Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady nr 4/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady nr 4/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE

(2015/C 134/02)

(Dz.U.UE C z dnia 24 kwietnia 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 13 czerwca 2013 r. Komisja przekazała Radzie i Parlamentowi Europejskiemu wyżej wymieniony wniosek w sprawie rozporządzenia wraz z wnioskiem dotyczącym stosownej decyzji. Celem obydwu tych wniosków jest zapewnienie wdrożenia w całej Unii usługi eCall do przekazywania zgłoszeń alarmowych opartej na numerze 112.

Decyzja w tej sprawie 1 została przyjęta przez Radę w dniu 8 maja 2014 r.

2.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny wydał opinię w dniu 19 września 2013 r.
3.
Europejski Inspektor Ochrony Danych przekazał swoją opinię Radzie i Parlamentowi Europejskiemu w dniu 29 października 2013 r.
4.
Parlament Europejski (sprawozdawczyni Olga Sehnalová, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów) przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 26 lutego 2014 r. Olga Sehnalová została ponownie wybrana sprawozdawczynią po wyborach w maju 2014 r.
5.
Rada przyjęła podejście ogólne w dniu 26 maja 2014 r. (dok. 9879/14). Prezydencja otrzymała mandat do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim.
6.
Trzy rundy rozmów trójstronnych miały miejsce w dniach 8 października, 11 listopada i 1 grudnia 2014 r. Podczas trzeciej rundy rozmów trójstronnych współprawodawcy osiągnęli porozumienie w sprawie tekstu kompromisowego. Zatem pismem z dnia 8 grudnia 2014 r. Parlament Europejski poinformował Radę, że jeżeli Rada przyjmie swoje stanowisko w pierwszym czytaniu na podstawie uzgodnionego tekstu kompromisowego, Parlament Europejski będzie głosował za poparciem tekstu przyjętego przez Radę bez wprowadzania dalszych poprawek.
II.
CEL
7.
Omawiane rozporządzenie określa przepisy dotyczące wymagań w zakresie homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall. Zawiera ono wymóg, zgodnie z którym nowe typy samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych powinny być konstruowane w sposób, który zapewni, aby w razie poważnych wypadków automatycznie lub ręcznie realizowane było zgłoszenie alarmowe pod numer 112. Ze względu na charakter informacji dostarczanych w ramach tej usługi we wniosku ustanawia się też przepisy dotyczące ochrony prywatności i danych.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne
8.
Rada wprowadziła do pierwotnego wniosku kilka zmian. Parlament Europejski również przegłosował pewne poprawki, które co do zasady były dość bliskie treści zmian omawianych przez Radę. Obydwie instytucje szybko osiągnęły porozumienie, opóźnione jedynie przez wybory do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r.

Zatem pierwotny wniosek Komisji został zmieniony stanowiskiem Rady w pierwszym czytaniu - wniosek został częściowo przeredagowany na podstawie porozumienia z Parlamentem Europejskim.

B.
Podstawowe zagadnienia dotyczące polityki
9.
Usługa eCall oparta na numerze 112

W całym tekście, również w tytule, objaśniono odniesienia do usługi eCall, dodając, że chodzi konkretnie o usługę eCall opartą na numerze 112.

10.
Rozszerzenie zakresu stosowania na układy, komponenty i oddzielne zespoły techniczne

Rada dokonała rozszerzenia zakresu stosowania rozporządzenia, tak by obejmował on również układy, komponenty i oddzielne zespoły techniczne.

11.
Wyłączenia

Rada dodała przepis wyjaśniający, które kategorie pojazdów zostają wyłączone z zakresu stosowania rozporządzenia.

12.
Dodanie nowych definicji

Dodano szereg nowych definicji objaśniających pewne pojęcia stosowane w tekście, które będą też stosowane w przyszłych aktach delegowanych.

13.
Systemy eCall "zainstalowane na stałe"

Do tekstu dodano wyjaśnienie, że system eCall powinien być zainstalowany na stałe w pojeździe, gdy pojazd ten jest przedstawiony do homologacji typu.

14.
Usługi dostarczane przez stronę trzecią (TPS)

Rada wprowadziła do tekstu możliwość wykorzystywania przez właścicieli pojazdów usług dostarczanych przez stronę trzecią jako uzupełnienia systemu eCall opartego na numerze 112, nie nałożyła jednak na TPS żadnych obowiązków.

15.
Kompatybilność z systemami nawigacji satelitarnej

Rada wprowadziła przepis dotyczący obowiązkowej kompatybilności systemu eCall z systemami nawigacji satelitarnej Galileo i EGNOS, umożliwiający producentom zapewnienie kompatybilności również z innymi systemami nawigacji.

16.
Dostęp dla niezależnych operatorów

W tekście postanowiono, że systemy eCall oparte na numerze 112 powinny być dostępne za rozsądną opłatą dla niezależnych operatorów do celów naprawy i konserwacji zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 715/2007 w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów.

17.
Przepisy dotyczące ochrony prywatności i danych

Rada zmieniła pierwotny wniosek Komisji, wprowadzając jasne odniesienie do mających zastosowanie przepisów o ochronie danych osobowych poprzez określenie, że dane przetwarzane za pomocą systemu eCall mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu obsługi sytuacji nadzwyczajnych i że są one automatycznie usuwane, nie może być mowy o wymianie danych pomiędzy systemem eCall opartym na numerze 112 a jakimkolwiek systemem należącym do stron trzecich, oraz że w instrukcji obsługi przekazuje się właścicielowi informacje o przetwarzaniu danych przez każdy z systemów.

18.
Akty wykonawcze

Rada włączyła również do tekstu przepis określający, że pewne ustalenia praktyczne w zakresie ochrony danych zostaną określone w drodze aktów wykonawczych, a nie delegowanych. Przepis ten pociągnął za sobą dodanie stosownych przepisów wykonawczych.

19.
Uprawnienia Komisji

Tekst Rady określa, że uprawnienie Komisji do przyjmowania aktów delegowanych powinno być ograniczone do pięcioletniego okresu, przedłużanego automatycznie, oraz że Komisja przygotowuje sprawozdanie dotyczące przekazanych uprawnień na dziewięć miesięcy przed końcem okresu pięciu lat.

20.
Sprawozdawczość i przegląd

Dodano przepis, w którym zwrócono się do Komisji o przedłożenie do 2021 r. sprawozdania oceniającego osiągnięcia systemu eCall i stopień jego rozpowszechnienia, a także o zbadanie ewentualnego rozszerzenia zakresu przedmiotowego rozporządzenia na inne kategorie pojazdów oraz o ocenę potrzeby zapewnienia ogólnodostępnej platformy.

21.
Data rozpoczęcia stosowania

Data rozpoczęcia stosowania została ustalona w związku z przepisami decyzji nr 585/2014/UE w sprawie wdrożenia interoperacyjnej usługi eCall na terenie całej UE. Rozporządzenie będzie stosowane od dnia 31 marca 2018 r.

22.
Zmiana załącznika

Załącznik został tak zmieniony przez Radę, by lepiej odzwierciedlał przepisy zawarte w artykułach.

23.
Motywy

Motywy zostały zmienione przez Radę, by odpowiadały zmienionym częściom operacyjnym rozporządzenia oraz by odzwierciedlały pewne zastrzeżenia zgłoszone przez Parlament Europejski.

IV.
WNIOSEK

Opracowując swoje stanowisko, Rada w pełni uwzględniła wniosek Komisji oraz opinię Parlamentu Europejskiego w pierwszym czytaniu.

W odniesieniu do poprawek zaproponowanych przez Parlament Europejski Rada stwierdza, że duża ich liczba została odzwierciedlona w jej stanowisku - co do ich ducha, częściowo lub w pełni.

1 Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 585/2014/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie wdrożenia interoperacyjnej usługi eCall na terenie całej UE (Dz.U. L 164 z 3.6.2014, s. 6).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.134.15

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady nr 4/2015 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymagań dotyczących homologacji typu na potrzeby wdrożenia systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112 oraz zmiany dyrektywy 2007/46/WE.
Data aktu: 24/04/2015
Data ogłoszenia: 24/04/2015