Ogłoszenie o naborze ESDZ - Dyrektor Działu ds. Parlamentu Europejskiego i Parlamentów Narodowych - Nr ref. ogłoszenia o naborze: EEAS 2/2012 MM.

Ogłoszenie o naborze ESDZ

Dyrektor Działu ds. Parlamentu Europejskiego i Parlamentów Narodowych

Nr ref. ogłoszenia o naborze: EEAS 2/2012 MM

(2012/C 189 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2012 r.)

Reprezentujemy

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) wspiera wysoką przedstawiciel w określaniu i realizacji spójnej i skutecznej polityki zagranicznej Unii Europejskiej. ESDZ wspiera wysoką przedstawiciel w ramach wykonywania zadań dotyczących wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE (WPZiB) oraz w ramach przewodniczenia Radzie do Spraw Zagranicznych. Wspiera również wysoką przedstawiciel w sprawowaniu funkcji wiceprzewodniczącej Komisji w odniesieniu do jej obowiązków w ramach Komisji dotyczących stosunków zewnętrznych, w tym koordynacji dalszych aspektów działań zewnętrznych UE. ESDZ działa w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, Radą i właściwymi służbami Komisji Europejskiej.

Oferujemy

Stanowisko dyrektora Działu ds. Parlamentu Europejskiego i Parlamentów Narodowych. Stanowisko to podlega pod bezpośredni nadzór Rady Zarządzającej i zastępcy sekretarza generalnego ds. stosunków międzyinstytucjonalnych; dyrektor będzie w szczególności odpowiedzialny za bieżące zarządzanie działem i zapewnienie ogólnej koordynacji spraw parlamentarnych w ESDZ. Dyrektor reprezentował będzie ESDZ, będąc pośrednikiem między Parlamentem Europejskim (PE) oraz parlamentami krajowymi oraz przyczyniając się do ustanowienia dobrych warunków współpracy. Dyrektor działu zapewni monitorowanie oraz sprawozdawczość w odniesieniu do działań PE związanych ze sprawami zagranicznymi, jak również dotyczących instytucjonalnych aspektów stosunków ESDZ z PE. Zapewni on kompetentne wsparcie oraz doradztwo dla wysokiej przedstawiciel/wiceprzewodniczącej oraz kadry zarządzającej ESDZ we wszystkich kwestiach dotyczących spraw parlamentarnych oraz w odniesieniu do instytucjonalnych aspektów stosunków ESDZ z PE. Przyczyni się on do terminowego i odpowiedniego przygotowania działań wysokiej przedstawiciel/wiceprzewodniczącej w zakresie spraw parlamentarnych.

Stanowisko to może wiązać się z wyjazdami. Stanowisko to zaszeregowane jest na poziomie AD 12.

Poszukujemy

KRYTERIA WYBORU

Osoby ubiegające się o powyższe stanowisko powinny:

posiadać udokumentowane doświadczenie i dogłębną wiedzę w zakresie spraw parlamentarnych oraz roli i działań Parlamentu Europejskiego w dziedzinie stosunków zewnętrznych,
mieć szeroko rozwinięte umiejętności ustanowienia i wdrożenia strategii w zakresie obowiązków opisanych powyżej,
mieć możliwości zapewnienia profesjonalnego wsparcia oraz doradztwa politycznego dla wysokiej przedstawiciel/wiceprzewodniczącej Komisji oraz kadry zarządzającej wyższego szczebla ESDZ oraz udokumentowane doświadczenie na podobnym stanowisku na wysokim szczeblu,
posiadać doskonałe umiejętności interpersonalne i udokumentowane zdolności do pracy w złożonych środowiskach politycznych oraz zdolności myślenia w kategoriach politycznych,
mieć zdolność do utrzymywania stosunków dyplomatycznych i politycznych na wysokim szczeblu, zdolność pozyskania szacunku posłów Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajowych oraz zapewnienia reprezentowania, koordynacji i komunikacji w złożonym otoczeniu instytucjonalnym i politycznym,
posiadać solidną wiedzę o sposobie funkcjonowania Unii i jej stosunkach i działaniach zewnętrznych, udokumentowane doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie, jak również dogłębną znajomość roli i działań ESDZ,
wykazać dogłębną znajomość unijnych stosunków międzyinstytucjonalnych i procesów decyzyjnych, a zwłaszcza roli ESDZ i Parlamentu Europejskiego w tym zakresie,
posiadać dobrze rozwinięte zdolności analityczne i komunikacyjne w połączeniu z umiejętnością rzeczowego osądu pozwalającego na skuteczne komunikowanie się z wszystkimi zainteresowanymi stronami,
posiadać dobrze rozwinięte umiejętności organizacyjne i kierownicze oraz zdolności do zarządzania i koordynowania zespołem w wielokulturowym otoczeniu.

KRYTERIA KWALIFIKACJI

Kryteria kwalifikacji dla osób z państw członkowskich ubiegających się o stanowisko:

W celu spełnienia wymagań określonych w art. 12 warunków zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich (CEOS)(1) osoby z państw członkowskich ubiegające się o stanowisko muszą:

1)
być obywatelami państw członkowskich UE;
2)
posiadać:
a)
poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów; LUB
b)
poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, oraz przynajmniej roczne właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata;
3)
mieć doświadczenie w zarządzaniu, współmierne do obowiązków przewidzianych na tym stanowisku(2);
4)
posiadać zdolność do pracy w językach roboczych WPZiB i w zakresie stosunków zewnętrznych, niezbędną do wykonywania obowiązków. Znajomość innych języków UE będzie atutem;
5)
być urzędnikami w służbach dyplomatycznych jednego z państw członkowskich UE.

Kryteria kwalifikowalności dla urzędników:

Osoby ubiegające się o powyższe stanowisko, które są już urzędnikami ESDZ, Rady lub Komisji, muszą spełnić te same kryteria kwalifikowalności określone powyżej, z wyjątkiem ostatniego wymogu.

RODZAJ I CZAS TRWANIA UMOWY

Kandydatom ze służb dyplomatycznych państw członkowskich, którzy przejdą pomyślnie proces naboru, zaproponowana zostanie umowa tymczasowa (na mocy art. 2 lit. e) warunków zatrudnienia innych pracowników (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:311:0001:0008:PL:PDF)). Standardowy czas trwania umowy obejmuje 4 lata z możliwością jej przedłużenia o dalsze 4 lata.

Zgodnie z art. 6 ust. 11 decyzji Rady 2010/427/UE(3) każde państwo członkowskie gwarantuje swoim urzędnikom, którzy zostali mianowani pracownikami tymczasowymi w ESDZ zgodnie z art. 2 lit. e) warunków zatrudnienia innych pracowników, natychmiastowe przywrócenie do pracy na stanowisko zajmowane pod koniec okresu służby w ESDZ.

Jeśli wybrany kandydat jest urzędnikiem UE, mianowanie będzie dokonane zgodnie z art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego urzędników Wspólnot Europejskich w powiązaniu z art. 98 ust. 1.

MIEJSCE ZATRUDNIENIA

Bruksela (Belgia)

SZCZEGÓLNE WARUNKI ZATRUDNIENIA

Mianowanie dokonane będzie na stopniu zaszeregowania AD 12.

Jeżeli wybrany kandydat nie posiada poświadczenia bezpieczeństwa osobowego umożliwiającego mu dostęp do akt o określonym poziomie tajności, zostanie poddany odpowiedniemu postępowaniu sprawdzającemu, zgodnie z odnośnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Kandydaci, którzy przejdą pomyślnie proces naboru, zostaną zobowiązani do działania w sposób niezależny i zgodny z interesem publicznym oraz do oświadczenia o ewentualnym konflikcie interesów, który mógłby zaważyć na ich niezależności, zgodnie z przepisami regulaminu pracowniczego i warunków zatrudnienia innych pracowników.

RÓWNOŚC SZANS

Europejska Służba Działań Zewnętrznych stosuje politykę równych szans.

PROCEDURA

Stanowisko to zostanie obsadzone w drodze publikacji zgodnie z art. 98(4) regulaminu pracowniczego, tj. poprzez rozpatrzenie podań urzędników Sekretariatu Generalnego Rady, Komisji i ESDZ, personelu tymczasowego, wobec którego ma zastosowanie art. 2 lit. e) warunków zatrudnienia innych pracowników, oraz urzędników służb dyplomatycznych państw członkowskich, bez przyznawania pierwszeństwa żadnej z tych kategorii, zgodnie z art. 29 ust. 2) regulaminu pracowniczego.

Przypomina się, że w interesie ESDZ procedura wyboru może zostać zakończona na każdym etapie, a stanowisko obsadzone w drodze transferu zgodnie z art. 7 regulaminu pracowniczego.

Procedura wyboru obejmuje trzy odrębne, następujące po sobie etapy:

1.
Dopuszczenie do procedury

Przed złożeniem wniosku kandydaci powinni dokładnie rozważyć, czy spełniają wszystkie kryteria wyboru, w szczególności w odniesieniu do wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wymaganych umiejętności językowych.

Kandydaci muszą przedstawić następujące dokumenty, stanowiące część ich wniosku (przetłumaczone na język angielski lub francuski, jeśli dokument nie jest zredagowany w żadnym z tych języków):

1)
CV (najlepiej w formacie Europass, dostępnym na stronie http://europass.cedefop.europa.eu);
2)
list motywacyjny w języku angielskim lub francuskim;
3)
kopię dokumentu potwierdzającego obywatelstwo (dowód tożsamości lub paszport).

Kandydaci ze służb dyplomatycznych państw członkowskich muszą również przedstawić:

4)
oświadczenie służb dyplomatycznych wspierające wniosek zgodnie z odnośnymi przepisami decyzji Rady 2010/427/UE.

Zatwierdzenie wniosku uzależnione jest od złożenia WSZYSTKICH wymaganych dokumentów poświadczających w odpowiednim terminie w drodze pojedynczego e-maila. Wnioski niekompletne nie zostaną uwzględnione.

2.
Selekcja wstępna

Komisja selekcyjna przeprowadzi selekcję wstępną na podstawie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego przedstawionego w CV i liście motywacyjnym oraz przedstawi listę kandydatów spełniających warunki wyboru, którzy w najbardziej odpowiedni sposób wypełniają kryteria powyższego stanowiska.

3.
Wybór

Kandydaci ujęci w wykazie najlepszych kandydatów zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną w celu umożliwienia komisji selekcyjnej dokonania obiektywnej i niezależnej oceny w oparciu o kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i umiejętności językowe kandydatów, ujęte w ogłoszeniu o naborze.

Kandydatów informuje się, że na wszystkich nowych pracowników nakłada się wymóg pomyślnego ukończenia dziewięciomiesięcznego okresu próbnego.

PODANIA

Kandydaci powinni przesłać podania zawarte w jednej wiadomości poczty elektronicznej, odpowiednio zaznaczając wyżej wymienione dokumenty, na następujący adres poczty elektronicznej:

EEAS-publications@eeas.europa.eu

Wiadomość elektroniczną należy zatytułować w następujący sposób: Vacancy EEAS 2/2012 MM. Wiadomości powyżej 2 MB zostaną automatycznie odrzucone.

Termin składania podań upływa w dniu 9 lipca 2012 r. o godz. 12.00 (czasu lokalnego w Brukseli).

______

(1)http://ec.europa.eu/civil_service/docs/toc100_en.pdf

(2) W swoim życiorysie kandydaci powinni wyszczególnić doświadczenie w zarządzaniu obejmujące: 1) nazwy zajmowanych stanowisk kierowniczych i pełnione funkcje; 2) liczbę pracowników, znajdujących się pod ich kierownictwem w czasie zajmowania przez nich tych stanowisk; 3) wielkość budżetu, którym zarządzali; oraz 4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej ich stanowiska oraz liczbę osób na równorzędnych stanowiskach.

(3) Dz.U. L 201 z 3.8.2010, s. 30.

(4) Dz.U. L 311 z 26.11.2010, s. 5.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024