFC-161, HFC-227ea, HFC-236cb, HFC-236ea, HFC-236fa, HFC-245ca, HFC-245fa, HFC-365mfc lub HFC-43-10mee.

3.
Wprowadzanie do obrotu tych substancji, z wyjątkiem zastosowań wymienionych w art. 15 ust. 2 lit. a)-e) rozporządzenia, musi zostać uwzględnione w systemie kontyngentów ustanowionym w art. 15 i 16 rozporządzenia.
4.
Ponadto wprowadzanie do obrotu wodorofluorowęglowodorów przez poszczególne przedsiębiorstwa podlega limitom ilościowym. Komisja przydziela kontyngenty przedsiębiorstwom wymienionym w pkt 1 lit. a) i b) niniejszego zawiadomienia.
5.
Wszystkie dane przekazane przez przedsiębiorstwa, kontyngenty i wartości odniesienia są przechowywane w elektronicznym rejestrze HFC, udostępnianym za pomocą portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (F-Gas Portal) 3 zgodnie z art. 17 rozporządzenia. Komisja Europejska traktuje wszystkie dane zapisane w rejestrze HFC, w tym kontyngenty, wartości odniesienia, dane handlowe i osobowe jako poufne.

Dotyczy wyłącznie producentów i importerów, dla których wyznaczono wartość odniesienia decyzją wykonawczą 2014/774/UE, o których mowa w pkt 1 lit. a) niniejszego zawiadomienia.

6.
Każdemu z przedmiotowych przedsiębiorstw Komisja przydzieli na rok 2017 określony kontyngent zgodnie z art. 16 ust. 1 i 5 rozporządzenia oraz z jego załącznikami V i VI. Przedsiębiorstwa te uzyskają zatem w charakterze kontyngentu na 2017 r. 89 % z 93 % (to jest: 82,77 %) przypadającej im wartości odniesienia określonej decyzją wykonawczą 2014/774/UE.
7.
Jeżeli dane przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić do obrotu, na podstawie art. 16 ust. 4 rozporządzenia, dodatkowe ilości wodorofluorowęglowodorów przekraczające kontyngent przydzielony im na podstawie wartości odniesienia, przedsiębiorstwo to musi "zadeklarować dodatkowe przewidziane ilości na 2017 r." w elektronicznym rejestrze wodorofluorowęglowodorów dostępnym za pomocą portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (F-Gas Portal). Złożenie takiej deklaracji będzie możliwe wyłącznie w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 maja 2016 r.
8.
Komisja uzna za ważne wyłącznie należycie wypełnione "deklaracje dodatkowych przewidzianych ilości" niezawierające błędów i złożone terminowo przed dniem 1 czerwca 2016 r.
9.
Na podstawie tych deklaracji Komisja może przydzielić zainteresowanym przedsiębiorstwom ewentualne dodatkowe kontyngenty, w miarę możliwości i zgodnie z art. 16 ust. 4 rozporządzenia oraz jego załącznikami V i VI.
10.
Komisja będzie informowała przedsiębiorstwa o sumie przydzielonych kontyngentów na rok 2017 za pośrednictwem rejestru HFC.
11.
Sama "deklaracja dodatkowej przewidzianej ilości" nie uprawnia do wprowadzania do obrotu w 2017 r. dodatkowych wodorofluorowęglowodorów wykraczających poza kontyngent przydzielony na podstawie wartości odniesienia.

Dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw, dla których nie wyznaczono wartości odniesienia decyzją wykonawczą 2014/774/UE, o których mowa w pkt 1 lit. b) niniejszego zawiadomienia.

12.
Każde takie przedsiębiorstwo, które w 2017 r. zamierza wprowadzać do obrotu wodorofluorowęglowodory, musi zastosować procedurę opisaną w pkt 13-18 niniejszego zawiadomienia.
13.
Przedsiębiorstwo musi być producentem lub importerem wodorofluorowęglowodorów zarejestrowanym w elektronicznym rejestrze wodorofluorowęglowodorów dostępnym za pomocą portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (F-Gas Portal). Wskazówki dotyczące rejestracji dla przedsiębiorstw, które nie są jeszcze zarejestrowane, można znaleźć na stronie internetowej komisyjnej Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu 4 .
14.
Przedsiębiorstwo ma ponadto obowiązek "zadeklarować swój zamiar wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu w 2017 r." w elektronicznym rejestrze wodorofluorowęglowodorów dostępnym za pomocą portalu fluorowanych gazów cieplarnianych (F-Gas Portal). Złożenie takiej deklaracji będzie możliwe wyłącznie w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 maja 2016 r.
15.
Komisja uzna za ważne wyłącznie należycie wypełnione "deklaracje zamiaru wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu" niezawierające błędów i złożone terminowo przed dniem 1 czerwca 2016 r.
16.
Na podstawie tych deklaracji Komisja może przydzielić zainteresowanym przedsiębiorstwom ewentualne dodatkowe kontyngenty zgodnie z art. 16 ust. 2 i 5 rozporządzenia oraz jego załącznikami V i VI.
17.
Komisja będzie informowała przedsiębiorstwa o sumie przydzielonych kontyngentów na rok 2017 za pośrednictwem rejestru HFC.
18.
Samo zarejestrowanie się w rejestrze HFC ani "zadeklarowanie zamiaru wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu w 2017 r." bynajmniej nie uprawnia do wprowadzania wodorofluorowęglowodorów do obrotu w 2017 r.
1 Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 195.
2 Dz.U. L 318 z 5.11.2014, s. 28.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024