P7_TC1-COD(2010)0373 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 14 lutego 2012 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr ustanawiającego wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 924/2009.

P7_TC1-COD(2010)0373

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 14 lutego 2012 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr ustanawiającego wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 924/2009

(Dz.U.UE C z dnia 30 sierpnia 2013 r.)

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, rozporządzenia (UE) nr 260/2012.)

Załącznik do rezolucji ustawodawczej

Oświadczenie Komisji w sprawie zarządzania SEPA

Aby migracja do SEPA przebiegała sprawnie oraz aby w ujęciu ogólnym projekt SEPA rozwinął cały swój potencjał, kluczowe znaczenie ma, by wszystkie zainteresowane strony, a w szczególności użytkownicy i konsumenci, byli ściśle zaangażowani i mieli możliwość pełnego uczestnictwa w tym procesie. Podczas gdy ustanowienie Rady SEPA jest istotnym usprawnieniem zarządzania w ramach projektu SEPA, do tej pory migracja do SEPA została w znacznym stopniu rozwinięta od strony podaży, a w szczególności przez europejskie banki pod egidą Europejskiej Rady ds. Płatności (EPC). W związku tym w czasie przeglądu dotyczącego działania Rady SEPA w 2012 r., Komisja rozważy zarządzanie całym projektem SEPA, a w szczególności sposób uwzględniania w większym stopniu interesów konsumentów, małych i średnich przedsiębiorstw, detalistów i innych użytkowników. Komisja dokona między innymi przeglądu składu Europejskiej Rady ds. Płatności (EPC), interakcji między EPC i najwyższą strukturą zarządzania, taką jak Rada EPA, a także roli tej struktury. Jeżeli w wyniku oceny Komisji potwierdzona zostanie potrzeba dalszych inicjatyw mających na celu ulepszenie zarządzania SEPA, Komisja rozważy możliwość przedstawienia wniosków w tej sprawie.

Oświadczenie Komisji w sprawie przeglądu dyrektywy o usługach płatniczych

Komisja w pełni uznaje fakt, że w celu zapewnienia powszechnego poparcia dla SEPA kluczowe znaczenie ma utrzymanie wysokiego poziomu ochrony płatników, w szczególności przy transakcjach polecenia zapłaty. Komisja zwraca uwagę, że dzisiaj wielu konsumentów korzysta z bezwarunkowego prawa zwrotu w ramach odnośnych krajowych systemów poleceń zapłaty. Zauważa również, że jedyny istniejący paneuropejski system polecenia zapłaty dla konsumentów przyznaje bezwarunkowe prawo zwrotu dla autoryzowanych płatności w terminie ośmiu tygodniu. To prawo zwrotu ma szerzy zakres niż minimum wymagane w ramach dyrektywy o usługach płatniczych (dyrektywa 2007/64/WE). W związku z tym biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia wyższego poziomu ochrony konsumentów i uwzględnienia przeważającej sytuacji rynkowej w Unii oraz wezwania Parlamentu Europejskiego, wyrażonego w debacie politycznej poświęconej SEPA i dotyczącego udoskonalenia prawa zwrotu, Komisja uwzględni przegląd istniejących praw zwrotu w odniesieniu do polecenia zapłaty w Unii w ramach sprawozdania sporządzanego zgodnie z art. 87 tej dyrektywy. Komisja przedłoży to sprawozdanie najpóźniej do 1 listopada 2012 r. Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Jeżeli sprawozdanie Komisji sporządzone zgodnie z art. 87 dyrektywy o usługach płatniczych potwierdzi konieczność dokonania przeglądu tej dyrektywy, zwłaszcza w odniesieniu do kryterium mającego zastosowanie do prawa zwrotu, Komisja rozważy możliwość przedstawienia wniosków.

Oświadczenie Komisji dotyczące aktów delegowanych

Komisja jest zdania, że art. 290 TFUE należy interpretować tak, iż oznacza, że Komisja samodzielnie przygotowuje i przyjmuje akty delegowane. Standardowy punkt preambuły dotyczący porad eksperckich zawarty we wspólnym stanowisku uzgodnionym między trzema instytucjami jest odzwierciedleniem tej interpretacji. Komisja w związku z tym wyraża ubolewanie z powodu faktu, że punkt 22 preambuły tego rozporządzenia nie jest zgodny z zapisem wspólnego stanowiska.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.249E.74

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: P7_TC1-COD(2010)0373 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 14 lutego 2012 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr ustanawiającego wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 924/2009.
Data aktu: 14/02/2012
Data ogłoszenia: 30/08/2013