Zaproszenie do składania wniosków - Komisja Europejska - DG REGIO - Projekt pilotażowy "Ogólnoeuropejska koordynacja metod integracji Romów" - włączenie Romów.

Zaproszenie do składania wniosków - Komisja Europejska - DG REGIO

Projekt pilotażowy "Ogólnoeuropejska koordynacja metod integracji Romów" - włączenie Romów

(2009/C 171/08)

(Dz.U.UE C z dnia 23 lipca 2009 r.)

1. Cele i opis

Komisja Europejska rozważa wdrożenie projektu pilotażowego Parlamentu Europejskiego w drodze zaproszenia do składania wniosków zawierającego trzy osobne tematy odnoszące się do następujących kategorii interwencji:

1) wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem;

2) praca na własny rachunek i mikrokredyty;

3) upowszechnianie informacji i zwiększanie stanu wiedzy.

Wnioskodawcy mogą składać wnioski powiązane z powyższymi celami i dotyczące wyłącznie jednej z trzech poszczególnych kategorii interwencji.

W ramach projektu pilotażowego wspierane będzie innowacyjne i całościowe podejście do rozwiązywania wielowymiarowych problemów, z jakimi borykają się społeczności Romów. Projekt ma również na celu zbadanie możliwości w zakresie włączenia Romów poprzez edukację, działania społeczne i ekonomiczne, współpracę transgraniczną, a także wymianę dobrych praktyk w oparciu o dotychczasowe doświadczenia.

Projekt pilotażowy będzie wdrażany głównie w państwach członkowskich i w krajach kandydujących, w których istnieje wysoki odsetek społeczności romskich znajdujących się w niekorzystnej sytuacji.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Wnioskodawcy muszą posiadać siedzibę w jednym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wnioski muszą być składane przez organizacje non-profit. Mogą to być:

– organizacje pozarządowe (NGO) i ich sieci,

lub

– organy władzy publicznej.

Powyższe ograniczenia mają również zastosowanie do organizacji partnerskich.

3. Kryteria wykluczenia i naboru

Wnioskodawcy będą wykluczeni w przypadku zaistnienia jednej z okoliczności opisanych w art. 93 i 94 rozporządzenia finansowego.

Kryteria naboru

Wnioskodawca musi posiadać zdolności finansowe i operacyjne do zakończenia działania, o finansowanie którego się ubiega. W związku z powyższym wnioskodawca musi posiadać dostęp do zagwarantowanego finansowania w odpowiedniej wysokości w celu utrzymania działalności w okresie realizacji projektu, zapewnienia odpowiedniego wkładu w finansowanie projektu oraz musi posiadać zdolności operacyjne (techniczne oraz w zakresie zarządzania) konieczne do zakończenia działania z powodzeniem. Zdolności techniczne będą oceniane szczególnie w odniesieniu do wiedzy fachowej, skuteczności, doświadczenia i rzetelności proponowanego personelu.

4. Kryteria naboru w podziale na tematy

Wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem:

– metodyka i efektywność pod względem kosztów (30 %),

– ocena obecnej sytuacji, włącznie z dotychczasowymi doświadczeniami (20 %),

– struktura zarządzania oraz przydział zasobów ludzkich (30 %),

– strategia w zakresie trwałości projektu (20 %).

Praca na własny rachunek i mikrokredyty:

– metodyka, cele i efektywność pod względem kosztów (35 %),

– struktura zarządzania oraz przydział zasobów ludzkich (35 %),

– strategia w zakresie trwałości projektu (30 %).

Upowszechnianie informacji i zwiększanie stanu wiedzy:

– metodyka, cele i efektywność pod względem kosztów (45 %),

– struktura zarządzania oraz przydział zasobów ludzkich (35 %),

– strategia w zakresie trwałości projektu (20 %).

5. Budżet i czas trwania projektów

5.1. Wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem

Cały budżet zostanie przyznany jednemu wnioskodawcy. Wkład UE (w wysokości do 2.000.000 EUR) nie może przekroczyć 95 % kosztów kwalifikowalnych. Czas trwania projektu nie może wynosić mniej niż 12 miesięcy i przekraczać 24 miesięcy.

5.2. Praca na własny rachunek i mikrokredyty

Całość budżetu zostanie przyznana jednemu wnioskodawcy. Wkład UE (w wysokości do 1.500.000 EUR) nie może przekroczyć 90 % kosztów kwalifikowalnych. Czas trwania projektu nie może wynosić mniej niż 12 miesięcy i przekraczać 24 miesięcy.

5.3. Upowszechnianie informacji i zwiększanie stanu wiedzy

Całość budżetu zostanie przyznana jednemu wnioskodawcy. Wkład UE (w wysokości do 1.000.000 EUR) nie może przekroczyć 90 % kosztów kwalifikowalnych projektu. Czas trwania projektu nie może wynosić mniej niż 12 miesięcy i przekraczać 18 miesięcy.

6. Termin składania wniosków

Wnioski należy przesłać do Komisji najpóźniej do dnia 25 września 2009 r.

7. Dodatkowe informacje

Pełny tekst wytycznych dla wnioskodawców składających wnioski w ramach zaproszenia oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod następującym adresem internetowym: http://ec.europa.eu/regional_policy/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w powyższych wytycznych i muszą zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024