Zmiana załącznika do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.

Komunikat Komisji zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

(2013/C 372/01)

(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2013 r.)

I.

 WPROWADZENIE

(1)
W komunikacie Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych 1 ("komunikat") określa się w pkt 13, że ubezpieczyciele państwowi 2 nie mogą oferować krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do ryzyka zbywalnego. Zgodnie z pkt 9 ryzyko zbywalne oznacza ryzyko polityczne i handlowe o maksymalnym okresie ryzyka krótszym niż dwa lata, odnoszące się do nabywców publicznych i niepublicznych w państwach umieszczonych w wykazie znajdującym się w załączniku do komunikatu.
(2)
W wyniku trudnej sytuacji panującej w Grecji w 2012 r. zaobserwowano brak zdolności ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej do pokrycia wywozu do Grecji. Z tego powodu Komisja zmieniła komunikat Komisji do państw członkowskich o zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do ubezpieczeń krótkoterminowych kredytów eksportowych, tymczasowo wykluczając Grecję z wykazu państw o ryzyku zbywalnym 3 . Zmiana ta przestaje obowiązywać w dniu 31 grudnia 2013 r. W rezultacie od dnia 1 stycznia 2014 r. Grecja byłaby zasadniczo ponownie uznawana za kraj o ryzyku zbywalnym, ponieważ wszystkie państwa członkowskie UE są zawarte w wykazie państw o ryzyku zbywalnym znajdującym się w załączniku do komunikatu.
(3)
Jednak zgodnie z pkt 36 komunikatu trzy miesiące przed zakończeniem okresu tymczasowego usunięcia z wykazu Komisja rozpoczęła przegląd sytuacji, aby stwierdzić, czy obecna sytuacja na rynku uzasadnia wygaśnięcie usunięcia Grecji z listy krajów o ryzyku zbywalnym w 2014 r., czy też zdolności rynkowe nadal są niewystarczające, aby objąć ubezpieczeniem wszelkie ekonomicznie uzasadnione ryzyko, i w związku z tym konieczne jest przedłużenie usunięcia.

II.

 OCENA

(4)
Przy określaniu, czy brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka uzasadnia przedłużenie tymczasowego wykluczenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym, Komisja zasięgnęła opinii i informacji od państw członkowskich, prywatnych ubezpieczycieli kredytów oraz innych zainteresowanych stron. W dniu 8 października 2013 r. Komisja opublikowała wezwanie do udzielenia informacji w sprawie dostępności krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych w odniesieniu do wywozu do Grecji 4 . Termin nadsyłania odpowiedzi upłynął w dniu 6 listopada 2013 r. Wpłynęły 24 odpowiedzi od państw członkowskich, ubezpieczycieli prywatnych i eksporterów.
(5)
Informacje przekazane Komisji lub dostępne Komisji wyraźnie wskazują, że w dalszym ciągu brakuje wystarczającej zdolności prywatnej do ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do Grecji i nie prognozuje się, aby w najbliższej przyszłości nowa znacząca zdolność stała się dostępna. W latach 2012-2013 całkowity ubezpieczony obrót w odniesieniu do ryzyka związanego z Grecją stale utrzymywał się na niskim poziomie. Prywatni ubezpieczyciele kredytów eksportowych zachowują ostrożność, jeśli chodzi o objęcie ubezpieczeniem wywozu do Grecji, i nie oferują wystarczającej zdolności do ubezpieczenia, aby pokryć nowe limity ubezpieczenia kredytów lub nawet istniejące obroty. Jednocześnie ubezpieczyciele państwowi nadal odnotowywali rosnący popyt na ubezpieczenia kredytu eksportowego w odniesieniu do wywozu do Grecji, co nastąpiło w wyniku braku dostępności ubezpieczenia prywatnego. Nadesłane odpowiedzi nie zawierały danych wskazujących, że Grecja powinna zostać ponownie włączona do wykazu państw o ryzyku zbywalnym.
(6)
Od czasu wydania decyzji w sprawie tymczasowego wykluczenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym w grudniu 2012 r. zdolność prywatna w 2013 r. nie została przywrócona. Respondenci potwierdzili, że sytuacja jest szczególnie trudna dla małych i średniej wielkości eksporterów, a w niektórych przypadkach odnotowano całkowite wstrzymanie ubezpieczeń. W większości nadesłanych odpowiedzi stwierdzono, że zdolność prywatna jest w dalszym ciągu zbyt ograniczona, aby ubezpieczyć wywóz do Grecji, i oczekuje się, że w 2014 r. wzrośnie ona jedynie w ograniczonym zakresie. Analiza Komisji dotycząca braku wystarczającej zdolności prywatnej do ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do Grecji, określona w powyższej decyzji, pozostaje aktualna.
(7)
Od grudnia ubiegłego roku prognozy gospodarcze dla Grecji były ostrożnie korygowane w górę 5 . Jednak według jesiennej europejskiej prognozy gospodarczej z 2013 r. grecka gospodarka nadal znajduje się w recesji, a w 2013 r. realny PKB zmniejszał się - chociaż nieco wolniej. Oczekuje się, że w 2014 r. realny PKB wzrośnie, głównie ze względu na wywóz i inwestycje. Jednak spożycie prywatne prawdopodobnie będzie nadal spadać wraz z dochodem do dyspozycji. Jednocześnie, według informacji przesłanych w ramach konsultacji społecznych, oczekuje się, że łączna liczba upadających przedsiębiorstw w 2014 r. będzie nadal wzrastać.
(8)
Z tych powodów Komisja ustaliła na podstawie zgromadzonych informacji brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka i postanowiła przedłużyć wykluczenie Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym.

III.

 ZMIANA KOMUNIKATU

(9)
W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. stosuje się następującą zmianę komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych:
-
Załącznik otrzymuje brzmienie:

"LISTA PAŃSTW O RYZYKU ZBYWALNYM

Wszystkie państwa członkowskie oprócz Grecji

Australia

Kanada

Islandia

Japonia

Nowa Zelandia

Norwegia

Szwajcaria

Stany Zjednoczone Ameryki".

1 Dz.U. C 392 z 19.12.2012, s. 1.
2 Ubezpieczyciel państwowy oznacza przedsiębiorstwo lub inną organizację oferującą ubezpieczenie kredytów eksportowych, przy wsparciu państwa członkowskiego lub działając w jego imieniu, lub państwo członkowskie oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych; zob. pkt 9.
3 Dz.U. C 398 z 22.12.2012, s. 6.
5 Przykładowo: S&P i Fitch: B- z CCC w lipcu 2012 r.; Moody's: rating na stałym poziomie C.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.372.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Zmiana załącznika do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.
Data aktu: 19/12/2013
Data ogłoszenia: 19/12/2013
Data wejścia w życie: 01/01/2014