Konkluzje w sprawie przedstawionego przez Trybunał Obrachunkowy sprawozdania specjalnego nr 4/2010: "Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?".

Konkluzje Rady w sprawie przedstawionego przez Trybunał Obrachunkowy sprawozdania specjalnego nr 4/2010:

"Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?"

(2011/C 22/01)

(Dz.U.UE C z dnia 22 stycznia 2011 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

UWZGLĘDNIAJĄC konkluzje Rady w sprawie lepszej analizy sprawozdań specjalnych sporządzanych przez Trybunał Obrachunkowy w kontekście procedury udzielania absolutorium(1),

PRZYPOMINAJĄC, że program Leonardo da Vinci jest elementem programu Uczenie się przez całe życie (2007-2013), za którego wdrażanie i monitorowanie zasadniczo odpowiada Komisja Europejska we współpracy z organami krajowymi,

ORAZ UZNAJĄC, że projekty mobilności stanowią największą część programu Leonardo da Vinci,

1. Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE sprawozdanie specjalne Trybunału Obrachunkowego nr 4/2010 oceniające strukturę projektów mobilności w programie Leonardo da Vinci i zarządzanie nimi w ramach programu Uczenie się przez całe życie(2).

2. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI odpowiedzi Komisji Europejskiej towarzyszące sprawozdaniu.

3. Z UZNANIEM PRZYJMUJE działania już podjęte, by usprawnić podejście Komisji do zarządzania programem Leonardo da Vinci.

4. AKCEPTUJE ogólne stwierdzenie Trybunału Obrachunkowego, że choć istnieje potrzeba dalszych starań, by ulepszyć funkcjonowanie projektów mobilności w ramach programu Leonardo da Vinci, to ich struktura i zarządzanie nimi faktycznie mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów.

5. MIMO TO POPIERA zalecenia zawarte w sprawozdaniu Trybunału i ZWRACA SIĘ DO KOMISJI, by w odniesieniu do obecnego programu i do programów przyszłych:

a) usprawniła system opracowywania sprawozdań dotyczących rezultatów programu Leonardo da Vinci i utworzyła kompleksowy system pomiaru jego oddziaływania, a jednocześnie ograniczyła do minimum ogólne obciążenia administracyjne, zwłaszcza niezwłocznie kończąc prace nad stosownymi aplikacjami i narzędziami;

b) zapewniła organom krajowym więcej jakościowych informacji zwrotnych, pokrótce przedstawiających realizację programu w danym kraju i akcentujących jej słabe i mocne strony;

c) usprawniła procedurę oceny wniosków, na przykład dopracowując podręcznik oceny dla ewaluatorów i oceniając opłacalność kontroli ocen wniosków podczas wizyt monitorujących jakość i oddziaływanie programu w krajach uczestniczących;

d) usprawniła system monitorowania jakości i oddziaływania programu i skoordynowała ten system z rocznym cyklem opracowywania sprawozdań z działalności realizowanym obecnie przez agencje krajowe, a jednocześnie postarała się nie nakładać na nie większych obciążeń;

e) powiązała strukturę planu pracy z rocznym sprawozdaniem, tak by można było porównać osiągnięte rezultaty z rezultatami planowanymi;

f) zbadała możliwość zapewnienia przyjaznego użytkownikowi i skutecznego narzędzia do wyszukiwania partnerów, które ułatwiłoby organizację staży dla uczestników z zagranicy;

g) nie później niż w czerwcu 2012 r. poinformowała Radę o postępach we wdrażaniu niniejszych zaleceń.

6. ZWRACA SIĘ DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH I KOMISJI, by wzięły pod uwagę zalecenia zawarte w sprawozdaniu specjalnym, przygotowując i omawiając kolejne edycje programów UE w dziedzinie kształcenia i szkolenia.

______

(1) Dok. 7515/00 FIN 127 z dnia 3 kwietnia 2000 r. + COR 1 z dnia 12 kwietnia 2000 r.

(2) Sprawozdanie specjalne nr 4/2010 pt. "Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?" (dok. 14619/10 FIN 452 EDUC 160 SOC 624 z dnia 7 października 2010 r.).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.22.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje w sprawie przedstawionego przez Trybunał Obrachunkowy sprawozdania specjalnego nr 4/2010: "Czy struktura programu mobilności Leonardo da Vinci oraz zarządzanie tym programem mogą prowadzić do osiągnięcia wymiernych rezultatów?".
Data aktu: 22/01/2011
Data ogłoszenia: 22/01/2011