PRINCE 2010 - UE27 - Zaproszenie do składania wniosków.

PRINCE 2010 - UE27 - Zaproszenie do składania wniosków

(2011/C 19/07)

(Dz.U.UE C z dnia 20 stycznia 2011 r.)

1. Cele

Zasadniczym celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest podniesienie świadomości o korzyściach płynących z trwającego procesu rozszerzenia UE na kraje Bałkanów Zachodnich, Turcję i Islandię oraz o wyzwaniach związanych z tym procesem poprzez zaangażowanie najważniejszych zainteresowanych stron, podmiotów pośredniczących w przekazywaniu informacji i pracowników sektora mediów oraz poprzez promowanie osobistych spotkań.

Zaproszenie obejmuje dwie części: programy telewizyjne (część 1) i działania na rzecz podnoszenia świadomości (część 2).

Oczekiwane rezultaty:

– wywołanie rzeczowej debaty publicznej na temat unijnej polityki w zakresie rozszerzenia i wkład w taką debatę w postaci produkcji i nadawania programów telewizyjnych, które: czynią kwestię rozszerzenia UE kwestią publiczną; ukazują obywatelom europejskim wpływ rozszerzenia UE na ich codzienne życie (korzyści, potencjalne niedogodności); obalają mity i rozwiewają złudne oczekiwania; zmieniają nastawienie do państw uczestniczących w procesie rozszerzenia i wykorzeniają stereotypy,

– wspieranie działań informacyjnych i komunikacyjnych w zakresie tematów związanych z rozszerzeniem UE oraz przyczynianie się do wykorzeniania uprzedzeń i prezentowania państw uczestniczących w procesie rozszerzenia poprzez organizowanie akcji uświadamiających, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

2. Kwalifikujący się kandydaci

Część 1 - programy telewizyjne:

Dotację mogą otrzymać kandydaci, którzy:

– są jednostkami zajmującymi się przekazem telewizyjnym (przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją nie będą kwalifikować się jako główni wnioskodawcy),

– są podmiotami publicznymi lub prywatnymi (kwalifikują się jedynie osoby prawne, dotacji nie mogą uzyskać zatem osoby fizyczne),

– są zarejestrowani w jednym z 27 państw członkowskich,

– są bezpośrednio odpowiedzialni za przygotowywanie i zarządzenie działaniami w ramach współpracy ze swoimi partnerami.

Część 2 - Działania na rzecz podnoszenia świadomości:

Dotację mogą otrzymać kandydaci, którzy:

– są podmiotami publicznymi lub prywatnymi (kwalifikują się jedynie podmioty prawne, dotacji nie mogą uzyskać zatem osoby fizyczne),

– są zarejestrowani w jednym z 27 państw członkowskich,

– są bezpośrednio odpowiedzialni za przygotowywanie i zarządzenie działaniami w ramach współpracy ze swoimi partnerami.

3. Działania kwalifikowalne

Do działań tych zalicza się:

Część 1 - programy telewizyjne:

– programy telewizyjne z gwarancją transmisji,

– programy przeznaczone do rozpowszechniania w jednym lub kilku państwach członkowskich UE,

– okres realizacji projektu nie może przekraczać 18 miesięcy. Część 2 - Działania na rzecz podnoszenia świadomości:

– Aby kwalifikować się do otrzymania dotacji, działania powinny spełniać co najmniej jedno z następujących kryteriów:

– posiadać charakter transgraniczny, tj. odbywać się w co najmniej dwóch państwach członkowskich UE lub krajach kandydujących/potencjalnych krajach kandydujących,

– obejmować serię działań podnoszących świadomość (zob. przykładowy wykaz poniżej),

– łączyć co najmniej dwa różne rodzaje działań na rzecz podniesienia świadomości, z których każdy wywiera swoisty wpływ,

– przykładowa lista działań kwalifikowalnych znajduje się w wytycznych do niniejszego zaproszenia,

– okres realizacji projektu nie może przekraczać 12 miesięcy.

Projekty objęte niniejszym zaproszeniem do składania wniosków muszą zostać zrealizowane najpóźniej do dnia 30 listopada 2013 r.

4. Kryteria przyznawania dotacji

Kwalifikowalnym wnioskom przyznawane będą punkty od 0 do 100. Szczegółowe kryteria oceny, odrębne dla części 1 i 2, podane są w wytycznych.

5. Budżet projektów

Maksymalny budżet dostępny w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 2.500.000 EUR. Wsparcie finansowe Komisji nie może przekroczyć 60 % (w przypadku części 1) i 80 % (w przypadku części 2) całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Wsparcie finansowe będzie udzielane w formie dotacji.

6. Termin składania wniosków

Wnioski należy nadsyłać najpóźniej do dnia 31 marca 2011 r. na adres:

Ms Catherine WENDT

European Commission

Directorate-General for Enlargement

Unit A2 - Information and Communication

Rue de la Loi/Wetstraat 170

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

7. Pełne informacje

Wytyczne dotyczące niniejszego zaproszenia do składania wniosków, formularze wniosków i załączniki znajdują się pod adresem:

http://ec.europa.eu/enlargement/how-does-it-work/grants-tenders/grants/index_en.htm

Wnioski muszą być zgodne z wszystkimi warunkami wytycznych, zostać przedstawione na udostępnionych formularzach i zawierać wszystkie informacje i załączniki wymienione w pełnym tekście zaproszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024