Publikacja wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2011/C 56/10)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lutego 2011 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK W SPRAWIE ZMIAN

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

WNIOSEK W SPRAWIE ZMIAN SKŁADANY NA PODSTAWIE ART. 9

"RISO DI BARAGGIA BIELLESE E VERCELLESE"

NR WE: IT-PDO-0105-0337-06.03.2008

ChOG () ChNP (X)

1. Nagłówek w specyfikacji produktu, którego dotyczy zmiana:

[ ] Nazwa produktu

[X] Opis produktu

[ ] Obszar geograficzny

[ ] Dowód pochodzenia

[ ] Metoda produkcji

[ ] Związek z obszarem geograficznym

[ ] Etykietowanie

[ ] Wymogi krajowe

[ ] Inne (określić jakie)

2. Rodzaj zmiany (zmian):

[X] Zmiana jednolitego dokumentu lub arkusza streszczenia

[ ] Zmiana specyfikacji zarejestrowanej ChNP lub zarejestrowanego ChOG, w odniesieniu do których nie opublikowano ani jednolitego dokumentu, ani arkusza streszczenia

[ ] Zmiana specyfikacji niewymagająca zmian w opublikowanym jednolitym dokumencie (art. 9 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

[ ] Tymczasowa zmiana specyfikacji wynikająca z wprowadzenia obowiązkowych środków sanitarnych lub fitosanitarnych przez organy publiczne (art. 9 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

3. Zmiana (zmiany):

3.1. Opis produktu:

– W art. 2 specyfikacji produktu, dotyczącym "opisu produktu" objętego ChNP "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" zmieniono parametry odnośnie do kleistości każdej z siedmiu odmian ryżu. Proponowane parametry są wynikiem dokładnej analizy przeprowadzonej zgodnie z wewnętrzną metodyką określoną i wypracowaną przez Ente Nazionale Risi. Omawiana metodyka przewiduje zastosowanie nowych instrumentów badawczych, dzięki którym wyniki są dokładniejsze niż te, które uzyskiwano w przeszłości. Instrumenty te poddaje się okresowemu wzorcowaniu za pomocą próbek referencyjnych posiadających atest Servizio di Taratura Italiano (SIT - włoskiego urzędu miar i wag), jeżeli chodzi o parametry określające siłę, odległość i prędkość, które wykorzystuje się w badaniach umożliwiających ustalenie stopnia kleistości ryżu; ponadto całkowicie zautomatyzowano niektóre etapy procesu badania, co umożliwia ograniczenie do minimum występowania przyczyn zmienności oraz poprawę odtwarzalności samej metody badawczej.

W związku z automatyzacją procesu badania wyniki w zakresie kleistości różnią się pod względem wartości liczbowych od wyników uzyskiwanych za pomocą poprzednio stosowanych instrumentów i techniki badawczej, które obecnie wyszły z użycia.

Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, że kleistość jest parametrem zmiennym w zależności od warunków dojrzewania ryżu, w specyfikacji produktu określono okres, w jakim należy przeprowadzać badanie ryżu, mianowicie okres jesienny, po zakończeniu zbiorów, kiedy wartości związane z kleistością ryżu są najwyższe.

Zwraca się również uwagę na korektę błędu rzeczowego dotyczącego jednostki pomiaru kleistości, którą błędnie wyrażono w g/cm2; w jednolitym dokumencie dołączonym do niniejszego wniosku w sprawie zmian jednostkę zmieniono na g/cm.

Podsumowując, dzięki określeniu dokładniejszych parametrów, poprawie błędu rzeczowego oraz wskazaniu etapu produkcji, podczas którego należy przeprowadzić badanie kleistości ryżu, wniosek w sprawie zmian ma na celu określenie bardziej przejrzystych i dokładniejszych czynników umożliwiających lepszą ocenę kleistości ryżu, co jest korzystne zarówno dla producentów, jak i dla konsumentów.

– Wprowadzono margines tolerancji wynoszący 10 % w odniesieniu do wartości określających długość, szerokość, gęstość, kleistość, krystaliczność i masę ziaren określonych w tabeli właściwości fizykochemicznych. Zaproponowanie takiego marginesu tolerancji uznano za właściwe, ponieważ z dostępnych danych analitycznych wynika, że na wszystkie powyższe właściwości znaczny wpływ wywierają warunki meteorologiczne panujące w roku uprawy.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"RISO DI BARAGGIA BIELLESE E VERCELLESE"

NR WE: IT-PDO-0105-0337-06.03.2008

ChOG () ChNP (X)

1. Nazwa:

"Riso di Baraggia Biellese e Vercellese"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie: Włochy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:

3.1. Rodzaj produktu:

Klasa 1.6. - Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Oznaczenie ChNP "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" dotyczy wyłącznie produktu uprawy ryżu otrzymanego przez przetworzenie ryżu paddy lub ryżu niełuskanego na ryż "łuskany", "bielony" i "parzony".

Odmiany ryżu objętego przedmiotową ChNP wskazano w poniższej tabeli, wraz z odpowiadającymi im właściwościami:

Odmiana Kolor łuski Długość ziarna Kształt ziarna Perła Bruzda Twardość Przekrój Głowa
Arborio Biały Długie Półokrągły Środkowa, wydłużona Brak Znaczna Spłaszczony Podłużna
Baldo Biały Długie Półwrzecionowaty Brak Brak Normalna Zaokrąglony Normalna
Balilla Biały Krótkie Okrągły Boczna Krótka Normalna Zaokrąglony Krótka
Carnaroli Biały Długie Półwrzecionowaty Środkowo-boczna Brak Znaczna Zaokrąglony Podłużna
S. Andrea Biały Długie Półwrzecionowaty Środkowo-boczna Krótka Normalna Zaokrąglony Normalna
Loto Biały Długie Półwrzecionowaty Brak Brak Normalna Zaokrąglony Podłużna
Gladio Biały Długie Bardzo wrzecionowaty Brak Brak Niska Spłaszczony Podłużna

Poniżej opisano oznaczenia biometryczne i właściwości fizykochemiczne, które, wraz z podanymi wyżej parametrami, określają i definiują omawiane odmiany ryżu.

Wymiary ziarna Gęstość Kleistość Krystaliczność Masa 1 000 ziaren
Długość Szerokość kg/cm2 g/cm % g
mm mm Łuskany Bielony
Odmiana maksymalna minimalna maksymalna minimalna maksymalna
Arborio 7,2 3,5 0,65 7,5 - 38 34
Baldo 7,2 3,2 0,61 7,5 50 35 31
Balilla 5,2 3,2 0,64 5,1 - 25 22
Carnaroli 7,0 3,4 0,86 3,2 - 35 31
S. Andrea 6,6 3,3 0,58 8,5 - 34 30
Loto 6,4 3,1 0,72 7,5 40 28 25
Gladio 7,0 2,2 0,86 1,5 70 22 20

W odniesieniu do wskazanych wartości dopuszcza się margines tolerancji wynoszący 10 %. Pomiaru kleistości ryżu dokonuje się w okresie jesiennym, po zakończeniu zbiorów.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych): -

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego): -

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Wszelkie czynności związane z produkcją "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" - z uprawą, zbiorami, wytwarzaniem lub przetwarzaniem produktu objętego chronioną nazwą pochodzenia - należy wykonywać na obszarze geograficznym określonym w pkt 4.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

Czynności związane z pakowaniem można wykonywać wyłącznie pod nadzorem organu kontrolnego.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

Aby produkt objęty ChNP "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" można było wprowadzić do obrotu, na jego opakowaniu musi znajdować się etykieta określająca dokładną nazwę odmiany ryżu uprawianej na danym obszarze, a nie nazwę odmiany podobnej, nawet jeżeli dopuszczają ją obowiązujące przepisy prawa. W zależności od rynku przeznaczenia przewiduje się stosowanie różnych rodzajów opakowań.

Na opakowaniach należy wydrukować:

– oznakowanie (ChNP) Wspólnoty Europejskiej,

– logo ChNP "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese", które musi znajdować się na opakowaniu wraz ze wspomnianym oznakowaniem, drukowane czcionką czytelną, jeżeli chodzi o jej rozmiar i kolor,

– prywatne znaki towarowe podmiotów zajmujących się uprawą ryżu i jego łuskaniem, ich nazwa oraz informacje dotyczące odmiany.

Zabrania się podawania informacji wychwalających i wprowadzających w błąd.

Logo nazwy "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" ma kształt okrągły; na pierwszym planie na dole znajdują się trzy ziarna bielonego ryżu, ułożone obok siebie, tak jak przeważnie widzi je konsument. U nasady ziarna, w miejscu, w którym przed bieleniem znajdował się zarodek ziarniaka, wyraźnie widać niewielkie wgłębienie. Na białym tle wewnątrz logo znajduje się stylizowany rysunek przedstawiający pokryty lodowcem masyw Monte Rosa, z którego spływają wody bezpośrednio zasilające uprawy ryżu w Baraggia, jedynym miejscu produkcji "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese". W górnej części otoku logo znajduje się nazwa "Riso di Baraggia", a w jego dolnej części - oznaczenie wskazujące na omawiany obszar administracyjny, Biellese e Vercellese. Aby produkty objęte ChNP "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" można było wprowadzić do obrotu, ich opakowania muszą mieć następującą masę, wyrażoną w kg: 0,250-0,500-1,0-2,0-5,0-10,0-25,0; ryż należy pakować w worki, torebki z materiału lub z plastiku, spełniające wymagania higieniczne właściwe dla środków spożywczych, lub w pudełka wykonane z różnych materiałów zatwierdzonych na mocy przepisów dotyczących warunków w zakresie zdrowia i higieny stosowanych do żywności.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Wyznaczony obszar geograficzny, na którym wytwarza się produkty objęte chronioną nazwą pochodzenia "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese", znajduje się w północno-wschodniej części Piemontu, w prowincjach Biella i Vercelli, i obejmuje następujące terytoria gmin oraz części gmin: Albano Vercellese, Arborio, Balocco, Brusnengo, Buronzo, Carisio, Casanova Elvo, Castelletto Cervo, Cavaglià, Collobiano, Dorzano, Formigliana, Gattinara, Ghislarengo, Gifflenga, Greggio, Lenta, Massazza, Masserano, Mottalciata, Oldenico, Rovasenda, Roasio, Salussola, San Giacomo Vercellese, Santhià, Villanova Biellese, Villarboit.

5. Związek z obszarem geograficznym:

5.1. Specyfika obszaru geograficznego:

Można uznać, że obszar produkcji, na który składają się terytoria określone w pkt 4, stanowi zwartą całość, cechującą się wysokim stopniem trudności niwelowania terenu z uwagi na występowanie szczególnego rodzaju gleby gliniastej o dużej zawartości żelaza, co przekłada się na zróżnicowane warunki zalewowe. Kolejny czynnik stanowi klimat, którego charakterystycznymi cechami są dość chłodne miesiące letnie oraz częste inwersje termiczne, którym sprzyja występowanie wiatrów zstępujących z gór. Ponadto występowanie zimnych wód na obszarze położonym u podnóża Alp powoduje, że są to tereny najlepiej zasilane przez strumienie górskie.

5.2. Specyfika produktu:

Szczególnymi cechami produktu "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" są jego właściwości po ugotowaniu, wysoka gęstość oraz umiarkowana kleistość.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):

Niepowtarzalne cechy regionu Baraggia oraz ryżu w nim wytwarzanego opisywano przez około 50 lat w Giornale di Risicoltura, wydawanym w latach 1912-1952 przez Istituto Sperimentale di Risicoltura di Vercelli (Eksperymentalny Instytut Uprawy Ryżu w Vercelli), który często publikował artykuły techniczne i naukowe zawierające opis szczególnych cech charakteryzujących obszar Baraggia oraz ryż tam produkowany. W 1931 r. instytut nabył gospodarstwo uprawy ryżu w gminie Villarboit (w sercu obszaru uprawy ryżu Baraggia) w celu utworzenia tam ośrodka badawczego do celów poprawy szczególnych właściwości ryżu produkowanego w Baraggia. Od 1952 r. w miesięczniku Il Riso, wydawanym przez Ente Nazionale Risi (E.N.R.), publikowano rozmaite artykuły, w których opisuje się szczególne właściwości ryżu produkowanego na tym obszarze. Właśnie z omawianych cech charakterystycznych obszaru produkcji wynikają właściwości "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" po ugotowaniu, jego wysoka gęstość oraz umiarkowana kleistość. Właściwości te cieszą się jednomyślnym uznaniem konsumentów i przypisuje się je między innymi niższej wydajności oraz dłuższemu cyklowi wegetacyjnemu w porównaniu z innymi obszarami.

Uprawę ryżu na określonym obszarze Baraggia prowadzi się od początku XVII wieku; wspomina się o niej również w aktach notarialnych z 1606 r. z gminy Salussola należącej do wyznaczonego obszaru.

Od początku ubiegłego wieku ryż - uświęconą historycznie tradycyjną uprawę - wykorzystywano jako symbol podczas popularnych wydarzeń, w tym imprez o charakterze sportowym, w szczególności kolarskich, w których uczestniczyli tacy mistrzowie jak Coppi, Baratali i Magni.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

(Artykuł 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

Właściwe władze administracyjne wszczęły krajową procedurę sprzeciwu, publikując wniosek o uznanie chronionej nazwy pochodzenia "Riso di Baraggia Biellese e Vercellese" w Dzienniku Urzędowym Republiki Włoskiej nr 23 z dnia 28 stycznia 2008 r.

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji jest dostępny na stronie internetowej: http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e% 20Stg

lub bezpośrednio na stronie głównej Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (http://www. politicheagricole.it), po kliknięciu w zakładkę Prodotti di Qualità (z lewej strony ekranu), a następnie Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE [regolamento (CE) n. 510/2006].

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.56.18

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 22/02/2011
Data ogłoszenia: 22/02/2011