Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 5/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 5/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej

(2015/C 134/04)

(Dz.U.UE C z dnia 24 kwietnia 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE

Komisja przedstawiła swój wniosek dnia 12 lipca 2010 r. 1 .

Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu na sesji plenarnej dnia 21 listopada 2013 r. 2 . Europejski Bank Centralny wydał opinię dnia 6 listopada 2012 r. 3 .

Grupa Robocza ds. Statystyki analizowała proponowane rozporządzenie przez ponad dwa lata.

W trakcie rozmów trójstronnych, które odbyły się dnia 3 grudnia 2014 r., obaj ustawodawcy osiągnęli kompromis z myślą o szybkim wypracowaniu porozumienia w drugim czytaniu.

Dnia 9 stycznia 2015 r. przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) Parlamentu Europejskiego wystosował do prezydencji pismo informujące, że jeżeli Rada oficjalnie przekaże Parlamentowi swoje stanowisko w formie, w jakiej jest ono przedstawione w załączniku do tego pisma, komisja zaleci zgromadzeniu plenarnemu przyjęcie stanowiska Rady bez poprawek.

Dnia 27 stycznia 2015 r. Rada przyjęła porozumienie polityczne dotyczące wersji uzgodnionej podczas rozmów trójstronnych dnia 3 grudnia 2014 r. 4 . Przy uwzględnieniu powyższego porozumienia i w następstwie weryfikacji prawno-językowej Rada przyjęła dnia 5 marca 2015 r. stanowisko w pierwszym czytaniu, zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą określoną w art. 294 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

II.
CEL

Rozwijanie zarządzania gospodarczego w UE wymaga wiarygodnych statystyk, gdyż odgrywają one podstawową rolę na etapie planowania, podejmowania decyzji i monitorowania wszystkich inicjatyw politycznych UE. Zmiana rozporządzenia (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej stanowi podstawowy element w procesie, którego celem jest zwiększenie wiarygodności statystyki europejskiej.

III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU

Kompromis osiągnięty podczas rozmów trójstronnych dnia 3 grudnia 2014 r. dotyczy następujących elementów:

-
Dyrektor generalny Eurostatu stawi się przed Parlamentem Europejskim natychmiast po swoim mianowaniu.
-
Kierownik każdego krajowego urzędu statystycznego jest zawodowo niezależny i jest mianowany jedynie na podstawie swoich kompetencji zawodowych. Podczas rekrutacji uwzględnia się zasadę równości szans dla kobiet i mężczyzn.
-
Wyjaśniono związek między Europejskim Systemem Statystycznym (ESS) a Europejskim Systemem Banków Centralnych (ESBC). Kompromis przewiduje ścisłą i partnerską współpracę ESS i ESBC. Organy krajowe zdefiniują na szczeblu krajowym role krajowego urzędu statystycznego oraz krajowego banku centralnego (KBC). Należy jednak podkreślić, że gdy KBC przygotowuje statystyki w ramach obowiązków krajowego urzędu statystycznego, powinny one być zgodne z zasadami przewidzianymi w rozporządzeniu 223/2009.
-
Inspekcje w państwach członkowskich będą możliwe zgodnie z zasadami traktatowymi i tylko wtedy, gdy ustawodawstwo sektorowe przewiduje podstawę prawną takich inspekcji.
-
Wyjaśniono, co oznacza "zobowiązanie dotyczące zaufania do statystyki".
IV.
PODSUMOWANIE

Kompromis stanowi odpowiedź na podstawowe obawy Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji. A zatem, choć należy podkreślić, że kompromis ten we właściwy sposób uwzględnia rozbieżne stanowiska, wszystkie trzy instytucje doszły do rozsądnego i solidnego porozumienia, które wniesie znaczny wkład w zwiększenie wiarygodności statystyki europejskiej.

1 9122/12 STATIS 29 ECOFIN 354 CODEC 1071.
2 16317/13 CODEC 2608 STATIS 120 ECOFIN 1025 PE 540.
3 Dz.U. C 374 z 4.12.2012, s. 2.
4 17113/14 STATIS 143 ECOFIN 1218 CODEC 2556 + COR 1 + COR 2.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.134.27

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 5/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 223/2009 w sprawie statystyki europejskiej.
Data aktu: 24/04/2015
Data ogłoszenia: 24/04/2015