Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2013/C 155/05)

(Dz.U.UE C z dnia 1 czerwca 2013 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012(1).

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(2)

"FOCACCIA DI RECCO COL FORMAGGIO"

NR WE: IT-PGI-0005-0944-31.01.2012

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Focaccia di Recco col formaggio"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 2.4. Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarskie

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Focaccia di Recco col formaggio" to produkt wypiekany z ciasta wyrabianego z mąki z pszenicy zwyczajnej, oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, soli i wody, które następnie nadziewane jest świeżym, miękkim serem.

Przeznaczona do spożycia "Focaccia di Recco col formaggio" posiada następujące cechy:

kształt: okrągły, kwadratowy lub prostokątny;

wymiary:

okrągły kształt: średnica minimalna 25 cm,
kwadratowy kształt: długość każdego boku pomiędzy 25 cm a 120 cm,
prostokątny kształt: dłuższy bok - maksymalnie 120 cm, krótszy - minimum 25 cm,
wysokość: poniżej 1 cm, mierząc na brzegu; wygląd:
powierzchnia: nierówna z pęcherzykami powietrza,
wierzch: złocisty z ciemnobrązowymi plamami lub prążkami,
spód: bursztynowo-żółty, nie biały,
nadzienie: roztopiony ser o kremowej konsystencji,
konsystencja w dotyku: kruchy wierzch i miękkie wnętrze.

"Focaccia" jest chrupiąca i aromatyczna dla podniebienia. Ciasto ma słonawy smak i zapach świeżo upieczonego chleba, mleka i świeżego sera o miękkiej konsystencji z nutką goryczy.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Do przygotowania "Focaccia di Recco col formaggio" używa się następujących produktów:

mąka z pszenicy zwyczajnej typu "00" o następujących cechach: W: > 300; P/L: nie mniej niż 0,5, ewentualnie mąka typu "00" z pszenicy Manitoba,
woda naturalna,
oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia,
drobna sól,
świeży, miękki ser.

Ser używany do wypieku "Focaccia di Recco col formaggio" wytwarzany jest ze świeżego pasteryzowanego mleka krowiego.

Nie istnieją ograniczenia geograficzne dotyczące miejsca przetwarzania mleka.

Ser używany jako nadzienie "Focaccia di Recco col formaggio" musi mieć kremową konsystencję bez dodatku śmietany oraz być odporny na stres termiczny i nie zastygać w nitki ani pęcherzyki, bez oddzielania się serwatki w trakcie pieczenia.

Ser używany do wypieku "Focaccia di Recco col formaggio" musi posiadać następujące cechy:

Cecha Parametr
Kształt Prostopadłościany o gładkich bokach
Wymiary Podstawa o bokach o długości odpowiednio 15-20 cm i 8-10 cm, 4-5 cm wysokości przy płaskim boku i krawędziach
Masa Pomiędzy 0,7 kg i 2 kg
Cechy ciasta Miękkie, choć dość zwarte, jednolita mleczna konsystencja bez dziur
Kolor Biały z połyskiem
Wilgotność (w stanie mokrym) 57-60 %
Zawartość białka (w stanie mokrym) 13-15 %
Zawartość tłuszczu (w stanie mokrym) 21-24 %
Zawartość tłuszczu (w suchej masie) 48-60 %
3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Focaccia di Recco col formaggio", począwszy od przygotowania i wyrabiania ciasta po dekorację i pieczenie, muszą odbywać się w obszarze geograficznym wyszczególnionym w punkcie 4 poniżej.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

"Focaccia di Recco col formaggio" może być wprowadzana do obrotu w całości lub w porcjach.

Zabronione jest stosowanie wstępnego gotowania, głębokiego zamrażania, zamrażania i innych technik konserwacji.

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Produkt zidentyfikować można za pomocą etykiety w formie skrobiowej płytki umieszczonej na wierzchu wypieku. Etykietka musi zawierać nazwę produktu, "Focaccia di Recco col formaggio", obok której figurować muszą słowa "chronione oznaczenie geograficzne" zapisane w całości i w skrócie "IGP" (ChOG).

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Focaccia di Recco col formaggio" obejmuje całą gminę Recco oraz sąsiadujące z nią gminy Avegno, Sori i Camogli.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Gminy, w których odbywa się produkcja "Focaccia di Recco col formaggio" stanowią część obszaru zwanego przez miejscowych historyków "doliną Recco". Rozciąga się ona od góry Portofino na wschodzie (gmina Camogli) do miasteczka Sori na zachodzie i obejmuje położone na północy gminy Recco oraz Avegno.

Piekarze-rzemieślnicy z Recco osiedlili się na tym obszarze i rozpoczęli wypiek "Focaccia di Recco col formaggio" w latach 60. i 70. XX w. zgodnie z tradycją Recco.

Tradycja ta wymaga od piekarzy wyjątkowej biegłości w przygotowaniu ciasta. Ciasto jest ręcznie wałkowane i wyrabiane do uzyskania dwóch tak cienkich, że niemal przezroczystych placków. Specjalny sposób formowania dwóch cienkich warstw ciasta stanowi osobliwość omawianego obszaru geograficznego.

5.2.
Specyfika produktu

"Focaccia di Recco col formaggio" składa się z dwóch bardzo cienkich warstw ciasta wypełnionych serem. Jej wygląd wyraźnie odróżnia ją od innych tradycyjnych włoskich i liguryjskich focacci za sprawą bardzo cienkiego ciasta wypełnionego warstwą roztopionego sera. Kolejną charakterystyczną cechą "Focaccia di Recco col formaggio" jest wypełniający ją miękki ser o kremowej konsystencji i przyjemnej nutce goryczy.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Wydarzenia historyczne, które na przestrzeni lat związane były z "Focaccia di Recco col formaggio", stanowią świadectwo jej renomy, podobnie jak poświęcone temu produktowi artykuły publikowane w magazynach oraz włoskich i zagranicznych przewodnikach kulinarnych, w których wspomina się o jego charakterystycznym cienkim cieście i przyjemnym serowym smaku.

Jednym z największych wydarzeń jest "Festa della focaccia", która od 1955 r. odbywa się w ostatnim tygodniu maja i stanowi doskonałą okazję do świętowania i spróbowania "Focaccia di Recco col formaggio".

Renoma "Focaccia di Recco col formaggio" wyraźnie wzrosła dzięki obecności tego wypieku podczas ważnych krajowych wydarzeń, takich jak "Salone del Gusto" w Turynie, "Cheese" w Brà, "Artigiano in Fiera" w Mediolanie czy "Salone Nautico" w Genui.

Ze względu na gospodarczy boom we Włoszech oraz rozwój turystyki w regionie od początku lat 60. renoma i popyt na "Focaccia di Recco col formaggio" sukcesywnie wzrastały. Obrazują to dotyczące tego produktu artykuły ukazujące się w ówczesnych dziennikach i magazynach. W 1967 r. produkt ten zwrócił także uwagę amerykańskich smakoszy, kiedy w gazecie Daily American opisany został jako "doprawdy boski".

Pierwsze włoskie przewodniki kulinarne stanowią kolejne świadectwo tego, w jaki sposób "Focaccia di Recco col formaggio" stała się znanym i popularnym produktem (przewodnik Guide Veronelli all'Italia piacevole wydawnictwa Garzanti, Mediolan, 1968 oraz Guida gastronomica d'Italia wydawnictwa TCI, Mediolan, 1969).

Od tego czasu niemal wszystkie lokalne i regionalne przewodniki kulinarne oraz przewodniki po winach i potrawach, a także liczne magazyny opisywały "Focaccia di Recco col formaggio" jako autentyczny miejscowy specjał.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006(3))

Odpowiednie ministerstwo wszczęło krajową procedurę sprzeciwu, publikując propozycję uznania ChOG "Focaccia di Recco col formaggio" w Dzienniku Urzędowym Republiki Włoskiej nr 181 z dnia 5 sierpnia 2011 r.

Pełny tekst specyfikacji produktu dostępny jest pod następującym adresem:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

oraz

bezpośrednio na stronie włoskiego ministerstwa rolnictwa i leśnictwa (http://www.politicheagricole.it) po kliknięciu na odnośnik "Qualità e sicurezza" (umiejscowiony w prawym górnym rogu ekranu), a następnie "Disciplinari di produzione all'esame dell'UE".

______

(1) Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

(2) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12. Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.

(3) Porównaj: przypis 2.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024