Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 276/03)

(Dz.U.UE C z dnia 13 października 2010 r.)

Nr pomocy: XF 6/10

Państwo członkowskie: Finlandia

Region/organ przyznający pomoc:

1) Varsinais-Suomen elinkeino- liikenne- ja ympäristökeskus

2) Pohjois-Karjalan elinkeino- liikenne- ja ympäristökeskus

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc:

1) Pyhäjärvi-Instituutti

2) Niemisen ja Sintsin seudun kyläyhdistys ry

Podstawa prawna:

Laki valtion talousarviosta (423/1988); Pomoc jest przyznawana Ministerstwu Rolnictwa i Leśnictwa przez Parlament w ramach kwoty przydzielonej na dany cel w budżecie państwa na rok 2010.

Tuen myöntämisessä, valvonnassa ja takaisinperinnässä noudatetaan valtionavustuslakia (688/2001)

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi:

1) 75.000 EUR;

2) 75.000 EUR, czyli razem: 150.000 EUR.

Maksymalna intensywność pomocy:

1) Koszty całkowite wynoszą 140.000 EUR, a samofinansowanie wynosi 65.000 EUR, czyli 46 %. Intensywność pomocy wynosi zatem 54 %.

2) Koszty całkowite wynoszą 83.400 EUR, a samofinansowanie wynosi 8.400 EUR, czyli 10 %. Intensywność pomocy wynosi zatem 90 %.

Litera b) załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1198/2006 przewiduje, że intensywność pomocy w odniesieniu do operacji dotyczących art. 37 (działania wspólne) może wynosić do 100 %, jeżeli spełnione są określone kryteria. W danym przypadku w obu projektach beneficjentami pomocy są organizacje o celu niezarobkowym działające w interesie publicznym (poprawa jakości wody i stanu stad ryb w obu jeziorach).

Data realizacji: najwcześniej dnia 1 marca 2010 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (najpóźniej dnia 30 czerwca 2014 r.) Należy określić:

– przewidywaną datę wypłacenia ostatniej transzy:

1) dnia 31 maja 2011 r.

2) najpóźniej dnia 31 maja 2013 r.

Cel pomocy: Środki zarządzania stadami ryb: połów selektywny w jeziorach 1) Säkylän Pyhäjärvi i 2) Onkamojärvi w celu poprawy warunków sektora rybołówstwa, jakości wody i stanu stad ryb.

Wskazanie, który z art. 8-24 ma zastosowanie: Artykuł 17 - Działania wspólne

Sektory gospodarki: Intensywne połowy ryb o niskiej wartości handlowej umożliwią zmniejszenie stad ryb w dużych jeziorach dotkniętych eutrofizacją. Te środki zarządzania stadami ryb zmienią strukturę połowów w jeziorach, zmniejszą ilość substancji odżywczych przenoszonych przez ryby i w ten sposób poprawią jakość wody. W rezultacie poprawią się możliwości przetrwania ryb o wysokiej wartości handlowej, co będzie mieć pozytywny wpływ na zyski z połowów przemysłowych i rekreacyjnych. Połów selektywny z tytułu zarządzania stadami ryb prowadzony jest przez zawodowych rybaków lokalnych.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

1) Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus

PL 236

20101 Turku

2) Pohjois-Karjalan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus

PL 8

80101 Joensuu

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc nieobjęta programem pomocy: -

Uzasadnienie: Na poziomie krajowym podjęto decyzję, że w przypadku programu operacyjnego Finlandii zatwierdzonego decyzją Komisji C(2007) 3537 z dnia 20 listopada 2007 r. wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rybackiego nie może być wykorzystywane w odniesieniu do projektów połowu selektywnego z tytułu zarządzania stadami. Tego typu projekty mogą być zatem finansowane jedynie na poziomie krajowym, o ile fiński Parlament przyzna na nie szczególną kwotę.

Nr pomocy: XF 9/10

Państwo członkowskie: Hiszpania

Region/organ przyznający pomoc: Comunitat Valenciana (wspólnota autonomiczna Walencji)

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: XF 9/10 - Ayuda por la que se adjudican a AGROALIMED determinadas tareas en explotaciones de piscicultura

Podstawa prawna: Resolución de 5 de marzo de 2010, de la Conselleria de Agricultura, Pesca y Alimentación, por la que se adjudican a AGROALIMED determinadas tareas en explotaciones de piscicultura

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy ad hoc przyznanej podmiotowi: 21.700 EUR

Maksymalna intensywność pomocy: 100 %

Data wejścia w życie: Z chwilą publikacji

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej (nie później niż do dnia 30 czerwca 2014 r.); należy określić:

– w ramach programu: datę, do której pomoc może zostać przyznana,

– w przypadku pomocy ad hoc: ostatni kwartał roku budżetowego.

Cel pomocy: monitorowanie zdrowia zwierząt w gospodarstwach rybnych.

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie:

Artykuł 14 rozporządzenia Komisji (WE) nr 736/2008 z dnia 22 lipca 2008 r. Pomoc przeznaczona na środki ochrony zdrowia zwierząt.

Przedmiotowa działalność: gospodarstwa rybne

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Conselleria de Agricultura, Pesca y Alimentación

C/ Amadeo de Saboya, 2

46410 Valencia ESPAÑA

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.agricultura.gva.es/especiales/ayudas_agrarias/pdf/agroalimed%20piscicultura%202010.pdf

Uzasadnienie: Biorąc pod uwagę szczególne wymogi chowu i hodowli ryb zasadne jest wprowadzenie szeregu środków zapobiegawczych w zakresie zdrowia ludzi i zwierząt.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.276.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, przetwórstwem i wprowadzaniem do obrotu produktów rybołówstwa.
Data aktu: 13/10/2010
Data ogłoszenia: 13/10/2010