Opinia "Zacieśnienie koordynacji polityki gospodarczej".

Opinia Komitetu Regionów "Zacieśnienie koordynacji polityki gospodarczej"

(2011/C 42/04)

(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2011 r.)

KOMITET REGIONÓW
- Zwraca uwagę, że w procesie reformowania paktu stabilności i wzrostu nie można przeoczyć jego głównego celu, a mianowicie zbudowania gospodarki, która ma mocne podstawy, zapewnia dobrobyt obywatelom Unii Europejskiej oraz generuje nowe i lepsze miejsca pracy.
- Zachęca Unię Europejską, by w optymalny sposób stosowała działania i instrumenty w celu maksymalnego ograniczenia skutków cięć budżetowych w głównych dziedzinach działań objętych strategią "Europa 2020".
- Wzywa Komisję Europejską do przeanalizowania, w jaki sposób skuteczniej uzmysłowić obywatelom Unii Europejskiej podejmowane przez nią wysiłki i jak udoskonalić jej funkcjonowanie na zasadach demokratycznych.
- Zachęca państwa członkowskie, by przyjęły jako zasadę przestrzeganie - od najniższego do najwyższego szczebla - paktu stabilności i wzrostu poprzez wpisanie do prawodawstwa krajowego, dzięki odpowiednim zmianom instytucjonalnym, wymogów dyscypliny budżetowej.
- Zauważa, że zadaniom władz lokalnych i regionalnych związanym z określaniem wytycznych budżetowych i ich realizacją nie poświęcono odpowiedniej uwagi. Proponuje swój udział, w charakterze pomocniczym, w procedurze europejskiego semestru poprzez możliwość ustosunkowania się do rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej o postępach prac, które zostanie rozpatrzone na wiosennym posiedzeniu Rady. Zgodnie z celami koordynacji polityki gospodarczej powinna się ona odbywać - przy zachowaniu odpowiednich proporcji - z udziałem samorządów regionalnych i lokalnych, zwłaszcza w wypadku regionów posiadających odpowiednie kompetencje ustawodawcze.
Sprawozdawca: Konstantinos TATSIS (Grecja, PPE)

Przewodniczący samorządnej prefektury Drama, Kawala i Ksanti

Dokumenty źródłowe: Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Zacieśnienie koordynacji polityki gospodarczej"

COM(2010) 250 wersja ostateczna

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Rady, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Wzmocnienie koordynacji polityki gospodarczej w interesie stabilności, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia"

COM(2010) 367 wersja ostateczna

I. ZALECENIA POLITYCZNE

UWAGI OGÓLNE

KOMITET REGIONÓW

1. Z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Komisji Europejskiej, która przedstawiła projekt koordynacji polityki gospodarczej państw członkowskich. Jest ona odpowiedzią na wyzwania związane ze światowym kryzysem gospodarczym i jednocześnie sposobem na pogłębienie integracji europejskiej.

2. Uważa, że propozycja Komisji Europejskiej jest wystarczająco uzasadniona. Jej celem jest pełne i skuteczne wykorzystanie narzędzi zarządzania gospodarką przewidzianych w traktacie lizbońskim.

3. Wyraża swe poparcie dla wzmocnienia paktu stabilności i wzrostu, tak by był on ściślej przestrzegany i by osiągnąć dynamiczniejszy wzrost gospodarczy w UE i jej regionach.

4. Stwierdza, że zgodnie z traktatem lizbońskim państwa członkowskie UE "uznają swoje polityki gospodarcze za przedmiot wspólnego zainteresowania i koordynują je w ramach Rady" (art. 121), przestrzegając zawsze zasady pomocniczości.

5. Zwraca uwagę, że w procesie reformowania paktu stabilności i wzrostu nie można przeoczyć jego głównego celu, a mianowicie zbudowania gospodarki, która ma mocne podstawy, zapewnia dobrobyt obywatelom Unii Europejskiej oraz generuje nowe i lepsze miejsca pracy.

6. Podkreśla, że w przypadku wszelkich reform, które mają zostać przyjęte, powinno się, w celu pogłębienia Unii Europejskiej, poszukiwać właściwej równowagi pomiędzy skutecznością a demokracją, i w związku z tym sprzeciwia się propozycjom takim jak zawieszenie prawa głosu w przypadkach innych niż te, które zostały już wymienione w traktatach.

7. Pozytywnie ocenia fakt, że ponownie kładzie się nacisk na ewolucję deficytu publicznego i zadłużenia państw członkowskich UE, jeśli chodzi o monitorowanie finansów publicznych, aby uniknąć jakiegokolwiek dalszego pogorszenia dyscypliny budżetowej w tych państwach.

8. Zauważa jednocześnie, że z powodu niedoskonałej harmonizacji krajowych strategii gospodarczych państwa członkowskie o słabej gospodarce uginają się pod ciężarem bardzo wysokiego oprocentowania zaciągniętych kredytów.

9. Wyraża obawy co do skuteczności środków proponowanych przez Komisję Europejską w celu powrotu do ścisłego przestrzegania paktu stabilności i wzrostu; przypomina o konieczności przestrzegania zasady proporcjonalności.

10. Uprzedza, że wspomniane w komunikacie szeroko zakrojone zmiany przewidziane w prawie pochodnym mogą spowodować opóźnienia i wzywa państwa członkowskie do natychmiastowego podporządkowania się paktowi stabilności i wzrostu, niezależnie od tych zmian.

11. Przyjmuje do wiadomości propozycję Komisji Europejskiej w sprawie środków mających zagwarantować, że państwa członkowskie strefy euro będą przestrzegać paktu na rzecz stabilności, i nie zgadza się, by została ewentualnie uwzględniona początkowa sugestia Komisji dotycząca nakładania na państwa członkowskie, które naruszają zasady, sankcji polegających na zawieszeniu pomocy z tytułu polityki spójności, wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki rybołówstwa. Podejście takie jest całkowicie niezgodne z zasadą proporcjonalności i uderza głównie w regiony zapóźnione w rozwoju, które bezwzględnie potrzebują tych wspólnie finansowanych programów, by sprostać niekorzystnej sytuacji strukturalnej.

12. Zauważa, że wyjście z kryzysu wymaga połączenia różnych działań, dzięki którym Europa podejmie wysiłek na rzecz konsolidacji budżetowej i jednocześnie powróci do znacznego, zrównoważonego i trwałego wzrostu.

13. Przypomina, że integracji europejskiej nie można osiągnąć w sposób natychmiastowy, gdyż jest to stały proces, w ramach którego kryzys gospodarczy w rodzaju obecnego może stać się bodźcem do wprowadzenia radykalnych i szeroko zakrojonych reform sprzyjających zarówno konkurencyjności gospodarki, jak i postępowi integracji Unii Europejskiej.

14. Uważa również, że korekty budżetowe spowodowane wdrożeniem zasad przedstawionych w komunikacie będą miały bardzo rozległe konsekwencje dla licznych dziedzin działania, takich jak polityka regionalna i socjalna czy kwestie spójności i innowacji. W związku z tym wzywa Komisję Europejską do czuwania nad tym, by redukcja deficytów dokonywała się w sposób proporcjonalny i zrównoważony.

15. Zachęca Unię Europejską, by w optymalny sposób stosowała działania i instrumenty w celu maksymalnego ograniczenia skutków cięć budżetowych w głównych dziedzinach działań objętych strategią "Europa 2020".

16. Wzywa Komisję Europejską do przeanalizowania, w jaki sposób lepiej uzmysłowić obywatelom Unii Europejskiej podejmowane przez nią wysiłki i jak udoskonalić jej demokratyczne funkcjonowanie.

17. Wyraża przekonanie, że unia walutowa i euro są najcenniejszymi osiągnięciami Unii Europejskiej na drodze do jednolitego rynku i do wyrównywania zasobów i poziomu życia w poszczególnych państwach członkowskich. Uważa, że aby zachować i skonsolidować te osiągnięcia, UE musi wykazać się jak najdalej idącą uwagą i ostrożnością przy ponownym określaniu zasad.

18. Z uznaniem przyjmuje wspólne wysiłki Komisji Europejskiej i państw członkowskich, by określić krajowe cele w ramach strategii "Europa 2020" i wskazać czynniki spowalniające wzrost.

19. Ponownie podkreśla podstawową rolę samorządu terytorialnego w promowaniu działań z zakresu przedsiębiorczości, szkoleń, innowacji i walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Zachęca państwa członkowskie do wzmocnienia wymiaru regionalnego i lokalnego mechanizmu nadzoru, by nadać mu odpowiednią niezawodność i znaczenie. Domaga się, by w określaniu celów strategii "Europa 2020" i w realizacji związanych z nią działań zagwarantowano udział władz regionów i gmin.

20. Zachęca państwa członkowskie do przyspieszonego wprowadzenia reform, które stały się niezbędne w obliczu kryzysu, gdyż po jego przezwyciężeniu będą one sprzyjać tworzeniu silnej i konkurencyjnej Unii Europejskiej.

SKUTECZNE ŚRODKI NA RZECZ WZROSTU SPRZYJAJĄCE PRZESTRZEGANIU ZASAD PAKTU NA RZECZ STABILNOŚCI

21. Zauważa, że brak równowagi budżetowej może wynikać z szeregu przyczyn i w związku z tym gratuluje Komisji Europejskiej propozycji dotyczącej pogłębionej analizy jakościowej zadłużenia. Zwracając uwagę na zakres zadłużenia prywatnego, Komitet przyjmuje z zadowoleniem fakt jego uwzględnienia w tej analizie i podkreśla znaczenie systemu bankowego dla odpowiedniego funkcjonowania gospodarki.

22. Zastanawia się, czy przewidziane sankcje są odpowiednio wyważone i wystarczająco skuteczne. Wyraża swój sprzeciw wobec wszelkich propozycji dotyczących brutalnych cięć w środkach przeznaczonych na działania w zakresie rozwoju.

23. Przypomina, że polityka spójności, wspólna polityka rolna i wspólna polityka rybołówstwa są podstawowymi osiami rozwoju UE. Ewentualne zakwestionowanie ich celów przyniosłoby sprzeczne z tymi celami skutki; byłoby też sprzeczne zarówno z celem komunikatu, jak i z głównymi wytycznymi politycznymi Unii. W każdym razie wykorzystanie ich zasobów powinno być uzależnione od właściwego, opartego na obiektywnych racjach zarządzania i nie powinno mieć innych celów.

24. Uważa, że pomimo przewidzianych zabezpieczeń mechanizm mający zapewnić przestrzeganie przez państwa członkowskie ich zobowiązań, który byłby oparty na środkach pochodzących z budżetu europejskiego, może spowodować szczególnie negatywne skutki i utrudnić osiągnięcie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. Zawieszenie lub anulowanie płatności z budżetu europejskiego, przewidziane jako kara za odstępstwa od zasad spowoduje, że koszty zostaną przeniesione ze szczebla centralnego danego państwa na jego samorządy regionalne i lokalne; w związku z tym obywatele, pracownicy i przedsiębiorstwa w każdym państwie członkowskim poniosą zbiorowo odpowiedzialność za błędy polityczne ich własnego rządu. Pozbawienie środków wpłynie zatem negatywnie na wzrost, a także na pogłębienie deficytu budżetowego w krajach doświadczających już trudności finansowych.

25. Uprzedza, że sankcje oparte na środkach pochodzących z budżetu europejskiego mają nieuniknione konsekwencje transgraniczne, które będą zagrożeniem dla spójności terytorialnej i staną w sprzeczności z zobowiązaniami państw.

26. Ponadto zwraca uwagę, że nieproporcjonalnie dotkliwe sankcje spowodują spadek poparcia ludności dla integracji europejskiej. Należałoby wobec tego przewidzieć sankcje, które zapewniłyby przestrzeganie przez państwa członkowskie ich zobowiązań, a zarazem umożliwiłyby pełniejsze informowanie opinii publicznej o znaczeniu dyscypliny budżetowej i o użyteczności funduszy strukturalnych w zwiększaniu skuteczności strategii krajowych.

27. Zauważa, że przewidziane sankcje muszą być możliwe do zastosowania i przekonujące, gdyż jest to jedyny sposób, by zagwarantować wiążący charakter nowego paktu na rzecz stabilności i wzrostu.

28. Wzywa Komisję Europejską i Radę do przeanalizowania możliwości szybszego podejmowania działań w wypadku braku równowagi budżetowej, z poszanowaniem zasad pomocniczości i proporcjonalności, ale także zasady stopniowania sankcji.

29. Zachęca państwa członkowskie, by przyjęły jako zasadę przestrzeganie - od najniższego do najwyższego szczebla - paktu stabilności i wzrostu poprzez wpisanie do prawodawstwa krajowego, dzięki odpowiednim zmianom instytucjonalnym, wymogów dyscypliny budżetowej.

30. Podkreśla znaczenie podejścia oddolnego również w kontekście roli władz lokalnych i regionalnych we właściwym zarządzaniu zasobami, w prowadzeniu polityki gospodarczej czy wykrywaniu w odpowiednim czasie problemów w zakresie rozwoju pojawiających się na ich szczeblu.

31. Apeluje do państw członkowskich, by działały na rzecz większej decentralizacji zarządzania środkami finansowymi przeznaczonymi na spójność w celu zwiększenia przejrzystości i odpowiedzialności w posługiwaniu się środkami europejskimi. Samorządy regionalne jako jedyne posiadają dogłębną wiedzę o lokalnych i regionalnych potrzebach i mogą wprowadzić niezbędne udoskonalenia i modyfikacje. Spowoduje to również, że zadania władz lokalnych w zarządzaniu środkami udostępnionymi przez Unię Europejską zostaną określone w sposób bardziej klarowny.

OSTROŻNA KOORDYNACJA WZROSTU Z AKTYWNYM UDZIAŁEM SAMORZĄDÓW REGIONALNYCH

32. Zauważa, że aby wzmocnić euro i jednolity rynek konieczne jest ustanowienie lepszego wspólnego europejskiego zarządzania w dziedzinie finansów, którego celem będzie m.in. zażegnanie praktyki wykorzystywania w celach spekulacyjnych produktów z zakresu zabezpieczenia długu publicznego oraz dokonywania transakcji z udziałem rajów podatkowych.

33. Z zadowoleniem przyjmuje pomysł dotyczący "europejskiego semestru", czyli jednolitych ram kontroli procedur budżetowych i poziomu zadłużenia państw członkowskich, a także objęcie nadzorem zaburzeń równowagi makroekonomicznej.

34. Zauważa, że zadaniom władz lokalnych i regionalnych związanym z określaniem wytycznych budżetowych i ich realizacją nie poświęcono odpowiedniej uwagi. Proponuje swój udział, w charakterze pomocniczym, w procedurze europejskiego semestru poprzez możliwość ustosunkowania się do rocznego sprawozdania Komisji Europejskiej o postępach prac, które zostanie rozpatrzone na wiosennym posiedzeniu Rady. Zgodnie z celami koordynacji polityki gospodarczej powinna się ona odbywać - przy zachowaniu odpowiednich proporcji - z udziałem samorządów regionalnych i lokalnych, zwłaszcza w wypadku regionów dysponujących odpowiednimi kompetencjami ustawodawczymi.

35. Instrumenty zaproponowane w ramach zestawu środków na rzecz koordynacji powinny uwzględniać wzajemne oddziaływania na szczeblu lokalnym między działaniami horyzontalnymi a centralną rolą polityki budżetowej, a także brać pod uwagę aspekt zrównoważonego rozwoju w perspektywie długoterminowej; kwestia ta obejmuje również aktywne działania w zakresie zatrudnienia.

36. Podkreśla istotne znaczenie wzajemnej oceny i wymiany wzorcowych rozwiązań w zakresie opracowywania i realizacji budżetu, wyraża niemniej zaniepokojenie wobec ewentualnych opóźnień i biurokratycznych komplikacji, jakie proponowane rozwiązania mogą wprowadzić do procedur opracowywania, przyjmowania i realizacji budżetów państw członkowskich.

37. Uważa, że osiągnięcie odpowiedniego wzrostu gospodarczego wymaga wprowadzenia w państwach członkowskich Unii Europejskiej niezbędnych reform strukturalnych w wielu dziedzinach, np. polityki dyscypliny budżetowej i kontroli wydatków publicznych, polityki dotyczącej wiedzy i innowacyjności, ochrony najsłabszych grup społeczeństwa w ramach polityki społecznej, polityki konkurencji czy efektywnych usług publicznych. W tym kontekście Komitet nalega, by państwa członkowskie wyznaczyły sobie ambitne cele w ramach strategii "Europa 2020", i wzywa Radę do znacznego zwiększenia budżetu europejskiego i ustanowienia środków na miarę celów.

38. Z zainteresowaniem oczekuje wniosków prawodawczych Komisji Europejskiej i z uwagą przeanalizuje ich skutki dla administracji regionalnej i lokalnej w państwach członkowskich.

Bruksela, 1 grudnia 2010 r.

Przewodnicząca
Komitetu Regionów
Mercedes BRESSO

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024