Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie "Fluorek Glinu" (Sprawa COMP/39.180).

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające(1)w sprawie "Fluorek Glinu"

(Sprawa COMP/39.180)

(2011/C 40/12)

(Dz.U.UE C z dnia 9 lutego 2011 r.)

Projekt decyzji w tej sprawie skłania do następujących spostrzeżeń:

Przebieg procedury

W marcu 2005 r. przedsiębiorstwo Boliden Odda A/S złożyło wniosek o zwolnienie z grzywny na podstawie obwieszczenia w sprawie łagodzenia kar z 2002 r. W dniu 28 kwietnia 2005 r. Komisja przyznała przedsiębiorstwu Boliden warunkowe zwolnienie z grzywny.

Przeprowadzona później przez Komisję kontrola wykazała, że producenci fluorku glinu, związku chemicznego w postaci białego proszku, który wykorzystuje się do produkcji aluminium, działając w porozumieniu wymieniali się danymi szczególnie chronionymi oraz wspólnie ustalali ceny, wzrost cen i udziały w rynku.

Komisja przeprowadziła kontrole w pomieszczeniach Alufluor AB, Derivados del Fluor SA, Fluorsid SpA oraz C.E. Guilini & C. Srl oraz przeprowadziła rozmowy z byłym pracownikiem podmiotu wnioskującego o złagodzenie kary. Wysłano również wnioski o udzielenie informacji zgodnie z art. 18 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

W dniu 22 kwietnia 2007 r. bezpośrednio przed pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń Fluorsid SpA złożył wniosek o złagodzenie kary, który następnie został odrzucony przez Komisję w dniu 13 lipca 2007 r.

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń przyjęto w dniu 24 kwietnia 2007 r. i przekazano następującym stronom: Boliden Odda A/S, Derivados del Fluor, Fluorsid SpA, Industries Chimiques du Fluor, Industrial Química de Mexico, Minerales y Productos Derivados, Minmet Financing Company, Outokumpu oraz QB Industrias. W dniach 26-30 kwietnia 2007 r. strony otrzymały pisemne zgłoszenie zastrzeżeń oraz płytę CD-ROM zawierającą akta sprawy. Kilka stron poprosiło o nieznaczne przedłużenie terminu, które przyznał urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające, Serge Durande.

Dostęp do akt

W międzyczasie pojawił się problem z dostępem do akt, co wiązało się z wysłaniem w dniu 18 i 19 czerwca 2007 r. nowych płyt CD-ROM i ustaleniem nowych terminów. Końcowe terminy ustalono na okres pomiędzy 1 a 10 sierpnia 2007 r. - wszystkie strony odpowiedziały w odpowiednim czasie.

Nagrania audio rozmów z byłym pracownikiem podmiotu wnioskującego o złagodzenie kary streszczono w osobnym dokumencie i włączono do akt sprawy. Komisja opiera się jedynie na informacjach zawartych w podpisanym dokumencie, ale strony mają prawo dostępu do nagrań audio, ponieważ są one mechanicznym powieleniem tego, co zostało powiedziane podczas rozmów. W podpisanym streszczeniu zawarto również informację, że inne strony mogą uzyskać dostęp do nagrań audio, a ponieważ ani osoba, z którą przeprowadzono rozmowę, ani podmiot wnioskujący o złagodzenie kary nie wnieśli sprzeciwu, wysłano je do innych stron na ich wniosek.

Domniemany brak konsultacji na podstawie Układu eurośródziemnomorskiego

Przedsiębiorstwo Industries Chimiques du Fluor stwierdziło, że Komisja była zobowiązana przestrzegać Układu eurośródziemnomorskiego (Układ) zawartego pomiędzy UE i rządami tunezyjskimi oraz konsultować się z Komitetem Stowarzyszenia w sprawie procedury. Jednak w tej sprawie Komisja stosuje art. 81 Traktatu, a nie Układu. W każdym razie w tej procedurze Układ nie nadaje przedsiębiorstwom prywatnym żadnych specjalnych praw.

Osoby trzecie

W procedurę nie były zaangażowane żadne osoby trzecie.

Spotkanie wyjaśniające

Ustne złożenie wyjaśnień odbyło się w dniu 13 września 2007 r. Wszystkie strony uczestniczyły w złożeniu wyjaśnień.

Projekt decyzji

Projektu decyzji nie wysłano do niektórych adresatów pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń, tzn. Derivados del Fluor, SA, Minerales y Productos Derivados, SA (spółki dominującej przedsiębiorstwa Derivados del Fluor) oraz Outokumpu Oyj, głównie z powodu skrócenia okresu trwania naruszeń w projekcie decyzji w porównaniu z pisemnym zgłoszeniem zastrzeżeń.

Projekt decyzji przedłożony Komisji zawiera jedynie te zastrzeżenia, w odniesieniu do których zapewniono stronom możliwość wyrażenia swojej opinii.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo stron do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela dnia 24 czerwca 2008 r.

Michael ALBERS

______

(1) Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariuszy ds. przesłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024