Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.34914 (2013/C) (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

POMOC PAŃSTWA - ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Pomoc państwa SA.34914 (2013/C) (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 348/06)

(Dz.U.UE C z dnia 28 listopada 2013 r.)

Pismem z dnia 16 października 2013 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE, dotyczącego wyżej wymienionego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: +32 2 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Zjednoczonemu Królestwu. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

W dniu 1 czerwca 2012 r. Komisja otrzymała skargę od władz hiszpańskich dotyczącą nowego systemu poboru podatku dochodowego w Gibraltarze, wprowadzonego ustawą o podatku dochodowym z 2010 r. (ITA 2010). Według Hiszpanii ten nowy system powoduje de facto selektywne korzyści dla przedsiębiorstw działających w sektorze offshore, za sprawą połączonego skutku stosowania zasady terytorialności oraz systemu zwolnień podatkowych w odniesieniu do dochodu biernego.

OPIS ŚRODKA

W dniu 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa o podatku dochodowym z 2010 r. ("ITA 2010"), która zastąpiła poprzednią ustawę o podatku dochodowym z 1952 r. Ogólna stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 10 %; w stosunku do przedsiębiorstw użyteczności publicznej i przedsiębiorstw, które nadużywają pozycji dominującej na rynku, obowiązuje specjalna stawka wynosząca 20 %.

Zgodnie z ITA 2010 przy obliczaniu podstawy opodatkowania zastosowanie ma zasada terytorialności. Oznacza to, że podatnicy odprowadzają podatek jedynie od tych przychodów, które powstały na terytorium Gibraltaru lub z tego terytorium pochodzą.

Opodatkowaniu w Gibraltarze nie podlegają dywidendy, opłaty licencyjne i odsetki bierne (przychód z odsetek pochodzących z pożyczek udzielanych wewnątrz grupy). Odsetki podlegają jednak opodatkowaniu, jeśli zostaną uznane za zysk z działalności operacyjnej. Ma to miejsce w przypadku, gdy odsetki stanowią integralną część strumienia przychodów przedsiębiorstwa. Dotyczy to przedsiębiorstw działających w obszarze udzielania pożyczek pieniężnych na rzecz społeczeństwa (banki) lub przedsiębiorstw, które otrzymują odsetki od środków uzyskiwanych w wyniku działań polegających na przyjmowaniu depozytów, zgodnie z definicją zawartą w ustawie bankowej.

W dniu 7 czerwca 2013 r. władze gibraltarskie uchwaliły zmianę ITA 2010 dotyczącą opodatkowania odsetek. Zgodnie z uchwaloną zmianą wszystkie odsetki od pożyczek udzielanych między przedsiębiorstwami, zarówno krajowych jak i pochodzących z zagranicy, będą podlegać opodatkowaniu w zakresie, w jakim otrzymane odsetki przypadające na przedsiębiorstwo źródłowe przekroczą kwotę 100.000 GBP rocznie. Zmiana ta weszła w życie w dniu 1 lipca 2013 r.

OCENA ŚRODKA

Na obecnym etapie Komisja ma powody zakładać, że zwolnienie z podatku w odniesieniu do biernych odsetek i przychodów z opłat licencyjnych przewidziane w ITA 2010 r. stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Istnienie powyższych korzyści oznacza zaangażowanie środków z zasobów państwowych w rozumieniu dochodów podakowych na rzecz gibraltarskiego skarbu, które zostały utracone. Zwolnienie dotyczące odsetek biernych oraz przychodów z opłat licencyjnych ma charakter selektywny, ponieważ stanowi odstępstwo od przedmiotowego systemu podatkowego (podatek dochodowy od osób prawnych) sprzyjające konkretnej grupie przedsiębiorstw, która otrzymuje takie przychody. Takiego odstępstwa nie uzasadnia charakter i ogólna struktura systemu podatkowego.

Występuje zakłócenie konkurencji i wpływ na wymianę handlową pomiędzy państwami członkowskimi, ponieważ wiele przedsiębiorstw posiadających siedzibę w Gibraltarze (oraz grup, do których należą) z dużym prawdopodobieństwem prowadzi działalność w sektorach, w których istnieje wymiana handlowa pomiędzy państwami członkowskimi.

Jeżeli chodzi o nową ustawę zmieniającą ITA 2010, nowe przepisy wydają się usuwać istnienie pomocy państwa w odniesieniu do zwolnienia dotyczącego odsetek biernych. Zmiany te nie wpływają jednak na ocenę pomocy państwa odnośnie do zwolnienia dotyczącego przychodów z opłat licencyjnych.

Żadne z odstępstw przewidzianych w art. 107 ust. 2 i 3 nie ma zastosowania, gdyż środek stanowi pomoc operacyjną niezwiązaną z realizacją konkretnych projektów oraz jedynie obniża bieżące wydatki beneficjenta, nie przyczyniając się do osiągnięcia żadnego celu unijnego.

Pomoc stanowi nową pomoc w rozumieniu art. 1 lit. c) rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

PISMO

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024