Ustanowienie Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 maja 2011 r.
w sprawie ustanowienia Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS
(2011/C 135/03)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/40/UE z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych w obszarze transportu drogowego oraz interfejsów z innymi rodzajami transportu(1), w szczególności jej art. 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 16 dyrektywy 2010/40/UE wymaga ustanowienia przez Komisję Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS w celu doradzania Komisji w zakresie gospodarczych i technicznych aspektów wdrażania i stosowania ITS na terenie Unii.

(2) Konieczne jest zatem ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie inteligentnych systemów transportowych i zdefiniowanie jej zadań oraz struktury.

(3) Europejska Grupa Doradcza ds. ITS powinna doradzać Komisji w zakresie gospodarczych i technicznych aspektów wdrażania i stosowania ITS na terenie Unii.

(4) Europejska Grupa Doradcza ds. ITS powinna składać się z wysokiego szczebla przedstawicieli zainteresowanych dostawców usług ITS, stowarzyszeń użytkowników, przewoźników i operatorów obiektów, przemysłu wytwórczego, partnerów społecznych, stowarzyszeń branżowych, władz lokalnych i innych właściwych forów.

(5) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS.

(6) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(2).

(7) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów ds. inteligentnych systemów transportowych, zwaną dalej "Europejską Grupą Doradczą ds. ITS".

Artykuł  2

Zadania

Zadaniem Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS jest:

a)
wspomaganie Komisji w przygotowywaniu specyfikacji, które mają być przyjmowane jako akty delegowane na mocy dyrektywy w sprawie inteligentnych systemów transportowych, w szczególności poprzez przedstawianie opinii w zakresie gospodarczych i technicznych aspektów z nimi związanych;
b)
monitorowanie rozwoju polityki w dziedzinie ITS oraz doradzanie Komisji i zapewnianie jej wskazówek dotyczących wszystkich innych kwestii (niepowiązanych bezpośrednio ze specyfikacjami) związanych z wdrażaniem i stosowaniem ITS na terenie Unii;
c) 1
 przyczynianie się do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk związanych z wdrażaniem i funkcjonowaniem ITS;
d) 2
 wspieranie Komisji w opracowywaniu programów prac, które mają zostać przyjęte przez Komisję zgodnie z dyrektywą 2010/40/UE.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może skonsultować się z Europejską Grupą Doradczą ds. ITS w każdej sprawie związanej z wdrażaniem i stosowaniem ITS na terenie Unii, jednocześnie zachęcając jej członków do proponowania dalszych tematów do dyskusji.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.  
Europejska Grupa Doradcza ds. ITS składa się z 25 członków.
2. 
Członkami są:
osoby powołane jako reprezentujące wspólne interesy zainteresowanych stron w danym obszarze polityki, nie reprezentujące indywidualnych zainteresowanych stron,

lub

organizacje, w szerokim znaczeniu tego słowa, w tym przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, związki branżowe, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, agencje Unii, organy Unii i organizacje międzynarodowe.
3.  3
 Członkowie są wyznaczani przez dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu spośród specjalistów lub organizacji reprezentujących zainteresowane strony wymienione w art. 16 dyrektywy 2010/40/UE, posiadających kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2 i art. 3. którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur publikuje się w Rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów. Zaproszenie do zgłaszania kandydatur jasno określa kryteria wyboru członków, w tym wymaganą wiedzę fachową w odniesieniu do wykonywanej pracy. Minimalny termin na zgłaszanie kandydatur wynosi cztery tygodnie.

Do wyznaczenia osób reprezentujących wspólny interes i organizacji wymagana jest rejestracja w rejestrze służącym przejrzystości.

4. 
Są oni powoływani na okres trzech lat. Pełnią oni swoje funkcje do końca kadencji. Kadencja jest odnawialna.
5. 
Komisja lub jej służby ustanawiają listę rezerwową odpowiednich kandydatów, która może zostać wykorzystana do wyznaczenia odpowiednich członków zastępczych. Komisja lub jej służby zwracają się do kandydatów o zgodę przed umieszczeniem ich nazwiska na liście.
6. 
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji.
7.  4
 (uchylony).
8.  5
 (uchylony).
Artykuł  5

Funkcjonowanie grupy

1. 
Posiedzeniom Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS przewodniczy przedstawiciel Komisji.
2. 
W porozumieniu ze służbami Komisji Europejska Grupa Doradcza ds. ITS może ustanowić podgrupy celem zbadania szczegółowych kwestii, zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez Europejską Grupę Doradczą ds. ITS. Takie podgrupy ulegają rozwiązaniu wraz z wygaśnięciem ich mandatu.
3. 
W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS lub podgrupy zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie będącej przedmiotem obrad. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać poszczególnym osobom i organizacjom status obserwatora.
4. 
Członkowie grup eksperckich i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(4). W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
5.  6
 Posiedzenia grup ekspertów i podgrup odbywają się w pomieszczeniach Komisji lub, w razie potrzeby, wirtualnie. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS i jej podgrup mogą uczestniczyć inni, zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6. 
Europejska Grupa Doradcza ds. ITS przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
7. 
Komisja publikuje stosowne informacje na temat działalności Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS w rejestrze lub na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze.
8.  7
 W miarę możliwości grupa przyjmuje swoje opinie, zalecenia lub sprawozdania na zasadzie konsensusu. Jeżeli ma miejsce głosowanie, jego wynik rozstrzygany jest zwykłą większością głosów członków. Członkowie, którzy zagłosowali przeciwko lub którzy wstrzymali się od głosu, mają prawo do załączenia do opinii, zaleceń lub sprawozdań dokumentu streszczającego uzasadnienie ich stanowiska.
Artykuł  5a  8

Tajemnica zawodowa i przetwarzanie informacji niejawnych

Członkowie grupy i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogowi zachowania tajemnicy zawodowej, który - na mocy traktatów i ich przepisów wykonawczych - dotyczy wszystkich członków instytucji i ich pracowników, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 9  i 2015/444 10 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich tych obowiązków Komisja może zastosować wszelkie stosowne środki.

Artykuł  5b 11

Przejrzystość

1. 
Grupa i podgrupy zostają wpisane do Rejestru grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów ("rejestr grup ekspertów").
2. 
W odniesieniu do składu grupy i podgrup w rejestrze grup ekspertów publikowane są następujące dane:
a)
nazwiska osób fizycznych powołanych do działania we własnym imieniu;
b)
nazwiska osób wyznaczonych do reprezentowania wspólnego interesu; reprezentowane interesy (należy je ujawnić);
c)
nazwy organizacji członkowskich; reprezentowane interesy (należy je ujawnić);
d)
nazwy innych podmiotów publicznych;
e)
nazwiska lub nazwy obserwatorów.
3. 
Wszystkie istotne dokumenty, w tym porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, udostępnia się w rejestrze grup ekspertów albo za pośrednictwem wskazanego w tym rejestrze łącza do specjalnej strony internetowej, na której można znaleźć odpowiednie informacje. Dostęp do takiej strony internetowej nie wymaga rejestracji użytkowników ani nie podlega innym ograniczeniom. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Od zasady publikowania wyjątki są możliwe tylko w przypadkach, gdy ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego w rozumieniu art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 12 .
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1. 
Osoby uczestniczące w pracach Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2. 
Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach Europejskiej Grupy Doradczej ds. ITS są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3. 
Zwrot kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7 13

 (uchylony).

Sporządzono w Brukseli dnia 4 maja 2011 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 207 z 6.8.2010, s. 1.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

(3) Członkowie, którzy nie życzą sobie, aby ujawniono ich nazwisko, mogą złożyć wniosek o wyłączenie ich z powyższej zasady. Wniosek o nieujawnianie nazwiska członka grupy ekspertów uznaje się za uzasadniony w przypadku, gdy opublikowanie nazwiska mogłoby zagrozić jego bezpieczeństwu lub nietykalności osobistej bądź stanowić nieuzasadnione naruszenie prywatności.

(4)Decyzja Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).

1 Art. 2 lit. c) zmieniona przez pkt 1 lit. a decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
2 Art. 2 lit. d) dodana przez pkt 1 lit. b decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
3 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez pkt 2 lit. a decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
4 Art. 4 ust. 7 uchylony przez pkt 2 lit. b decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
5 Art. 4 ust. 8 uchylony przez pkt 2 lit. b decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
6 Art. 5 ust. 5 zmieniony przez pkt 3 lit. a decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
7 Art. 5 ust. 8 dodany przez pkt 3 lit. b decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
8 Art. 5a dodany przez pkt 4 decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
9 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41, ELI http://data.europa.eu/eli/dec/2015/443/oj).
10 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53, ELI http://data.europa.eu/eli/dec/2015/ 444/oj).
11 Art. 5b dodany przez pkt 4 decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.
12 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43ELI http://data.europa.eu/eli/reg/2001/1049/oj).
13 Art. 7 uchylony przez pkt 5 decyzji z dnia 22 marca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.2348) zmieniającej nin. decyzję z dniem 27 marca 2024 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024