(2011/C 19/07)
(Dz.U.UE C z dnia 20 stycznia 2011 r.)
1. Cele
Zasadniczym celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest podniesienie świadomości o korzyściach płynących z trwającego procesu rozszerzenia UE na kraje Bałkanów Zachodnich, Turcję i Islandię oraz o wyzwaniach związanych z tym procesem poprzez zaangażowanie najważniejszych zainteresowanych stron, podmiotów pośredniczących w przekazywaniu informacji i pracowników sektora mediów oraz poprzez promowanie osobistych spotkań.
Zaproszenie obejmuje dwie części: programy telewizyjne (część 1) i działania na rzecz podnoszenia świadomości (część 2).
Oczekiwane rezultaty:
– wywołanie rzeczowej debaty publicznej na temat unijnej polityki w zakresie rozszerzenia i wkład w taką debatę w postaci produkcji i nadawania programów telewizyjnych, które: czynią kwestię rozszerzenia UE kwestią publiczną; ukazują obywatelom europejskim wpływ rozszerzenia UE na ich codzienne życie (korzyści, potencjalne niedogodności); obalają mity i rozwiewają złudne oczekiwania; zmieniają nastawienie do państw uczestniczących w procesie rozszerzenia i wykorzeniają stereotypy,
– wspieranie działań informacyjnych i komunikacyjnych w zakresie tematów związanych z rozszerzeniem UE oraz przyczynianie się do wykorzeniania uprzedzeń i prezentowania państw uczestniczących w procesie rozszerzenia poprzez organizowanie akcji uświadamiających, wydarzeń kulturalnych i sportowych.
2. Kwalifikujący się kandydaci
Część 1 - programy telewizyjne:
Dotację mogą otrzymać kandydaci, którzy:
– są jednostkami zajmującymi się przekazem telewizyjnym (przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją nie będą kwalifikować się jako główni wnioskodawcy),
– są podmiotami publicznymi lub prywatnymi (kwalifikują się jedynie osoby prawne, dotacji nie mogą uzyskać zatem osoby fizyczne),
– są zarejestrowani w jednym z 27 państw członkowskich,
– są bezpośrednio odpowiedzialni za przygotowywanie i zarządzenie działaniami w ramach współpracy ze swoimi partnerami.
Część 2 - Działania na rzecz podnoszenia świadomości:
Dotację mogą otrzymać kandydaci, którzy:
– są podmiotami publicznymi lub prywatnymi (kwalifikują się jedynie podmioty prawne, dotacji nie mogą uzyskać zatem osoby fizyczne),
– są zarejestrowani w jednym z 27 państw członkowskich,
– są bezpośrednio odpowiedzialni za przygotowywanie i zarządzenie działaniami w ramach współpracy ze swoimi partnerami.
3. Działania kwalifikowalne
Do działań tych zalicza się:
Część 1 - programy telewizyjne:
– programy telewizyjne z gwarancją transmisji,
– programy przeznaczone do rozpowszechniania w jednym lub kilku państwach członkowskich UE,
– okres realizacji projektu nie może przekraczać 18 miesięcy. Część 2 - Działania na rzecz podnoszenia świadomości:
– Aby kwalifikować się do otrzymania dotacji, działania powinny spełniać co najmniej jedno z następujących kryteriów:
– posiadać charakter transgraniczny, tj. odbywać się w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE lub krajach kandydujących/potencjalnych krajach kandydujących,
– obejmować serię działań podnoszących świadomość (zob. przykładowy wykaz poniżej),
– łączyć co najmniej dwa różne rodzaje działań na rzecz podniesienia świadomości, z których każdy wywiera swoisty wpływ,
– przykładowa lista działań kwalifikowalnych znajduje się w wytycznych do niniejszego zaproszenia,
– okres realizacji projektu nie może przekraczać 12 miesięcy.
Projekty objęte niniejszym zaproszeniem do składania wniosków muszą zostać zrealizowane najpóźniej do dnia 30 listopada 2013 r.
4. Kryteria przyznawania dotacji
Kwalifikowalnym wnioskom przyznawane będą punkty od 0 do 100. Szczegółowe kryteria oceny, odrębne dla części 1 i 2, podane są w wytycznych.
5. Budżet projektów
Maksymalny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 2.500.000 EUR. Wsparcie finansowe Komisji nie może przekroczyć 60 % (w przypadku części 1) i 80 % (w przypadku części 2) całkowitych kosztów kwalifikowalnych.
Wsparcie finansowe będzie udzielane w formie dotacji.
6. Termin składania wniosków
Wnioski należy nadsyłać najpóźniej do dnia 31 marca 2011 r. na adres:
Ms Catherine WENDT
European Commission
Directorate-General for Enlargement
Unit A2 - Information and Communication
Rue de la Loi/Wetstraat 170
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
7. Pełne informacje
Wytyczne dotyczące niniejszego zaproszenia do składania wniosków, formularze wniosków i załączniki znajdują się pod adresem:
http://ec.europa.eu/enlargement/how-does-it-work/grants-tenders/grants/index_en.htm
Wnioski muszą być zgodne z wszystkimi warunkami wytycznych, zostać przedstawione na udostępnionych formularzach i zawierać wszystkie informacje i załączniki wymienione w pełnym tekście zaproszenia.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2011.19.6 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | PRINCE 2010 - UE27 - Zaproszenie do składania wniosków. |
Data aktu: | 20/01/2011 |
Data ogłoszenia: | 20/01/2011 |