Ogłoszenie o naborze (CdR/AD 14/16a/11) na stanowisko dyrektora (M/K) - Dyrekcja Polityk Horyzontalnych i Sieci.

Ogłoszenie o naborze

(CdR/AD 14/16a/ll)

na stanowisko dyrektora (M/K)

Dyrekcja Polityk Horyzontalnych i Sieci

(2011/C 162 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 1 czerwca 2011 r.)

1. Stanowisko do obsadzenia

Komitet Regionów (KR) postanowił rozpocząć procedurę obsadzenia stanowiska dyrektora (grupa zaszeregowania AD 14) na podstawie art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej. Ogłoszenie jest jednocześnie publikowane zgodnie z art. 29 ust. 1 regulaminu pracowniczego (publikacja skierowana wyłącznie do urzędników Unii Europejskiej).

Organ powołujący rozważy możliwości obsadzenia wolnego stanowiska z poszanowaniem kolejności określonej w art. 29 regulaminu pracowniczego: najpierw rozważone zostaną kandydatury zgłoszone zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a) (przeniesienie, powołanie lub awans), a następnie te zgłoszone zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. b) (przeniesienie międzyinstytucjonalne) oraz na końcu kandydatury przedstawione zgodnie z art. 29 ust. 2.

Chodzi o stanowisko dyrektora Dyrekcji Polityk Horyzontalnych i Sieci.

Zgodnie z art. 69 regulaminu wewnętrznego Komitetu Regionów organem powołującym na to stanowisko jest Prezydium KR-u na wniosek sekretarza generalnego.

2. Charakter wykonywanych zadań

Pod bezpośrednim zwierzchnictwem sekretarza generalnego dyrektor kieruje Dyrekcją Polityk Horyzontalnych i Sieci. Do jego zadań będzie należało w szczególności:

- organizowanie, koordynacja i nadzorowanie prac różnych działów i służb dyrekcji: działu El (Planowanie Perspektywiczne, Analizy i Sieci Akademickie); działu E2 (Sieć Monitorująca Stosowanie Zasady Pomocniczości, Platforma Monitorowania Strategii "Europa 2020", Porozumienie Burmistrzów, EUWT); działu E3 (ARLEM, Współpraca Zdecentralizowana, Grupa Kontaktowa KR - Rada Europy),

- udział w opracowywaniu i wdrażaniu programowania strategicznego w perspektywie średnio- i długoterminowej,

- opracowywanie strategicznych aspektów współpracy Komitetu Regionów z innymi instytucjami Unii Europejskiej,

- rozwijanie stosunków ze środowiskiem akademickim w zakresie priorytetowych dla Komitetu Regionów dziedzin polityki,

- określanie, koordynacja i śledzenie prac dotyczących sieci monitorującej stosowanie zasady pomocniczości, sieci europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT), platformy monitorowania strategii "Europa 2020" lub związanych z inicjatywą "Porozumienie Burmistrzów",

- udział - z uwzględnieniem prerogatyw dyrekcji - w działalności zgromadzenia ARLEM i we wzmacnianiu współpracy zdecentralizowanej,

- zapewnienie komunikacji wewnętrznej w dyrekcji, a także z innymi dyrekcjami i służbami Sekretariatu Generalnego, w tym zwłaszcza konsultacji między służbami,

- zagwarantowanie sprawnego zarządzania zasobami finansowymi i ludzkimi dyrekcji.

3. Kryteria dopuszczalności i wyboru

3.1. Wymagania ogólne, wymagane dyplomy i doświadczenie zawodowe (kryteria dopuszczalności)

- Posiadanie obywatelstwa jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

- Korzystanie z pełni praw obywatelskich.

- Wypełnienie wszystkich swoich zobowiązań wynikających z przepisów dotyczących pełnienia służby wojskowej.

- Wiek niższy od wieku emerytalnego, który w przypadku urzędników Unii Europejskiej rozpoczyna się od końca miesiąca, w którym urzędnik kończy 6 5 lat.

- Poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym, trwającym co najmniej cztery lata studiom uniwersyteckim, potwierdzony dyplomem. Jeżeli normalny czas trwania studiów wynosi trzy lata, kandydat oprócz dyplomu powinien posiadać rok doświadczenia zawodowego na poziomie AD, zdobytego po uzyskaniu dyplomu, przy czym rok ten zostanie odjęty od wymaganego doświadczenia zawodowego określonego w następnym tiret.

- Przynajmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe po zakończeniu studiów na poziomie odpowiadającym wspomnianym kwalifikacjom, w tym przynajmniej pięć lat na stanowisku kierowniczym.

3.2. Wymagana wiedza i umiejętności (kryteria wyboru)

3.2.1. Wiedza

- Dogłębna wiedza na temat struktury i funkcjonowania Unii Europejskiej oraz jej instytucji, a także różnych dziedzin działalności Unii Europejskiej i Komitetu Regionów.

- Bardzo dobra znajomość struktur sprawowania rządów na szczeblu niższym niż krajowy (lokalnym i regionalnym) oraz zagadnień politycznych związanych z tymi strukturami.

- Bardzo dobra znajomość procedur decyzyjnych i administracyjnych stosowanych w instytucjach europejskich.

- Biegła znajomość jednego języka urzędowego Unii Europejskiej oraz bardzo dobra znajomość drugiego języka urzędowego Unii; znajomość innych języków urzędowych zostanie wzięta pod uwagę. Ze względu na potrzeby związane z funkcjonowaniem działów dyrekcji wymagana jest bardzo dobra znajomość języka francuskiego i/lub angielskiego.

3.2.2. Umiejętności

- Doskonała umiejętność kierowania zespołem i motywowania go, a także nadzorowania wielu służb.

- Doskonała umiejętność planowania działań.

- Duże umiejętności komunikacyjne i w zakresie public relations.

- Duże umiejętności negocjacyjne.

- Zdolność pełnienia funkcji subdelegowanego urzędnika zatwierdzającego.

Zważywszy na to, że Komitet Regionów promuje mobilność wewnętrzną, mile widziane byłyby umiejętności ewentualnego pełnienia innych funkcji kierowniczych wyższego szczebla, na przykład w dziedzinie prac konsultacyjnych, komunikacji, public relations, organizacji dużych wydarzeń, a także zarządzania budżetem i zasobami ludzkimi.

4. Kandydatury

Zgłoszenia, adresowane do sekretarza generalnego Komitetu Regionów, należy składać wyłącznie drogą elektroniczną w formacie pdf na następujący adres: E-Directeur.Recrut@cor.europa.eu.

W temacie wiadomości podać należy numer ogłoszenia o naborze i załączyć do niej list motywacyjny, aktualny życiorys (w dowolnym formacie), a także dokumenty potwierdzające dotyczące pkt 3.1.

Termin nadsyłania kandydatur upływa dnia 8 lipca 2011 r. o godz. 12.00 (w południe czasu brukselskiego). Kandydaci(1) otrzymają drogą elektroniczną potwierdzenie złożenia kandydatury.

5. Uwagi

Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że procedura będzie obejmować kilka etapów:

- pierwszy etap selekcji zostanie przeprowadzony przez panel administracyjny na podstawie dopuszczalności kandydatur (kryteria dopuszczalności), a następnie ich jakości (kryteria wyboru). Kwalifikujący się kandydaci o profilu w największym stopniu odpowiadającym stanowisku zostaną zaproszeni na rozmowę z sekretarzem generalnym z udziałem jednego bądź kilku dyrektorów lub ich przedstawicieli,

- w wyniku tych rozmów maksymalnie pięciu kandydatów spośród wszystkich kandydatów na stanowisko dyrektora Dyrekcji Polityk Horyzontalnych i Sieci spełniających kryteria dopuszczalności zostanie zaproszonych do poddania się ewaluacji w centrum oceny (assessment centrę) w celu oceny ich umiejętności kierowniczych,

- wyłonieni kandydaci zostaną następnie ocenieni przez panel polityczny składający się z sekretarza generalnego i członków Komitetu Regionów,

- następnie sekretarz generalny przedstawi Prezydium Komitetu Regionów propozycję dotyczącą kandydata na stanowiska dyrektora.

Wybrany kandydat zostanie poproszony o złożenie zobowiązania do przestrzegania zasad etyki zawodowej. Zwraca się uwagę kandydatów na ograniczenia narzucone przez regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej dotyczące podejmowania działalności dodatkowej, wykonywania innych zadań oraz konfliktu interesów (art. 11, lla, 12b, 13 i 15 regulaminu).

Zgodnie z art. 34 regulaminu wyłoniony kandydat - jeśli nie jest jeszcze urzędnikiem Unii Europejskiej - będzie musiał przejść dziewięciomiesięczny okres próbny.

Obsadzenie stanowiska uzależnione jest od dostępności środków budżetowych.

Komitet Regionów dba o to, by dane osobowe kandydatów były przetwarzane w pełni zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych.

Komitet Regionów (KR) to zgromadzenie polityczne, które służy jako trybuna samorządu lokalnego i regionalnego przy opracowywaniu polityki i prawodawstwa Unii Europejskiej. Jest to organ o charakterze doradczym utworzony w 1994 r. Jego rola doradcza umożliwia 344 członkom, a za ich pośrednictwem również samorządom lokalnym i regionalnym, które reprezentują, udział w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej.

Jako pracodawca KR stosuje politykę równości szans wykluczającą wszelkie przejawy dyskryminacji.

______

(1) Określenie "kandydat" odnosi się w niniejszym ogłoszeniu do osób zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024