Zaproszenie do składania wniosków - DG ENTR NR ENT/ERA/09/311 - Program "Erasmus" dla młodych przedsiębiorców.

Zaproszenie do składania wniosków - DG ENTR NR ENT/ERA/09/311

Program "Erasmus" dla młodych przedsiębiorców

(2009/C 83/10)

(Dz.U.UE C z dnia 7 kwietnia 2009 r.)

1. Cele i opis

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu pomóc nowym europejskim przedsiębiorcom wzbogacić swoje doświadczenie oraz ułatwić naukę i wymianę doświadczeń poprzez spędzenie określonego czasu w przedsiębiorstwach kierowanych przez doświadczonych przedsiębiorców w innych państwach członkowskich. Ogólnie, to działanie przygotowawcze ma przyczynić się do wzmocnienia przedsiębiorczości, umiędzynarodowienia i konkurencyjności potencjalnych przedsiębiorców unijnych rozpoczynających działalność oraz nowo powstałych w UE mikro- i małych przedsiębiorstw. Działanie to jest skierowane do osób, które mają zamiar rozpocząć własną działalność oraz do przedsiębiorców, którzy niedawno taką działalność rozpoczęli.

Zaproszenie do składania wniosków składa się z dwóch części, dotyczących dwóch różnych rodzajów działań:

Część 1: Partnerstwa europejskie oraz władze publiczne na szczeblu krajowym i regionalnym zwiększające i ułatwiające mobilność młodych przedsiębiorców

Część 2: Wsparcie, koordynacja i wymiana doświadczeń połączona z działaniami wymienionymi w części 1.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Wnioski mogą składać wszystkie jednostki publiczne lub prywatne działające w obszarze wspierania przedsiębiorstw. Mogą to być w szczególności:

– władze publiczne na szczeblu krajowym lub regionalnym sprawujące władzę państwową, tj. rząd, ministerstwo, urząd lub agencja albo inny organ władzy publicznej działający na szczeblu krajowym lub regionalnym, który jest bezpośrednio podporządkowany rządowi lub samorządowi, ministerstwu lub urzędowi oraz sprawuje funkcje publiczne na mocy uprawnień przekazanych przez ten rząd lub samorząd, ministerstwo lub urząd; muszą one posiadać ustawową odpowiedzialność w zakresie rozwijania, promowania lub wspierania przedsiębiorczości,

– izby handlowo-przemysłowe, izby rzemieślnicze lub podobne organy,

– organizacje wspierające działalność gospodarczą i ośrodki wspierające przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność,

– stowarzyszenia przedsiębiorstw i sieci wspierające przedsiębiorstwa,

– jednostki publiczne i prywatne oferujące usługi wspierające przedsiębiorstwa,

Część 1: Władze publiczne mogą składać indywidualne wnioski. Pozostali wnioskodawcy muszą działać w ramach konsorcjum (tzn. partnerstwa europejskiego), przy czym przynajmniej jeden partner powinien pochodzić z innego kraju UE (tzn. konsorcjum musi liczyć przynajmniej dwie jednostki).

Część 2: Wnioskodawcy muszą działać indywidualnie.

Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z państw członkowskich UE.

Jednostki z krajów EFTA/EOG(1) oraz krajów kandydujących(2) dopuszczone są do uczestnictwa w części 1 jako partnerzy projektów w ramach partnerstwa europejskiego. Nie zmienia to wymogu minimum dwóch partnerów z różnych państw członkowskich UE odnośnie do partnerstwa europejskiego. Żadne dotacje nie będą przyznawane partnerom w tych krajach w ramach obecnego działania przygotowawczego.

3. Budżet i czas trwania projektów

Budżet całkowity przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 4.300.000 EUR. Pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 90 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Część 1: Wysokość żadnej z dotacji nie przekroczy 140.000 EUR. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 18 miesięcy.

Partnerstwom europejskim oraz władzom publicznym na szczeblu krajowym i regionalnym w państwach członkowskich UE, które jeszcze nie zostały objęte programem wspierania mobilności(3), zostanie przyznane maksymalnie 1.000.000 EUR.

Część 2: Maksymalna kwota dotacji wyniesie 300.000 EUR. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 22 miesiące.

Działania w ramach części 1 i 2 muszą rozpocząć się przed 1 stycznia 2010 r.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy składać do Komisji najpóźniej do dnia 29 maja 2009 r.

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/enterprise/entrepreneurship/support_measures/erasmus/

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Republika Islandii, Księstwo Liechtensteinu, Królestwo Norwegii, Konfederacja Szwajcarska.

(2) Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Turcja.

(3) Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Łotwa, Niderlandy i Słowenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024