Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2015/C 55/10)

(Dz.U.UE C z dnia 14 lutego 2015 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 2

"OBAZDA"/"OBATZTER"

Nr WE: DE-PGI-0005-01069 - 13.12.2012

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Obazda"/"Obatzter"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Niemcy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.4 Inne produkty pochodzenia zwierzęcego

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Obazda"/"Obatzter" to masa serowa wytworzona z następujących składników:

Składniki obowiązkowe:

-
ser Camembert i/lub Brie, dodatkowo ewentualnie Romadur i/lub Limburger i/lub ser świeży,
-
masło,
-
papryka w proszku i/lub ekstrakt z papryki,
-
sól.

Składniki fakultatywne:

-
cebula,
-
kminek,
-
inne przyprawy i/lub mieszanki przypraw i/lub zioła i/lub mieszanki ziołowe,
-
śmietana i/lub mleko i/lub białko mleka lub maślanki,
-
piwo.

W skład produktu musi wchodzić co najmniej 40 % sera Camembert i/lub Brie oraz co najmniej 50 % sera ogółem.

W procesie produkcji ser Camembert i/lub Brie rozdrabnia się na odpowiedniej wielkości kawałki, a następnie miesza się z pozostałymi składnikami do uzyskania homogenicznej i dającej się rozsmarować masy o jasnopomarańczowej barwie. Ser "Obazda"/"Obatzter" zawiera dające się wyodrębnić kawałki sera. Zapach i smak są pikantno-aromatyczne. Ser "Obazda"/"Obatzter" spożywa się tradycyjnie na zimno, z reguły jako pasta do smarowania chleba.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Sery wykorzystywane w produkcji "Obazda"/"Obatzter" muszą charakteryzować się następującą zawartością tłuszczu w suchej masie: Camembert - od 30 % do 85 %, Brie - od 45 % do 85 %, Romadur - od 20 % do 85 %, Limburger - od 20 % do 59 %, ser świeży - od 10 % do 85 %. Sery Camembert i Brie muszą mieć kremowo-miękką konsystencję. Zawartość tłuszczu mlecznego w maśle musi wynosić co najmniej 80 %, ale mniej niż 90 %. Papryka w proszku i ekstrakt z papryki muszą mieć barwę czerwoną.

Nie istnieją żadne ograniczenia w odniesieniu do pochodzenia geograficznego surowców, z jakich wytwarza się ser "Obazda"/"Obatzter".

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Przetwarzanie wszystkich surowców na ser "Obazda"/"Obatzter" odbywa się w Bawarii.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Kraj związkowy Bawaria

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Ser "Obazda"/"Obatzter" ma długą tradycję w Bawarii i jest uznawany przez konsumentów za typowo bawarską specjalność, spożywaną chętnie z chlebem. Tym samym produkt ten stanowi stałą część składową unikatowej w skali świata bawarskiej kultury ogródków piwnych. Tradycyjnie Bawaria jest ważnym obszarem produkcji mleka w Europie. Należy ona również do regionów przodujących pod względem produkcji sera.

Nie dziwi zatem, że w regionie tym intensywne przetwarzanie mleka praktykowano już wcześniej niż w innych regionach Europy. Zwłaszcza na tradycyjnych obszarach pokrytych pastwiskami, takich jak Allgäu i Oberbayern, wcześnie zaczęto zajmować się produkcją i przetwarzaniem sera. Niedługo potem na południu Bawarii obok produkcji serów twardych zajęto się wysoko cenioną produkcją serów miękkich. Sery miękkie: Camembert, Brie, Romadur i Limburger stały się szybko lokalnymi specjalnościami.

Historia sera "Obazda"/"Obatzter" wiąże się ściśle z ponad 150-letnią historią bawarskich ogródków piwnych. W czasie gdy powstawały pierwsze ogródki piwne, po raz pierwszy wyprodukowano w Bawarii sery Camembert i Brie. Aby umożliwić spożywanie bardzo dojrzałego sera Camembert i Brie, bawarscy restauratorzy wynaleźli ser "Obazda"/ "Obatzter". Skorzystano przy tym z faktu, że im bardziej dojrzałe były obydwa te miękkie sery, tym bardziej pikantny stawał się ich smak. Proces dojrzewania sera postępował szybciej ze względu na niemożność przechowywania go w niskich temperaturach, zwłaszcza w miesiącach letnich. Poprzez zmieszanie serów miękkich z innymi składnikami uzyskano smaczną pastę serową - "Obazda"/"Obatzter" - składającą się w przeważającej części z serów Camembert, Brie, Romadur i Limburger. "Obazda"/"Obatzter" rozprzestrzenił się szybko jako typowa pasta serowa w bawarskich ogródkach piwnych, w których goście mogą spożywać również potrawy przez siebie przyniesione.

"Obazda"/"Obatzter" stał się sławny poza granicami Bawarii prawdopodobnie dzięki Katharinie Eisenreich, w latach 1920-1958 właścicielce lokalu Bräustüberl w miejscowości Weihenstephan (w której znajduje się najstarszy browar na świecie), kiedy to zaproponowała ser jako przekąskę swoim gościom, którzy spotkali się na partię Schafkopfen i Tarocken (gry karciane). Przynajmniej od tego czasu w żadnym ogródku piwnym nie może brakować "Obazda"/ "Obatzter", który z czasem stał się klasyczną pozycją wśród bawarskich produktów podawanych do chleba. Ser ten cieszy się dziś na całym świecie, i oczywiście przede wszystkim w Bawarii, wysoką renomą.

5.2.
Specyfika produktu

Ser "Obazda"/"Obatzter" różni się od innych past serowych składem surowców. Główny składnik pasty stanowi bardzo dojrzały ser Camembert i/lub Brie. Dzięki ich zastosowaniu ser "Obazda"/"Obatzter" uzyskuje lekko pikantny smak. Z kolei poprzez zmieszanie dojrzałego sera z masłem i serem świeżym, a także ewentualnie śmietaną i/lub mlekiem, "Obazda"/"Obatzter" uzyskuje łagodne nuty w smaku.

Konieczne jest również dodanie jednego z obowiązkowych składników - papryki w proszku lub ekstraktu z papryki - gdyż dzięki temu "Obazda"/"Obatzter" uzyskuje pełnię smaku. Również dodanie niewielkiej ilości piwa, cebuli, kminku i innych przypraw służy dopełnieniu smaku sera "Obazda"/"Obatzter".

Renoma, jaką ser "Obazda"/"Obatzter" cieszy się w Bawarii, opiera się na wyjątkowości składników tego produktu.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Ser "Obazda"/"Obatzter" jest od wielu lat bardzo ceniony w Bawarii. Produkt pochodzi ze wspomnianego regionu i cieszy się tam ponad 100-letnią tradycją. Konsumenci uznają go za typową bawarską specjalność.

Nazwa "Obazda"/"Obatzter" wywodzi się od opisu sposobu wytwarzania sera, polegającego na rozgniataniu i mieszaniu poszczególnych składników, tak by uzyskać dającą się rozsmarować masę. W dialekcie bawarskim w celu określenia tych czynności używa się słowa "obatzn". Od tego słowa wywodzi się nazwa "Obazda"/"Obatzter". Określenia "Obazda"/"Obatzter" są synonimami i jako takie weszły do języka i są stosowane w literaturze fachowej.

O uznawaniu sera "Obazda"/"Obatzter" w wolnym kraju związkowym Bawaria za tradycyjną regionalną specjalność świadczy umieszczenie tego produktu w bazie danych dotyczącej tradycyjnych bawarskich specjalności prowadzonej przez bawarskie Ministerstwo ds. Rolnictwa i Leśnictwa. Ponadto w wielu książkach kucharskich i leksykonach serów wymieniających "Obazda"/"Obatzter" znajduje się adnotacja, że produkt ten stanowi typową bawarską specjalność. "Obazda"/"Obatzter" figuruje również jako podstawowe danie w menu imprez bawarskich, organizowanych coraz częściej na całym świecie. Również to świadczy o wysokiej renomie "Obazda"/"Obatzter" i jego związku z regionem pochodzenia - Bawarią.

W związku z wieloletnią tradycją wytwarzania "Obazda"/"Obatzter" wyłącznie w Bawarii, bawarscy restauratorzy i wytwórcy tego sera rozwinęli niezwykłe umiejętności, znajdujące odzwierciedlenie w dużej różnorodności wysokiej jakości sera "Obazda"/"Obatzter", która to różnorodność jest bardzo doceniana wśród ludności.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 5 ust. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 3 )

https://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/40853

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12. Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.
3 Zob. przypis 2.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024