Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa SA.39235 (2015/C) (ex 2015/NN) - Węgry - Podatek od reklam - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - WĘGRY
Pomoc państwa SA.39235 (2015/C) (ex 2015/NN) - Węgry - Podatek od reklam Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2015/C 136/03)

(Dz.U.UE C z dnia 24 kwietnia 2015 r.)

Pismem z dnia 12 marca 2015 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Węgry o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom węgierskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

Dnia 11 czerwca 2014 r. Węgry przyjęły ustawę XXII z 2014 r. w sprawie podatku od reklam, z późniejszymi zmianami z dnia 4 lipca i 18 listopada 2014 r. Ustawą wprowadza się nowy specjalny podatek od reklam w związku z publikacją reklam w mediach na Węgrzech. Ma on zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw z sektora mediów, a podatnikiem jest zasadniczo wydawca reklamy.

Podstawą opodatkowania są przychody z reklam przedsiębiorstwa, tj. pełne wynagrodzenie otrzymane za świadczone usługi, bez odliczeń jakichkolwiek kosztów. Podstawa opodatkowania przedsiębiorstw powiązanych jest sumowana.

Stawka podatkowa jest progresywna i wynosi od 0 % i 1 % dla przedsiębiorstw o małych lub średnich przychodach z reklamy (do ok. 16 mln EUR) do 50 % w przypadku przedsiębiorstw o wysokich przychodach z tego tytułu (powyżej ok. 64 mln EUR).

Ustawa ze zmianami stanowi, że przedsiębiorstwa, które nie osiągnęły zysku w 2013 r. (tzn. tylko jeżeli kwota zysku przed opodatkowaniem w roku obrachunkowym 2013 wyniosła zero lub miała wartość ujemną), mogą odliczyć od podstawy opodatkowania za 2014 r. 50 % strat przeniesionych z lat ubiegłych na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Możliwość odliczenia przeniesionych strat dotyczy tylko podatku należnego za 2014 r.

OCENA ŚRODKA

Na obecnym etapie Komisja uważa, że progresywność stawek podatkowych oraz przepisy dotyczące odliczenia przeniesionych strat od podstawy opodatkowania stanowią pomoc państwa.

Komisja jest zdania, że progresywne stawki podatkowe różnicują przedsiębiorstwa o wysokich przychodach z reklam i przedsiębiorstwa o niskich przychodach z tego tytułu, oraz że przynoszą selektywną korzyść tym ostatnim. Komisja ma wątpliwości co do tego, czy zdolność do zapłaty, na którą powołują się Węgry, może być zasadą przewodnią w przypadku podatków obrotowych, a nawet gdyby zdolność do zapłaty była nieodłączną zasadą związaną z podatkiem opartym na obrocie, Komisja na obecnym etapie uważa, że uzasadniałaby ona jedynie stawkę stałą, a nie progresywną, ponieważ zdolność do zapłaty nie wzrosłaby progresywnie wraz ze wzrostem przychodów. Na obecnym etapie Komisja uważa zatem, że progresywny charakter stawek podatkowych stanowi pomoc państwa, gdyż wszystkie pozostałe kryteria takiej kwalifikacji wydają się spełnione.

Komisja stwierdza ponadto, że przepisy dotyczące kompensowania podatków stratami z przeszłości przeniesionymi do celów podatku od osób prawnych, a w szczególności ograniczenie kompensowania do przedsiębiorstw, które osiągnęły straty w 2013 r., różnicuje przedsiębiorstwa, które w świetle podatku opartego na obrocie są w porównywalnej sytuacji. Wydaje się, że przepisy przynoszą selektywną korzyść przedsiębiorstwom, które osiągnęły straty w 2013 r., w stosunku do przedsiębiorstw, które osiągały straty w latach wcześniejszych lub działały bez strat. Na obecnym etapie Komisja nie dostrzega, dlaczego takie różne traktowanie miałoby być uzasadnione, w szczególności w świetle argumentów władz węgierskich, według których podatek od reklamy opiera się na założeniu, że sam fakt uzyskania przychodów z reklamy stanowi uzasadnienie ich opodatkowania. Komisja uważa zatem wstępnie, że przepisy te stanowią pomoc państwa, gdyż wszystkie pozostałe kryteria takiej kwalifikacji wydają się spełnione.

Na podstawie tej wstępnej oceny wydaje się, że przedmiotowe środki nie są zgodne z rynkiem wewnętrznym.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.136.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Węgry - Pomoc państwa SA.39235 (2015/C) (ex 2015/NN) - Węgry - Podatek od reklam - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 24/04/2015
Data ogłoszenia: 24/04/2015