z dnia 15 lipca 2011 r.
dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych pochodzących ze składowiska naturalnie występujących materiałów promieniotwórczych (NORM) i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych NORM w Stoneyhill w Aberdeenshire w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom
(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)
(2011/C 212/05)
(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2011 r.)
Poniższą ocenę przeprowadzono zgodnie z postanowieniami Traktatu Euratom, bez uszczerbku dla wszelkich innych dodatkowych ocen, które będą przeprowadzane na podstawie postanowień Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz dla obowiązków wynikających z tego traktatu oraz z prawodawstwa wtórnego.
W dniu 3 lutego 2011 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu brytyjskiego - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych pochodzących ze składowiska NORM i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych NORM w Stoneyhill.
Na podstawie przedłożonych danych i po skonsultowaniu się z grupą ekspertów Komisja wydała następującą opinię:
1) Odległość pomiędzy składowiskiem w Stoneyhill a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Irlandii, wynosi 398 km.
2) Zakład oczyszczania nie będzie objęty pozwoleniem na zrzut ciekłych lub gazowych odpadów promieniotwórczych. W ramach normalnej działalności zakład ten nie będzie dokonywał zrzutów ciekłych odpadów promieniotwórczych. Z zakładu oczyszczania będzie wprawdzie emitowany naturalny gaz promieniotwórczy (radon) oraz uwalniane będą niewielkie ilości promieniotwórczych aerozoli, jednak żadne z tych substancji nie będą stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.
3) W okresie eksploatacji składowiska:
– Odpady promieniotwórcze będą składowane na terenie składowiska bez zamiaru ich ponownego wydobycia.
– Składowisko nie będzie objęte pozwoleniem na zrzut ciekłych lub gazowych odpadów promieniotwórczych. Składowisko będzie wprawdzie emitować naturalny gaz promieniotwórczy, nie stwarza on jednak zagrożenia dla zdrowia ludności w innym państwie członkowskim.
4) Po okresie eksploatacji składowiska:
Przewidziane środki dotyczące ostatecznego zamknięcia składowiska, opisane w ogólnych danych, gwarantują, że wnioski zawarte w pkt 2 pozostaną aktualne w perspektywie długoterminowej.
5) W przypadku nieplanowanego uwolnienia odpadów promieniotwórczych, będącego następstwem wypadków o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych, dawki, na które może być narażona ludność w innym państwie członkowskim, nie będą stanowić zagrożenia dla jej zdrowia.
Podsumowując, Komisja jest zdania, że realizacja planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek postaci, pochodzących ze składowiska naturalnie występujących materiałów promieniotwórczych i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych tymi materiałami w Stoneyhill w Zjednoczonym Królestwie, nie spowoduje - ani w okresie normalnej eksploatacji oraz po jego ostatecznym zamknięciu, ani w następstwie wypadku o charakterze i skali przewidzianych w ogólnych danych - promieniotwórczego skażenia wód, gleby lub powietrza w innym państwie członkowskim.
Sporządzono w Brukseli dnia 15 lipca 2011 r.
W imieniu Komisji | |
Günther OETTINGER | |
Członek Komisji |
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2011.212.16 |
Rodzaj: | Opinia |
Tytuł: | Opinia dotycząca planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych pochodzących ze składowiska naturalnie występujących materiałów promieniotwórczych (NORM) i zakładu oczyszczania urządzeń z osadów zanieczyszczonych NORM w Stoneyhill w Aberdeenshire w Szkocji w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom. |
Data aktu: | 15/07/2011 |
Data ogłoszenia: | 19/07/2011 |