Zm.: przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
z dnia 23 marca i 14 listopada 2011 r.
zmieniająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2011/C 335/07)

(Dz.U.UE C z dnia 16 listopada 2011 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając art. 8 i 23 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W przypadku gdy poseł podróżuje taksówką w miejscach pracy Parlamentu w tygodniu, w którym Parlament Europejski nie prowadzi żadnych oficjalnych działań, koszty przejazdu są zwracane na takich samych zasadach jak w przypadku przejazdów taksówką podczas zwyczajnych tygodni pracy.

(2) W przypadku gdy poseł podróżuje poza terytorium Unii Europejskiej w celu uczestniczenia w oficjalnych działaniach, często zdarza się, że musi pokryć koszt wystawienia wizy lub inne związane z tym wydatki. Koszty te wynikają z prowadzenia działalności służbowej, dlatego właściwe jest zapewnienie posłom zwrotu tych kosztów pod warunkiem przedstawienia koniecznych dokumentów poświadczających wydatki. Zmiana w tym zakresie powinna obowiązywać od dnia 1 stycznia 2012 r., tak aby wszystkie podróże w danym roku były traktowane na takich samych zasadach.

(3) W niektórych sytuacjach podczas podróży służbowych posłowie są uprawnieni do otrzymania zwrotu kosztów repatriacji. Mając na uwadze, że repatriacja może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty, należy zapewnić możliwość zwrotu również tych kosztów. Aby wypełnić to zobowiązanie, Parlament powinien wykupić polisę. Ważność polisy ubezpieczeniowej powinna się rozpoczynać z dniem rozpoczęcia stosowania danego przepisu.

(4) W przypadku, gdy - zgodnie z praktyką utrwaloną w danym państwie członkowskim - posłowie zgodzili się wypłacić swoim asystentom krajowym odprawy z tytułu zwolnienia w wysokości przekraczającej ustawowe minimum, posłowie mogą - w celu pokrycia odpowiednich wydatków - wydać upoważnionemu płatnikowi polecenie przeznaczenia środków finansowych z kwoty dodatku na koszty pomocy parlamentarnej oraz przeniesienia ich na kolejne lata budżetowe, z zastrzeżeniem spełnienia różnorakich warunków. Odpowiedni przepis niniejszej decyzji powinien mieć zastosowanie począwszy od dnia 14 lipca 2009 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W przepisach wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego(2) wprowadza się następujące zmiany:

1)
artykuł 22 ust. 2a otrzymuje brzmienie:

"2a. w przypadkach gdy poseł podróżuje do jednego z miejsc pracy Parlamentu w tygodniu, w którym Parlament nie prowadzi żadnych oficjalnych działań, zwrot dodatkowych kosztów podróży ogranicza się do kosztów podróży, w tym również opłat za przejazd taksówką do wysokości określonych w przyjętych przez Prezydium przepisach dotyczących korzystania z samochodów służbowych przez posłów do Parlamentu Europejskiego, a także do kosztów pobytu w hotelu.";

2)
w art. 24 ust. 3 dodaje się literę w brzmieniu:

"ba) zwrot kosztów wydania wizy i związanych z tym wydatków, za okazaniem dokumentów potwierdzających.";

3)
w art. 29 wprowadza się następujące zmiany:
a)
tytuł otrzymuje następujące brzmienie:

"Pomoc dla posłów w trakcie podróży służbowych";

b)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Poseł, który w trakcie podróży służbowej, o której mowa w art. 10 ust. 1 lit. a) oraz w art. 10 ust. 2 i 2a, ulegnie poważnej chorobie lub wypadkowi albo z przyczyn nieprzewidzianych jego podróż zostanie zakłócona, ma prawo do pomocy ze strony Parlamentu. Pomoc ta obejmuje organizację repatriacji i pokrycie wszelkich związanych z nią kosztów. Poseł lub, w stosownym przypadku, jego przedstawiciel, może zwrócić się o repatriację do jednego z miejsc pracy Parlamentu lub do swego miejsca zamieszkania.";

c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wykonanie przez Parlament swych zobowiązań w zakresie udzielenia pomocy następuje poprzez wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Prawa posłów, o których mowa w ust. 1 i 2, realizowane są zgodnie z warunkami przewidzianymi w polisie ubezpieczeniowej.";

d)
dodaje się następujący ustęp:

"4. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje, między innymi, koszty świadczenia następujących rodzajów pomocy:

- pomoc w razie poważnej choroby, wypadku lub zgonu posła,

- pomoc i wcześniejszy powrót w razie klęski żywiołowej, poważnych zakłóceń porządku publicznego lub poważnej choroby, wypadku bądź śmierci członka rodziny,

- pomoc logistyczną i administracyjną w razie utraty lub kradzieży dokumentów,

- pomoc w razie postępowania sądowego przeciwko posłowi,

- dodatkowe ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa (kwota pozostała do zapłacenia).";

4)
w art. 40 dodaje się następujący ustęp w brzmieniu:

"5. W celu pokrycia wydatków związanych z rozwiązaniem umowy o pracę, które nie mogą zostać pokryte na mocy ustępów 1-4, posłowie mogą zlecić upoważnionemu płatnikowi polecenie przeznaczenia środków finansowych z kwoty, o której mowa w art. 33 ust. 4, oraz przeniesienia ich na kolejne lata budżetowe, z zastrzeżeniem spełnienia następujących warunków:

a) poseł ustalił, w oparciu o odpowiednią dokumentację pisemną, że poza Parlamentem Europejskim i bez udziału posłów do Parlamentu Europejskiego istnieje ugruntowana praktyka w sektorze, z którym związana jest umowa o pracę, polegająca na wypłacaniu odprawy z tytułu zwolnienia w kwocie przekraczającej ustawowe minimum;

b) kwota odprawy odpowiadająca praktyce, o której mowa w lit. a), została uzgodniona w umowie o pracę asystenta krajowego. Uzgodniona kwota nie może w żadnym przypadku przekraczać kwoty miesięcznego wynagrodzenia dla każdego roku zatrudnienia;

c) przeznaczone kwoty są deklarowane w rozbiciu na poszczególnych pracowników podczas procedury rocznego rozliczenia na mocy art. 39. Upoważniony płatnik otwiera oddzielny rachunek bankowy dla tych środków i przedstawia co roku wyciąg z tego rachunku w celu dokonania rozliczenia. W każdym roku budżetowym upoważniony płatnik może przeznaczać jedynie kwoty odpowiadające okresom zatrudnienia od trwającej kadencji Parlamentu do końca danego roku budżetowego lub, jeżeli umowa wygasa w trakcie danego roku budżetowego, do końca okresu obowiązywania umowy. Odsetki narosłe od przeznaczonych kwot są deklarowane podczas procedury rocznego rozliczenia. Wszelkie nadwyżki lub niewykorzystane kwoty są zwracane Parlamentowi raz do roku i po wygaśnięciu danej umowy o pracę.".

Artykuł  2
1.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2.
Niniejszą decyzję stosuje się od tego samego dnia, z wyjątkiem następujących przepisów:
a)
art. 1 ust. 2, który ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2012 r.;
b)
art. 1 ust. 4, który ma zastosowanie od dnia 14 lipca 2009 r.
______

(1)Decyzja 2005/684/WE, Euratom Parlamentu Europejskiego z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).

(2)Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. dotycząca przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024