Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.38105 (2014/C) (ex 2014/NN) - Port lotniczy Bruxelles-National - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - BELGIA
Pomoc państwa SA.38105 (2014/C) (ex 2014/NN) Port lotniczy Bruxelles-National Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2015/C 024/03)

(Dz.U.UE C z dnia 23 stycznia 2015 r.)

Pismem z dnia 1 października 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianych środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków pomocy, w odniesieniu do których Komisja wszczyna postępowanie*, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussels

Belgique/België

Faks: + 32 2 296 41 04

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

I. PROCEDURA

Pismami z dnia 31 grudnia 2013 r. i z dnia 2 stycznia 2014 r. do Komisji wpłynęły dwie skargi złożone przez grupę International Airlines Group i przedsiębiorstwo Ryanair, dotyczące dekretu królewskiego w sprawie przyznania pomocy finansowej przedsiębiorstwu Brussels Airport Company (zwanemu dalej BAC), operatorowi portu lotniczego Bruxelles-National.

Pismem z dnia 13 stycznia 2014 r. Komisja przekazała władzom belgijskim wersję obu skarg nieobjętą klauzulą poufności i wezwała je do dostarczenia wyjaśnień na temat środka, którego dotyczyły skargi. Władze belgijskie udzieliły częściowo odpowiedzi pismem z dnia 5 lutego 2014 r.

Pismem z dnia 11 lutego 2014 r. Komisja wezwała Belgię do udzielenia dalszych informacji. Władze belgijskie przedstawiły swoje uwagi w piśmie z dnia 2 kwietnia 2014 r.

Dnia 26 maja 2014 r. Ryanair wystosował kolejne pismo do służb Komisji, w którym przekazał uwagi uzupełniające oraz do którego załączył dekret królewski przyznający przedmiotowe środki.

Dnia 25 lipca 2014 r. ruch obywatelski "Pas Question" wystosował do Komisji pismo, aby zwrócić jej uwagę na te same środki.

Po przeanalizowaniu aktualnie dostępnych jej informacji Komisja uważa za niezbędne wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu w celu zbadania, czy środki pomocy są zgodne z zasadami pomocy państwa.

II. OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

Na podstawie dekretu królewskiego z dnia 7 stycznia 2014 r. BAC, operator portu lotniczego Bruxelles-National, korzysta z corocznej dotacji udzielonej przez Belgię, wynoszącej 19 mln EUR rocznie, wypłacanej w latach 2014, 2015 i 2016. Dotacja ta została udzielona tytułem wsparcia infrastruktury związanej z bezpieczeństwem.

W art. 2 dekretu królewskiego z dnia 7 stycznia 2014 r. ustanowiono, że BAC przekazuje przedmiotową dotację użytkownikom portu lotniczego Bruxelles-National, w którym w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2012 r. obsłużono ponad 400 000 pasażerów, nie licząc pasażerów tranzytowych i przesiadających się.

Kwota wypłacana każdemu użytkownikowi "obliczana jest corocznie na podstawie liczby pasażerów odprawiających się, w tym pasażerów tranzytowych i przesiadających się, w latach 2013, 2014 i 2015. Po przekroczeniu pułapu 400 000 pasażerów rocznie użytkownik zwolniony jest, w latach 2013, 2014 i 2015, z pokrywania kosztów usług mających zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i bezpieczeństwo portu lotniczego, na całkowitą roczną kwotę nieprzekraczającą 19 mln EUR".

III. OCENA ŚRODKA

Środek może stanowić pomoc na korzyść przedsiębiorstw lotniczych spełniających warunki określone w art. 2 ust. 1 przedmiotowego środka.

Komisja uważa na obecnym etapie postępowania, że dotacja prawdopodobnie stanowi selektywną korzyść dla przedsiębiorstw lotniczych spełniających warunki określone w art. 2 ust. 1 przedmiotowego środka oraz że stanowi pomoc państwa na ich korzyść.

Komisja wyraża ponadto poważne wątpliwości co do zgodności takich ewentualnych środków pomocy z rynkiem wewnętrznym. Prosi Belgię o wskazanie podstawy prawnej, na jakiej opiera się zgodność ewentualnego wsparcia na rzecz przedsiębiorstw lotniczych spełniających warunki określone w art. 2 ust. 1 przedmiotowego środka z rynkiem wewnętrznym.

Bezprawność ewentualnej pomocy i jej windykacja

Komisja uważa, że przedmiotowy środek pomocy został wdrożony bez uprzedniego zgłoszenia. Komisja wyraża zatem poważne wątpliwości co do zgodności ewentualnej pomocy z prawem.

Komisja wzywa Belgię do przedstawienia uwag zgodnie z art. 11 ust. 1 rozporządzenia proceduralnego dotyczącego możliwości wezwania przez Komisję państwa członkowskiego do zawieszenia wypłaty wszelkiej pomocy przyznanej bezprawnie do momentu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie zgodności pomocy z rynkiem wewnętrznym.

Komisja zwraca uwagę Belgii na fakt, iż w przypadku podjęcia negatywnej decyzji w sprawie pomocy przyznanej bezprawnie, Komisja nakaże Belgii podjęcie wszelkich koniecznych środków w celu windykacji pomocy.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.24.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.38105 (2014/C) (ex 2014/NN) - Port lotniczy Bruxelles-National - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 23/01/2015
Data ogłoszenia: 23/01/2015