Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 3/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 3/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy

(2015/C 101/02)

(Dz.U.UE C z dnia 26 marca 2015 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 5 listopada 2013 r. Komisja przekazała Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek dotyczący dyrektywy zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w celu zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, oparty na art. 114 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
2.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny głosował nad swoją opinią w dniu 26 lutego 2014 r., a Komitet Regionów głosował nad swoją opinią w dniu 3 kwietnia 2014 r.

Parlament Europejski głosował nad rezolucją ustawodawczą w pierwszym czytaniu w dniu 16 kwietnia 2014 r. 1 i przyjął 43 poprawki.

3.
Rada i Parlament Europejski rozpoczęły negocjacje z myślą o osiągnięciu porozumienia w drugim czytaniu. Negocjacje zakończono w dniu 17 listopada 2014 r.
4.
W dniu 25 listopada 2014 r., przewodniczący parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) wysłał pismo do prezydencji, w którym stwierdził, że gdyby Rada przesłała formalnie Parlamentowi Europejskiemu swoje uzgodnione stanowisko w wersji zweryfikowanej przez prawników lingwistów, zaleci on wraz ze sprawozdawcą, aby na sesji plenarnej stanowisko Rady zostało przyjęte bez poprawek w drugim czytaniu Parlamentu.
5.
W dniu 17 grudnia 2014 r. Rada potwierdziła swoje porozumienie polityczne w sprawie tekstu przedmiotowej dyrektywy w brzmieniu uzgodnionym przez obie instytucje.
II.
CEL

Dyrektywa skupia się na lekkich plastikowych torbach na zakupy o grubości materiału poniżej 50 mikronów, które stanowią większość plastikowych toreb na zakupy używanych w UE i są rzadziej używane ponownie niż torby o większej grubości. Dyrektywa ma na celu ograniczenie negatywnych skutków używania tych toreb dla środowiska, wsparcie zapobiegania powstawaniu odpadów i uzyskanie efektywniejszego wykorzystania zasobów.

III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne

W następstwie głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlament Europejski i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, które Parlament był w stanie zatwierdzić w jego brzmieniu. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty między tymi dwoma współprawodawcami.

B.
Główne kwestie

Główne elementy kompromisu osiągniętego z Parlamentem Europejskim to:

1)
Środki, jakie mają zostać przyjęte z myślą o zmniejszeniu zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, muszą obejmować jedno z poniższych podejść lub oba z nich:
-
przyjęcie środków zapewniających, by do dnia 31 grudnia 2019 r. roczny poziom zużycia nie przekraczał 90 lekkich plastikowych toreb na zakupy w przeliczeniu na osobę, a do dnia 31 grudnia 2025 r. - 40 takich toreb w przeliczeniu na osobę (lub określenie podobnych celów wyrażonych w wadze),
-
przyjęcie środków zapewniających, by do dnia 31 grudnia 2018 r. te plastikowe torby nie były oferowane za darmo konsumentom, chyba że wdrożone zostaną równie skuteczne instrumenty.

Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z tych środków. Są one zdefiniowane jako plastikowe torby na zakupy o grubości materiału poniżej 15 mikronów wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu jedzenia.

2)
Informacja dla opinii publicznej - Komisja i państwa członkowskie, co najmniej w ciągu pierwszego roku wdrażania przedmiotowej dyrektywy, aktywnie wspierają publiczne kampanie informacyjne i kampanie zwiększające świadomość dotyczące negatywnych dla środowiska skutków nadmiernego korzystania z lekkich plastikowych toreb.
3)
Przyszłe kroki - dwa lata po wejściu w życie przedmiotowej dyrektywy Komisja przedstawi sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, w którym dokona analizy wpływu używania oksydegradowalnych toreb plastikowych na środowisko, oraz sprawozdanie na temat różnych możliwości zmniejszenia zużycia bardzo lekkich plastikowych toreb. Sześć i pół roku po wejściu w życie dyrektywy Komisja przedstawi sprawozdanie oceniające skuteczność środków na szczeblu UE pod względem zwalczania śmiecenia, zmieniania zachowań konsumenckich i promowania zapobiegania odpadom. Jeśli ocena wykaże, że przyjęte środki nie są skuteczne, Komisja przeanalizuje inne możliwe sposoby osiągnięcia zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb, w tym ustanowienie realistycznych i osiągalnych celów na szczeblu UE. W razie potrzeby wszystkim tym sprawozdaniom towarzyszyć będą wnioski ustawodawcze.
IV.
PODSUMOWANIE

Stanowisko Rady w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczącego parlamentarnej komisji ENVI do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli z dnia 25 listopada 2014 r.

1 Dok. 9044/14.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.101.6

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 3/2015 w pierwszym czytaniu z myślą o przyjęciu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.
Data aktu: 26/03/2015
Data ogłoszenia: 26/03/2015