Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 35/09 (ex NN 77/B/01) - Środki na rzecz zatrudnienia w sektorze rybołówstwa i akwakultury - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 35/09 (ex NN 77/B/01) - Środki na rzecz zatrudnienia w sektorze rybołówstwa i akwakultury

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 322/09)

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2009 r.)

Pismem z dnia 19 listopada 2009 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Włochy o swojej decyzji wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wymienionej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate General for Fisheries

DG MARE/F4 'Legal Issues'

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22951942

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

W roku 2001 Włochy zgłosiły Komisji regionalny program pomocy realizowany na Sardynii. Ustawa regionalna, stanowiąca podstawę prawną tego programu pomocy, zastąpiła w rzeczywistości ustawę z 1984 r., na mocy której ustanowiono poprzedni program pomocy regionalnej. Ponieważ wspomniana ustawa nie została nigdy zgłoszona Komisji, pomoc przyznaną na jej podstawie należy uznać za pomoc niezgodną z prawem w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (1) (obecnie art. 88).

Do celów zbadania pomocy udzielanej na rzecz sektorów rybołówstwa i rolnictwa stosuje się inne przepisy niż te, które mają zastosowanie w odniesieniu do pozostałych sektorów. Z tego względu należy dokonać odrębnej analizy.

Pomoc przyznawana w ramach tego programu mogła być udzielana począwszy od roku 1984. Mając jednak na uwadze, że okres, w którym można żądać zwrotu pomocy, jest ograniczony do 10 lat, Komisja uważa za bezcelowe przeprowadzanie oceny pomocy udzielonej wcześniej niż 10 lat przed podjęciem przez nią jakiegokolwiek działania w odniesieniu do tego programu. Na tej podstawie program ocenia się w zakresie, w jakim dotyczy on pomocy udzielonej w okresie od roku 1991 do zakończenia realizacji programu w roku 1999.

Program miał na celu przyznanie pomocy na rzecz zatrudnienia na Sardynii. W praktyce jednak udzielano pomocy na budowę statków rybackich oraz zakładanie przedsiębiorstw zajmujących się akwakulturą.

Przyznana została następująca pomoc:

– pomoc bezpośrednia w wysokości 60 % w przypadku statków rybackich bądź 80 % w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się akwakulturą,

– pokrycie kosztów odsetek od pożyczek zaciągniętych w celu spłaty salda,

– częściowe pokrycie kosztów operacyjnych ponoszonych w pierwszych latach.

Pomoc ocenia się w świetle wytycznych dotyczących oceny pomocy państwa dla sektorów rybołówstwa i akwakultury, które obowiązywały w momencie jej udzielania. Z tego względu zastosowanie mają wytyczne z 1988, 1992, 1994 i 1997 r. Biorąc pod uwagę wspomniane wytyczne, które odnoszą się do rozporządzenia Rady w sprawie interwencji strukturalnych Wspólnoty w sektorze rybołówstwa obowiązującego w tamtym okresie, Komisja ma poważne wątpliwości co do zgodności przedmiotowej pomocy w zakresie, w jakim dotyczy ona pomocy na wspieranie inwestycji w wysokości przekraczającej 60 % ich kosztów oraz pomocy na pokrycie kosztów operacyjnych.

Jeżeli na końcu procedury, Komisja podejmie negatywną decyzję, powinna - stosując art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 659/1999 - postanowić, że Włochy powinny dokonać windykacji przedmiotowej pomocy. Komisja zaprasza jednak Włochy oraz zainteresowane strony do zgłaszania wszelkich uwag, które mogą być przydatne, w świetle orzecznictwa ETS, do celów oceny możliwych skutków opóźnienia w badaniu przedmiotowego programu pomocy dla ewentualnego zwrotu niedozwolonej pomocy.

______

(1) Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.322.28

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 35/09 (ex NN 77/B/01) - Środki na rzecz zatrudnienia w sektorze rybołówstwa i akwakultury - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 30/12/2009
Data ogłoszenia: 30/12/2009