united kingdom
ukraine

Streszczenie decyzji Urzędu Nadzoru EFTA nr 605/08/COL z dnia 17 września 2008 r. w sprawie postępowania na mocy art. 53 Porozumienia EOG (Sprawa 61291 Liechtensteinische Kraftwerke Anstalt i Telecom Liechtenstein AG).

Streszczenie decyzji Urzędu Nadzoru EFTA nr 605/08/COL

z dnia 17 września 2008 r.

w sprawie postępowania na mocy art. 53 Porozumienia EOG

(Sprawa 61291 Liechtensteinische Kraftwerke Anstalt i Telecom Liechtenstein AG)

(Jedynie teksty w języku angielskim i niemieckim są autentyczne)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 138/09)

(Dz.U.UE C z dnia 18 czerwca 2009 r.)

W dniu 17 września 2008 r. Urząd Nadzoru EFTA (Urząd) przyjął decyzję zgodnie z art. 9 rozdziału II protokołu 4 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, w sprawie dotyczącej Liechtensteinische Kraftwerke Anstalt (LKW) i Telecom Liechtenstein AG (Telecom Liechtenstein). Pełny tekst decyzji w wersji nieopatrzonej klauzulą poufności w autentycznych językach sprawy znajduje się na stronie internetowej Urzędu pod adresem:

http://www.eftasurv.int/fieldsofwork/fieldcompetition/activities/dbaFile15670.html

(1) Sprawa dotyczy LKW i Telecom Liechtenstein ("Strony") oraz restrukturyzacji rynków telekomunikacyjnych w Księstwie Liechtensteinu. We wstępnej ocenie Urząd przekazał Stronom swoje zastrzeżenia, iż dwa elementy restrukturyzacji, w odniesieniu do których strony (i) zobowiązały się bezterminowo do niekonkurowania ze sobą oraz (ii) koordynowały rozwój infrastruktury sieciowej, wydają się naruszać art. 53 ust. 1 Porozumienia EOG i jest mało prawdopodobne, by kwalifikowały się do indywidualnego zwolnienia.

(2) Po wstępnej ocenie LKW i Telecom Liechtenstein przedstawiły Urzędowi swoje propozycje zobowiązań. Urząd otrzymał uwagi zainteresowanych podmiotów trzecich dotyczące proponowanych zobowiązań. Jednakże otrzymane uwagi nie skłoniły Urzędu do zwrócenia się o poprawienie tych zobowiązań lub ponownego rozważenia zastrzeżeń zawartych we wstępnej ocenie.

(3) Urząd stwierdza, że zobowiązania zaproponowane przez KW. i Telegom Liechtenstein, będące odpowiedzią na zastrzeżenia zawarte we wstępnej ocenie Urzędu, są wystarczające do rozwiązania wskazanych problemów w zakresie konkurencji. W ramach przyjętych zobowiązań Strony zobowiązały się do usunięcia klauzuli o zakazie konkurencji. Strony znacząco zmieniły również treść postanowienia zawartego w umowie konsolidacyjnej dotyczącego tzw. strategicznego wyrównania. Nowa treść tego postanowienia objaśnia, iż za planowanie rozwoju infrastruktury sieciowej odpowiedzialne jest wyłącznie przedsiębiorstwo KW. Zobowiązania dotyczące regularnej oceny wymogów wszystkich usługodawców w zakresie infrastruktury sieciowej w celu zapewnienia swobodnego dostępu wszystkim uczestnikom rynku, zagwarantuje nowym podmiotom wchodzącym na rynek i istniejącym małym uczestnikom rynku możliwość skutecznego zabierania głosu w zakresie dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej w Liechtensteinie i jej rozwoju.

(4) Niniejszą decyzją stwierdza się, że w świetle powyższych zobowiązań nie ma już podstaw do podjęcia dalszych działań przez Urząd.

(5) Zobowiązania są wiążące dla LKW i Telecom Liechtenstein. Decyzję stosuje się wobec LKW i Telecom Liechtenstein od dnia powiadomienia o niej Stron.

(6) Komitet Doradczy ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję i Pozycji Dominujących wydał pozytywną opinię w ramach procedury pisemnej wszczętej pismem z dnia 22 sierpnia 2008 r.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.138.8

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Streszczenie decyzji Urzędu Nadzoru EFTA nr 605/08/COL z dnia 17 września 2008 r. w sprawie postępowania na mocy art. 53 Porozumienia EOG (Sprawa 61291 Liechtensteinische Kraftwerke Anstalt i Telecom Liechtenstein AG).
Data aktu: 17/09/2008
Data ogłoszenia: 18/06/2009