Zm.: przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
z dnia 13 grudnia 2010 r.
zmieniająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2010/C 340/06)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2010 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając statut posła do Parlamentu Europejskiego(1) (zwany dalej "Statutem"),

uwzględniając art. 8 i art. 23 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, że:

(1) Na mocy decyzji Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 11 i 23 listopada 2009 r., 14 grudnia 2009 r., 19 kwietnia 2010 r. i 5 lipca 2010 r.(2) zmienone zostały przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego(3) (zwane dalej "Przepisami wykonawczymi"), między innymi po to, aby umożliwić posłom zrzeczenie się uprawnień do zwrotu kosztów opieki medycznej. Aby zapewnić stabilny system, każda decyzja o zrzeczeniu się uprawnień lub odwołaniu tego zrzeczenia powinna obowiązywać przez co najmniej dwanaście miesięcy. Podobnie jak wcześniejsza poprawka, na mocy której dodano ust. 4 i 5 do art. 3 Przepisów wykonawczych, poprawka do powyższych przepisów wprowadzona niniejszą decyzją powinna mieć zastosowanie od dnia 7 lipca 2010 r.

(2) Na mocy przepisów dotyczących zwrotu kosztów oraz diet posłów do Parlamentu Europejskiego (zwanych dalej "przepisami ZKDP"), przewodniczący komisji lub podkomisji otrzymali roczną dietę na pokrycie kosztów związanych z podróżami w celu uczestniczenia w konferencjach lub wydarzeniach o wymiarze parlamentarnym, dotyczących tematu o charakterze europejskim wchodzącego w zakres kompetencji danego przewodniczącego komisji lub podkomisji. W pierwszej połowie 2009 r. dieta ta wynosiła łącznie 4.148 EUR. System ten obowiązywał na gruncie Przepisów wykonawczych. Jednakże z powodu niefortunnego błędu urzędniczego, podano kwotę 4.000 EUR. Błąd ten należy poprawić ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2010 r.

(3) Zgodnie z art. 23 Przepisów wykonawczych, posłowie są uprawnieni do zwrotu kosztów podróży poniesionych na terytorium państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani. W zakresie podróży samolotem, koleją lub statkiem limit wynosi 24 podróże w obie strony; w przypadku podróży samochodem, określona maksymalna odległość zależy od wielkości danego państwa członkowskiego. W celu zapewnienia posłom większej elastyczności, należy umożliwić posłom, którzy wykorzystali diety na podróże samolotem, koleją lub statkiem zamianę części diet na podróże samochodem na diety na podróże samolotem, koleją lub statkiem według następującego przelicznika: jedna podróż samolotem, koleją lub statkiem odpowiada 2 % maksymalnej liczby kilometrów przyznanej w odniesieniu do państwa członkowskiego, w którym dany poseł został wybrany. To samo powinno obowiązywać odpowiednio w stosunku do posłów, którzy wykorzystali diety na podróże samochodem. Zmiana ta powinna mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2011 r.

(4) Aby zapewnić należyte zarządzanie finansami, wnioski o wypłacanie świadczeń emerytalnych, które przysługują posłom, należy składać w terminie sześciu miesięcy od dnia nabycia do nich uprawnień, z zastrzeżeniem przypadku wystąpienia siły wyższej. W przypadku nieprzestrzegania tego terminu, za datę, od której przysługują świadczenia emerytalne uznaje się pierwszy dzień miesiąca, w którym wniosek został przyjęty.

(5) Konieczna jest zmiana postanowień Przepisów wykonawczych dotyczących przelewów bankowych, aby dostosować je do dyrektywy 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego(4).

(6) W przypadku śmierci byłego posła uprawnionego do pobierania renty inwalidzkiej na mocy przepisów ZKDP, osoby pozostające na jego utrzymaniu powinny być uprawione do pobierania renty rodzinnej na takich samych warunkach jak warunki obowiązujące przed wejściem w życie Statutu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W Przepisach wykonawczych wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 3 ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Posłowie i byli posłowie, którym przysługuje odprawa przejściowa, o której mowa w art. 13 Statutu, lub świadczenie emerytalne lub rentowe na mocy art. 14 lub 15 Statutu, mogą zrzec się uprawnień do zwrotu kosztów opieki medycznej przewidzianych w ust. 1, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po dacie złożenia wniosku. W takim przypadku są oni uprawnieni do zwrotu dwóch trzecich należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne, pod warunkiem że całkowita kwota zwrotu nie przekracza 400 EUR na miesiąc.

5. Poseł lub były poseł zrzekający się zgodnie z ust. 4 prawa do zwrotu kosztów opieki medycznej może następnie odwołać swoją decyzję, nie może zostać objęty systemem zwrotu kosztów przewidzianym w ust. 1 przed upływem dwunastu miesięcy od dnia, w którym zrzeczenie stało się skuteczne. Podobnie wszelkie późniejsze zmiany, dotyczące zarówno powrotu do systemu zwrotu kosztów przewidzianego w ust. 1, jak i rezygnacji z udziału w tym systemie, będą mogły wejść w życie dopiero po upływie co najmniej dwunastu miesięcy.";

2) artykuł 22 ust. 3 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"3. Maksymalna kwota rocznego zwrotu z tytułu kosztów podróży rzeczywiście poniesionych w związku z podróżami przewodniczących komisji lub podkomisji w celu uczestniczenia w konferencjach lub wydarzeniach o wymiarze parlamentarnym, dotyczących tematu o charakterze europejskim, wchodzącego w zakres kompetencji komisji lub podkomisji, której przewodniczą, wynosi 4.148 EUR. Uczestnictwo wymaga uprzedniego zezwolenia przewodniczącego Parlamentu po sprawdzeniu dostępności środków w granicach wyżej wymienionej maksymalnej kwoty.";

3) w art. 23 dodaje się ust. 1 a w brzmieniu:

"1a. Na pisemny wniosek każdy poseł, który wyczerpał swoją dietę na podróże samolotem, koleją lub statkiem zgodnie z ust. 1 lit. a), może przekształcić przysługującą mu dietę na podróże samochodem zgodnie z ust. 1 lit. b), w dietę na podróże samolotem, koleją lub statkiem według przelicznika: jedna podróż w jedną stronę samolotem, koleją lub statkiem za ekwiwalent 2 % maksymalnej liczby kilometrów dozwolonej dla danego kraju, w którym dany poseł został wybrany.

Przepis ten stosuje się, mutatis mutandis, do wszystkich posłów, którzy wyczerpali swoją dietę na podróże samochodem.";

4) w art. 49 ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Były poseł lub jego przedstawiciel prawny składa, z wyjątkiem przypadków siły wyższej, wniosek o wypłacanie świadczeń emerytalnych w terminie sześciu miesięcy od momentu nabycia prawa. Po upływie tego terminu za datę rozpoczęcia pobierania emerytury przyjmuje się pierwszy dzień miesiąca, w którym wpłynął wniosek.";

5) artykuł 63 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Płatności z tytułu niniejszych przepisów wykonawczych dokonywane są przelewem bankowym zgodnie z przepisami dyrektywy 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego(1). Parlament pokrywa koszty ponoszone przez zleceniodawcę. Ewentualne inne koszty ponosi odbiorca.

______

(1) Dz.U. L 319 z 5.12.2007, s. 1.";

6) w art. 75 ust. 1 dodaje się akapit w brzmieniu:

"W przypadku, gdy były poseł otrzymujący rentę inwalidzką umrze po dniu 14 lipca 2009 r., jego małżonek, partner w związku niemałżeńskim, lub dzieci pozostające na utrzymaniu otrzymują rentę rodzinną zgodnie z warunkami określonymi w załączniku I przepisów ZKDP.";

7) dodaje się art. 82 w brzmieniu:

"Artykuł 82

Przejściowa regulacja dotycząca rezygnacji ze zwrotu kosztów leczenia

Posłowie, którzy zgodnie z art. 3 ust. 4 zrezygnują z przysługującego im prawa do zwrotu kosztów leczenia do dnia, otrzymują zwrot zgodnie z warunkami określonymi we wspomnianym ustępie z mocą wsteczną od dnia 14 lipca 2009 r., albo od pierwszego miesiąca po dacie ostatniego zwrotu kosztów leczenia dokonanego zgodnie z art. 3 ust. 1.".

Artykuł  2
1.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
2.
Niniejszą decyzję stosuje się od tego samego dnia, z wyjątkiem następujących przepisów:

a) art. 1 ust. 1, który ma zastosowanie od dnia 7 lipca 2010 r.;

b) art. 1 ust. 2, który ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2010 r.;

c) art. 1 ust. 3, który ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2011 r.

______

(1)Decyzja Parlamentu Europejskiego 2005/684/WE, Euratom z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).

(2) Dz.U. C 180 z 6.7.2010, s. 1.

(3)Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. dotycząca przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

(4) Dz.U. L 319 z 5.12.2007, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024