Herkules III - Zaproszenie do składania wniosków - 2014 r. - Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE.

HERKULES III
Zaproszenie do składania wniosków - 2014 r. Pomoc techniczna w celu walki z nadużyciami finansowymi w UE

(2014/C 227/08)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lipca 2014 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie (UE) nr 250/2014 ustanawiające program Herkules III 1 , w szczególności jego art. 8 lit. a) ("działania kwalifikowalne"), a także decyzja w sprawie finansowania na 2014 r., dotycząca przyjęcia rocznego programu prac 2 w celu wdrożenia programu Herkules III w 2014 r., w szczególności sekcja 6.1 działania 1, 2, 3 i 6 programu prac ("szczegółowe działania związane z pomocą techniczną").

W decyzji w sprawie finansowania na 2014 r. przewidziano organizację zaproszenia do składania wniosków dotyczącego pomocy technicznej w dochodzeniach w sprawach dotyczących papierosów i wsparcia dochodzeniowego.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do organów administracji krajowej lub regionalnej ("wnioskodawcy") dowolnego państwa członkowskiego lub dowolnego państwa spoza Unii Europejskiej, które wspierają wzmacnianie unijnych działań zmierzających do ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.

3.
Działania kwalifikowalne

Działania, które kwalifikują się do finansowania w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków, to:

1.
zakup i utrzymanie narzędzi i metod dochodzeniowych stosowanych w walce z nieprawidłowościami, nadużyciami finansowymi i korupcją działającymi na szkodę interesów finansowych Unii, w tym specjalistyczne szkolenia niezbędne do posługiwania się narzędziami dochodzeniowymi. Do wspomnianych narzędzi dochodzeniowych należą:
-
wyposażenie techniczne służące do nadzoru elektronicznego i mobilnego, w tym zakup i dostosowanie samochodów przeznaczonych do tego celu,
-
wyposażenie techniczne do analizy dowodów w wersji cyfrowej,
-
wyposażenie techniczne do odczytywania zaszyfrowanych wiadomości;
2.
zakup i konserwacja urządzeń służących do inspekcji kontenerów, samochodów ciężarowych, wagonów kolejowych i pojazdów na granicach zewnętrznych Unii i na jej terytorium w celu wykrycia przemycanych i podrobionych towarów przywożonych do Unii, przy czym celem lub skutkiem tego przywozu jest uchylenie się od zapłaty cła lub akcyzy. Do tych urządzeń należą:
-
zakupione przenośne i stacjonarne skanery (RTG) (w tym koszty związane z ich instalacją i konserwacją 3 ), wykorzystywane przez służby celne do sprawdzania kontenerów, samochodów ciężarowych i osobowych przekraczających granice zewnętrzne UE lub przejeżdżające przez terytorium państwa członkowskiego w ramach tranzytu, w celu przeprowadzenia kontroli dotyczących obecności nielegalnych towarów, w szczególności przemycanych lub podrobionych papierosów i tytoniu,
-
szkolenia dla funkcjonariuszy celnych w zakresie obsługi skanerów, jak również szkolenia w zakresie prawidłowego odczytywania obrazów uzyskanych ze skanerów,
-
oprogramowanie i sprzęt komputerowy umożliwiające wymianę obrazów wygenerowanych przez różne rodzaje skanerów w ramach danej służby celnej i między różnymi służbami celnymi UE;
3.
zakup, transport i szkolenia zwierząt wykorzystywanych do wykrywania przemycanych i nielegalnych towarów na podstawie ich właściwości zapachowych oraz pomieszczenia i pokarm dla tych zwierząt. Do zwierząt tych należą psy policyjne, a także ewentualnie inne zwierzęta, takie jak szczury, świnie lub pszczoły, o ile wnioskodawca jest w stanie wykazać, że ich wykorzystanie w omawianym celu zostało potwierdzone wynikami badań naukowych. Prowadzone w związku z powyższym wymogiem działania w zakresie badań naukowych i rozwoju są wyłączone z zakresu niniejszego zaproszenia;
4.
zakup, konserwacja i połączenie systemów rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych pojazdów (zautomatyzowanych systemów rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych - ANPRS) lub kodów kontenerów w celach związanych z ochroną interesów finansowych Unii, o ile systemy te nie nakładają się na istniejące systemy finansowane przez UE, takie jak sieć EUCARIS 4 lub systemy ERRU i RESPER 5 . Działanie to obejmuje specjalistyczne szkolenia niezbędne do obsługiwania tych systemów;
5.
zakup usług wspierających zdolność państw członkowskich w zakresie przechowywania i niszczenia zajętych papierosów i tytoniu.
4.
Kryteria przyznania wsparcia

Każde przedstawione kwalifikowalne działanie będzie oceniane na podstawie następujących kryteriów:

-
wartość dodana wniosku dla ochrony interesów finansowych Unii,
-
zgodność z celami operacyjnymi programu,
-
jakość,
-
relacja jakości do ceny.
5.
Budżet

Orientacyjny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 7.450.000 EUR. Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych. W wyjątkowych i należycie uzasadnionych przypadkach wsparcie finansowe może zostać zwiększone do maksymalnego poziomu 90 % kosztów kwalifikowalnych. W niniejszym zaproszeniu wymieniono kryteria, które zostaną zastosowane, aby ustalić, że dany przypadek jest wyjątkowy i należycie uzasadniony.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Dodatkowe informacje

Wszystkie dokumenty związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków można pobrać na poniższej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/index_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-FMB-HERCULE-TA@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszenia na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

7.
Termin składania wniosków

Termin składania wniosków upływa w poniedziałek 1 września 2014 r.

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 250/2014 z dnia 26 lutego 2014 r. ustanawiające program na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej (program Herkules III) (Dz.U. L 84 z 20.3.2014, s. 6).
2 Decyzja Komisji w sprawie przyjęcia programu prac na 2014 r. oraz finansowania wdrażania programu Herkules III, C(2014)3391 z dnia 26 maja 2014.
3 Koszty konserwacji nieobjęte gwarancją.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024