Komunikat zmieniający tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego.

Komunikat Komisji zmieniający tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego

(2009/C 303/04)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2009 r.)

1. WPROWADZENIE

Dnia 17 grudnia 2008 r. Komisja przyjęła "Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego"(1).

Celem tymczasowych ram prawnych jest w szczególności odblokowanie przez banki działalności kredytowej dla przedsiębiorstw, zachęcające do dalszego inwestowania w przyszłość. Wskaźniki zaufania, jak i udokumentowane dane wskazują na widoczną poprawę sytuacji gospodarczej od ubiegłego lata. Niemniej jednak, aby wspomóc ożywienie gospodarcze, niezbędnym jest przyjęcie celów średnio- i długoterminowych, a zwłaszcza wspomaganie inwestycji.

Postanowienia tymczasowych ram prawnych, zwłaszcza w zakresie pomocy w formie gwarancji, przyczyniły się do odblokowania działalności kredytowej dla przedsiębiorstw. Komisja uważa, że w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej oraz w ograniczonych ramach czasowych dotowane gwarancje kredytowe stanowią odpowiedni oraz dobrze ukierunkowany instrument, który zapewnia łatwiejszy dostęp do finansowania dla przedsiębiorstw i zachęca w ten sposób do inwestycji, niezbędnych dla długoterminowego ożywienia gospodarczego.

Na mocy obowiązujących tymczasowych ram prawnych maksymalna kwota kredytu objętego gwarancjami nie może przekraczać całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłacanych przez beneficjenta w 2008 r. Powyższa stopa ograniczenia zapewnia udzielanie pomocy w stopniu ściśle niezbędnym oraz zapobiega niepotrzebnemu zakłócaniu konkurencji. Jednakże w dobie obecnego kryzysu gospodarczego postanowienia te mogą być zbyt restrykcyjne i hamować proces inwestycyjny, w szczególności w państwach członkowskich o niskim poziomie kosztów pracy.

W związku z tym Komisja uważa, że w celu uproszczenia dostępu do finansowania oraz wspomagania inwestycji długoterminowych, państwa członkowskie powinny mieć możliwość ustalenia maksymalnej kwoty kredytu inwestycyjnego objętego gwarancją na podstawie całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłacanych przez beneficjenta w 2008 r. lub na podstawie średnich kosztów pracy na poziomie Wspólnoty, ustalonych przez Eurostat i przedstawionych w niniejszym komunikacie.

2. ZMIANY WPROWADZONE DO TYMCZASOWYCH WSPÓLNOTOWYCH RAM PRAWNYCH

1. Punkt 4.3.2 lit d) Tymczasowych wspólnotowych ram prawnych w zakresie pomocy państwa ułatwiających dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego otrzymuje brzmienie:

"Maksymalna kwota kredytu nie przekracza całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez beneficjenta (łącznie z kosztami świadczeń pracowniczych oraz kosztami personelu pracującego na terenie przedsiębiorstwa, ale formalnie otrzymujących wynagrodzenie od podwykonawców) za 2008 r. W przypadku przedsiębiorstw utworzonych w dniu 1 stycznia 2008 r. lub po tej dacie maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć rocznej kwoty wynagrodzeń szacowanej na okres pierwszych dwóch lat działalności.

W przypadku kredytów inwestycyjnych państwa członkowskie mogą obliczać maksymalną kwotę kredytu na podstawie średnich kosztów pracy w EU 27 w skali rocznej(2)".

2. Zmiany wprowadzone do Tymczasowych wspólnotowych ram prawnych obowiązują od momentu przyjęcia ich przez Komisję.

______

(1) Dz.U. C 83 z 7.4.2009, s. 1,

(2)Źródło: Eurostat. Najnowsze dostępne dane EU 27 2007. Miesięczne koszty pracy: 3.028 EUR.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024