Zaproszenie do zgłaszania kandydatur.

ZAPROSZENIE DO ZGŁASZANIA KANDYDATUR

(2016/C 112 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 30 marca 2016 r.)

Na stanowisku dyrektora generalnego (w grupie zaszeregowania AD 15 - AD 16) ds. tłumaczeń w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu jest wakat. Stanowisko to zostanie obsadzone na podstawie art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej.

CHARAKTER ZADAŃ I WYMAGANIA

Dyrektor generalny jest odpowiedzialny, pod bezpośrednim zwierzchnictwem Sekretarza Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, za działalność Dyrekcji Generalnej Tłumaczeń. Owa Dyrekcja Generalna 1 zapewnia tłumaczenie tekstów prawniczych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przyczynia się ona do przestrzegania systemu językowego w ramach organów sądowych, które wchodzą w skład tej instytucji, zarówno w zakresie prowadzenia postępowań, jak i publikacji orzecznictwa. Służba ta składa się z około 900 osób, w tym ponad 600 prawników lingwistów i korzysta również z usług świadczonych przez liczną grupę współpracowników zewnętrznych (freelance).

Dyrektor generalny ds. tłumaczeń jest odpowiedzialny za koordynację działań dyrektorów, jak i szefów wydziałów językowych oraz wydziałów funkcjonalnych w ramach Dyrekcji Generalnej. Do jego zadań należy także skuteczna współpraca z innymi dyrektorami generalnymi i szefami służb instytucji.

Dyrektor generalny ds. tłumaczeń musi wykazywać się zdolnościami niezbędnymi do kierowania i koordynowania pracami dużej jednostki administracyjnej. Osoba, która obejmie to stanowisko, musi zatem wykazać się dużym zmysłem organizacyjnym i być w stanie dostosować struktury Dyrekcji Generalnej do ewolucji systemu sądownictwa. Musi on także posiadać umiejętności interpersonalne, jak również mieć dar przekonywania i motywowania współpracowników.

Zarządzaniu służbą tłumaczeniową musi stale przyświecać cel dostosowywania metod wykorzystywanych do potrzeb pracy orzeczniczej, utrzymywania wysokiej jakości tłumaczeń i analizy możliwej optymalizacji wydajności, w szczególności poprzez permanentne ulepszanie organizacji oraz powszechne wykorzystywanie nowych technologii, względem których dyrektor generalny musi wykazać się znaczącym zainteresowaniem, zwłaszcza w zakresie narzędzi wspomagania tłumaczenia.

Z uwagi na charakter zadań dyrektor generalny ds. tłumaczeń, posiadający obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, musi legitymować się wyższym wykształceniem prawniczym poświadczonym dyplomem uniwersyteckim.

Wymagane są duża wiedza i przynajmniej dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie zadań związanych ze stanowiskiem, które zostanie obsadzone. Doświadczenie zawodowe w zarządzaniu jednostką wyspecjalizowaną w dziedzinie tłumaczeń prawniczych będzie stanowiło dodatkowy atut.

Wymagana jest gruntowna znajomość jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej oraz bardzo dobra znajomość dwóch innych języków urzędowych Unii. Zważywszy na charakter służby, konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego i francuskiego.

ZGŁASZANIE KANDYDATUR

Kandydatury na to stanowisko należy kierować wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej na ręce Sekretarza Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na adres: DGT-DIR.GEN@curia.europa.eu najpóźniej do dnia 29 kwietnia 2016 r. Do zgłoszeń należy dołączyć szczegółowy życiorys wraz z wszystkimi koniecznymi dokumentami. Kandydaci są proszeni także o załączenie do swojej kandydatury nieprzekraczającego pięciu stron pisma przedstawiającego wizję sprawowania przez nich tej funkcji oraz wskazującego powody, dla których ich zdaniem kwalifikują się oni do objęcia tego stanowiska.

1 Uzupełniające informacje dotyczące Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Dyrekcji Generalnej Tłumaczeń są dostępne na stronie internetowej tej instytucji (www.curia.europa.eu).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024