Komunikat rządu Rumunii dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Komunikat rządu Rumunii dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 278/13)

(Dz.U.UE C z dnia 18 listopada 2009 r.)

Ogłoszenie dziesiątej rundy zaproszenia do składania ofert w Rumunii

1. Na podstawie art. 3 ust. 2 lit. a) dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów, Krajowa Agencja Bogactw Naturalnych (Agenț ia Naț ională pentru Resurse Minerale), jako właściwy organ zgodnie z art. 10 dyrektywy 94/22/WE, zaprasza niniejszym wszystkie zainteresowane strony do składania wniosków o zawarcie umów koncesyjnych na ropę naftową w ramach dziesiątej rundy zaproszenia do składania ofert.

2. Krajowa Agencja Bogactw Naturalnych organizuje dziesiątą rundę zaproszenia do składania ofert zgodnie z ustawą nr 238/2004 w sprawie ropy naftowej oraz przepisami wykonawczymi do ustawy nr 238/2004 w sprawie ropy naftowej, zatwierdzonymi decyzją rządu nr 2075/2004, zmienioną i uzupełnioną decyzją rządu nr 350/2007.

3. Celem dziesiątej rundy zaproszenia do składania ofert jest zawarcie umów dotyczących poszukiwania, a następnie wydobywania węglowodorów na terenie 30 obszarów wydobywczych wyszczególnionych w załączniku 1.

Informacje szczegółowe dotyczące oferty, dostępu do danych i informacji geologicznych oraz należnych opłat zawiera dokument pt. Procedura de licitaț ie pentru concesionarea operaț iunilor petroliere (postępowanie przetargowe w dziedzinie koncesjonowania działalności w dziedzinie ropy naftowej), dostępny na stronie internetowej Krajowej Agencji Bogactw Naturalnych: http://www.namr.ro. Na pisemny wniosek można uzyskać kopię dokumentu. Akty prawne wymienione powyżej również znajdują się na stronie internetowej.

4. Naftowa działalność wydobywcza prowadzona w tych częściach objętych przetargiem obszarów wydobywczych, które należą do sieci Natura 2000, odbywa się z poszanowaniem warunków i ograniczeń prawnych związanych z ochroną przyrody i zachowaniem środowiska, a także przepisów dyrektyw wspólnotowych transponowanych do prawodawstwa krajowego.

5. Zainteresowane osoby prawne z Rumunii lub innych państw składają pisemną ofertę w języku rumuńskim dotyczącą obszarów wydobywczych wymienionych w załączniku 1 na następujący adres:

Agenț ia Naț ională pentru Resurse Minerale

În atenț ia Dr. ing. ec. Gelu Agafiel Mărăcineanu

Str. Mendeleev nr. 36-38, sector 1

010366 Bucureș ti

ROMÂNIA

Termin upływa o godzinie 15:00 w 120 dniu roboczym, począwszy od dnia następującego po dniu publikacji niniejszego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Oferty złożone po upływie powyższego okresu nie będą rozpatrywane.

Oferty zostaną otwarte podczas jawnego posiedzenia, które ma miejsce o godzinie 10:00 pierwszego dnia roboczego po upływie powyższego terminu.

6. Oferty powinny zawierać dane i informacje określone w art. 32-35 przepisów wykonawczych do ustawy nr 238/2004 w sprawie ropy naftowej, zatwierdzonych przez rząd rumuński decyzją nr 2075/2004.

Podczas przygotowania ofert zainteresowane osoby prawne mogą korzystać z danych i informacji geologicznych udostępnianych przez Krajową Agencję Bogactw Naturalnych zgodnie z art. 26 ust. 3 lit. od c) do g) przepisów wykonawczych do ustawy nr 238/2004 w sprawie ropy naftowej, zatwierdzonych decyzją rządu nr 2075/2004.

Dostęp do danych i informacji geologicznych można uzyskać na pisemny wniosek skierowany do prezesa Krajowej Agencji Bogactw Naturalnych, po podpisaniu umowy o poufności i dokonaniu zapłaty za zestaw danych oraz opłaty za dostęp do informacji należących do krajowego funduszu danych geologicznych i ich wykorzystanie.

7. Określone w art. 5 ust. 1 dyrektywy 94/22/WE przepisy i kryteria dotyczące oceny ofert oraz technicznych i finansowych możliwości oferentów zostały zawarte w przepisach wykonawczych do ustawy nr 238/2004 w sprawie ropy naftowej, zatwierdzonych decyzją rządu Rumunii nr 2075/2004, opublikowaną w dzienniku urzędowym nr 1170 z dnia 10 grudnia 2004 r., część I, zmienioną i uzupełnioną decyzją rządu nr 350/2007, opublikowaną w dzienniku urzędowym nr 272 z dnia 24 kwietnia 2007 r., część I.

8. Krajowa Agencja Bogactw Naturalnych podejmuje decyzję w sprawie oceny ofert w ciągu 30 dni roboczych od dnia ich otwarcia i informuje o niej wszystkich oferentów.

9. Negocjacje w sprawie umów na ropę naftową z wybranymi w dziesiątej rundzie przetargowej oferentami rozpoczną się przed upływem 15 dni od daty ogłoszenia wyników przetargu i powiadomienia wybranych oferentów, o ile wyniki te nie zostaną zakwestionowane.

Należy oczekiwać, że Krajowa Agencja Bogactw Naturalnych podpisze umowy koncesyjne na ropę naftową z wybranymi oferentami w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia negocjacji.

Umowy wchodzą w życie po ich zatwierdzeniu decyzją rządu Rumunii.

10. Warunki i wymagania dotyczące prowadzenia i zakończenia działalności określono w ustawie nr 238/2004 w sprawie ropy naftowej, opublikowanej w Dzienniku Urzędowym nr 535 z dnia 15 czerwca 2004 r., część I.

11. Dalsze informacje można uzyskać z następujących źródeł:

– Dr. Ing. Ec. Gelu Agafiel Mărăcineanu - Prezes Krajowej Agencji Bogactw Naturalnych, adres e-mail: gmaracineanu@namr.ro

– strona internetowa Krajowej Agencji Bogactw Naturalnych: http://www.namr.ro

– Eugen Sorescu, Dyrektor Generalny, adres e-mail: eugen_s@namr.ro

ZAŁĄCZNIK  1 do zarządzenia nr 179/3.9.2009

LISTA OBSZARÓW POSZUKIWANIA, ROZWOJU I EKSPLOATACJI ZŁÓŻ NAFTOWYCH OBJĘTYCH KONCESJAMI OFEROWANYMI W RUNDZIE A X-A /2009 PROCEDURY PRZETARGOWEJ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.278.26

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Komunikat rządu Rumunii dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 18/11/2009
Data ogłoszenia: 18/11/2009