Sprawa C-503/14: Skarga wniesiona w dniu 11 listopada 2014 r. - Komisja Europejska przeciwko Republice Portugalskiej.

Skarga wniesiona w dniu 11 listopada 2014 r. - Komisja Europejska przeciwko Republice Portugalskiej
(Sprawa C-503/14)

Język postępowania: portugalski

(2015/C 016/30)

(Dz.U.UE C z dnia 19 stycznia 2015 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: G. Braga da Cruz i W. Roels, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Republika Portugalska

Żądania strony skarżącej

-
Stwierdzenie, że Republika Portugalska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy postanowień art. 21 TFUE, 45 TFUE i 49 TFUE oraz art. 28 i 31 porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym poprzez przyjęcie i utrzymanie w mocy uregulowań zawartych w art. 10 i 38 Código do imposto sobre o rendimento das pessoas singulares [ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; zwanej dalej CIRS], zgodnie z którymi podatnik, który 1) wymienia udziały w spółkach i przenosi miejsce zamieszkania za granicę lub 2) zbywa aktywa i pasywa dotyczące działalności wykonywanej na własny rachunek w zamian za udziały w przedsiębiorstwie niebędącym rezydentem, musi w pierwszym przypadku włączyć w odniesieniu do wskazanych transakcji wszystkie dochody niezaliczone do podstawy opodatkowania ostatniego roku podatkowego, w którym jest jeszcze uznawany za podatnika rezydenta, podczas gdy w drugim przypadku nie przysługuje mu żadne odroczenie podatkowe wynikające z danej transakcji.
-
obciążenie Republiki Portugalskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Zarzuty:

1.
Po pierwsze, zgodnie z art. 10 ust. 9 lit. a) CIRS, jeżeli akcjonariusz/wspólnik nie jest już rezydentem w Portugalii, zyski wynikające z wymiany udziałów wchodzą w skład dochodu podlegającego opodatkowaniu z roku kalendarzowego, w którym nastąpiła faktycznie zmiana rezydencji. Wartość zysku wynosi, zgodnie z ww. przepisem, różnicę między rzeczywistą wartością otrzymanych udziałów a wartością dawnych udziałów w chwili nabycia. Natomiast jeżeli akcjonariusz/wspólnik zachowuje miejsce zamieszkania w Portugalii, wartość otrzymanych udziałów stanowi wartość zbytych udziałów, bez uszczerbku dla opodatkowania wszelkich kwot pieniężnych wypłaconych za przekazane udziały. Innymi słowy, w przypadku gdy utrzymana zostaje rezydencja w Portugalii, wymiana udziałów prowadzi do natychmiastowego opodatkowania powstałych zysków, jeżeli następuje dodatkowa zapłata w pieniądzu, i w zakresie, w jakim ta zapłata następuje. Jeżeli nie ma takiej zapłaty, opodatkowanie powstałego zysku następuje wyłącznie w przypadku ostatecznego zbycia otrzymanych udziałów, w chwili tego zbycia. Zgodnie z art. 10 ust. 10 CIRS ten sam system opodatkowania ma zastosowanie do przyznania udziałów lub akcji, w przypadku fuzji lub podziału, do których ma zastosowanie art. 74 Código do imposto sobre o rendimento das pessoas coletivas [ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych].
2.
Po drugie, zgodnie z przepisami art. 38 ust. 1 lit. a) CIRS zbycie przedsiębiorstwu aktywów lub pasywów dotyczących wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej przez osobę fizyczną w zamian za udziały jest zwolnione z podatku w chwili zbycia, jeżeli, wśród innych wymogów, osoba prawna, na której rzecz zbywane są aktywa i pasywa, ma siedzibę lub faktyczny zarząd w Portugalii. W tym przypadku opodatkowanie następuje jedynie wówczas, gdy tego rodzaju aktywa i pasywa zbywane są przez osobę prawną, która je otrzymała w chwili ich otrzymania. Jednak takie traktowanie nie ma zastosowania, jeżeli siedziba spółki lub fatyczny zarząd osoby prawnej, na której rzecz zbywane są aktywa i pasywa, mieści się poza terytorium Portugalii. Wówczas następuje natychmiastowe opodatkowanie wytworzonych zysków.

Główne argumenty:

1.
W odniesieniu do pierwszego zarzutu Komisja uważa, że takie opodatkowanie stawia w gorszej sytuacji osoby decydujące się na opuszczenie terytorium Portugalii, gdyż wprowadza odmienne traktowanie tych osób w porównaniu z tymi, które pozostają w kraju. Komisja uważa, że odsunięcie w czasie opodatkowania w przypadku zysków pochodzących z wymiany udziałów nie powinno być zastrzeżone dla sytuacji, w których podatnik pozostaje rezydentem na terytorium Portugalii, w odróżnianiu od sytuacji, gdy podatnik przenosi swoją rezydencję do innego państwa EOG. Zatem utrzymywane w tym względzie przez art. 10 CIRS rozróżnienie jest niezgodne z art. 21 TFUE, 45 TFUE i 49 TFUE oraz art. 28 i 31 porozumienia EOG. Ponadto ochrona wpływów z podatków wynikających z zaległych dochodów powinna być zagwarantowana zgodnie z zasadą proporcjonalności, potrwierdzoną w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości. W niniejszym sporze Komisja uważa, że portugalskie przepisy wykraczają poza to, co konieczne do osiągnięcia zamierzonych celów w postaci wydajności systemu podatkowego i że omawiane przepisy powinny wprowadzać tę samą zasadę bez względu na to, czy osoba fizyczna zachowa miejsce zamieszkania na terytorium Portugalii.
2.
W odniesieniu do drugiego zarzutu Komisja utrzymuje, że uprawnienie przysługujące na podstawie art. 38 CIRS nie powinno być, w świetle postanowień art. 49 TFUE i art. 31 porozumienia EOG, zastrzeżone dla przypadków, w których spółka otrzymująca aktywa ma siedzibę spółki lub faktyczny zarząd w Portugalii. Komisja uważa, że Portugalia powinna stosować tę samą regułę niezależnie od tego, czy osoba prawna, na której rzecz zbyto aktywa i pasywa, ma siedzibę spółki lub faktyczny zarząd na terytorium Portugalii, czy poza nim. Z tych samych powodów, które przedstawiono w związku z pierwszym zarzutem, Komisja uznaje, że art. 38 CIRS wykracza poza to, co konieczne do osiągnięcia zamierzonych celów w postaci wydajności systemu podatkowego. Zdaniem Komisji podatnicy korzystający ze swobody przedsiębiorczości w drodze zbycia aktywów i pasywów za granicę w zamian za udziały w przedsiębiorstwie niebędącym rezydentem nie mogą podlegać wcześniejszemu opodatkowaniu, niż to obowiązujące osoby przeprowadzające takie transakcje z przedsiębiorstwem mającym siedzibę w Portugali.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024