Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 76/03)

(Dz.U.UE C z dnia 27 marca 2008 r.)

Numer środka pomocy XS 13/08
Państwo członkowskie Rumunia
Region Toate cele 8 regiuni de dezvoltare ale României
Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną Stimularea IMM-urilor care procesează produse agricole în vederea obţinerii unor produse alimentare, altele decât cele prevăzute în anexa I la Tratatul CE, precum si a celor care desfăsoară activităţi de procesare a produselor agricole în vederea obţinerii si utilizării'surselor de energie regenerabilă si a biocombustibi-lilor
Podstawa prawna Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2007-2013

Prevederile art. 28 - Cresterea valorii adăugate pentru produsele agricole siforestiere din Regulamentul (CE) nr. 1698/2005 al Consiliului(1), privind sprijinul pentru dezvoltare rurală acordat din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR)

Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi 118.125.000 EUR
Maksymalna intensywność pomocy - 40 % wszystkich kosztów kwalifikowanych w przypadku projektów realizowanych w regionie Bucureşti-Ilfov,

- 50 % wszystkich kosztów kwalifikowanych w przypadku projektów realizowanych w pozostałych siedmiu regionach rozwijających się

Data realizacji 30.3.2008
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej 31.12.2008
Cel pomocy Pomoc na inwestycje przyznawana MŚP
Sektory gospodarki 1. Branża produktów spożywczych i napojów
Sektor piekarstwa: produkcja chleba; produkcja świeżych wyrobów piekarniczych, ciast, ciastek i podobnych wyrobów, makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych.

Sektor cukierniczy i produktów na bazie cukru: produkcja wyrobów na bazie kakao, czekolady lub produktów na bazie cukru.

Sektor przetworów mlecznych: produkcja lodów.

Sektor przetworów spożywczych homogenizowanych oraz żywności dietetycznej: produkcja środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (dyrektywa Rady 89/398/EWG, Dz.U. L 186 z 30.6.1989, str. 27): mleko w proszku dla niemowląt; mleko i inne odżywki dla małych dzieci; odżywki dla niemowląt; środki spożywcze niskokaloryczne, wykorzystywane w celu obniżenia wagi; żywność dietetyczna przeznaczona do specjalnych celów medycznych; żywność o niskiej zawartości sodu, włączając sole dietetyczne o niskiej zawartości sodu lub pozbawione sodu; żywność bezglutenowa; żywność zalecana przy wzmożonym wysiłku fizycznym, szczególnie dla sportowców; żywność przeznaczona dla osób cierpiących na zaburzenia przemiany węglowodanów (diabetyków).

Sektor innych produktów spożywczych: produkcja zup i bulionów; - proszek jajeczny itp.; produkcja wyrobów spożywczych wzbogaconych w witaminy, proteiny itd.
2. Produkcja i wykorzystanie energii odnawialnej i biopaliw

- produkcja energii elektrycznej, biogazu, energii cieplnej i gorącej wody ze źródeł odnawialnych przez przedsiębiorstwa produkujące lub przetwarzające produkty rolne wymienione w załączniku I do Traktatu WE,

- produkcja biopaliw - biodiesla i bioetanolu - na potrzeby transportu przez przedsiębiorstwa produkujące lub przetwarzające produkty rolne wymienione w załączniku I do Traktatu WE, w celu ich użycia lub sprzedaży

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc Ministerul Agriculturii si Dezvoltării Rurale, Direcţia Generală Dezvoltare Rurală -AMPNDR

B-dul Carol I, nr. 24, sector 3

Bucuresti

Tel. (40-21) 307 85 65

Fax (40-21) 307 86 06

Inne Program pomocy umożliwia wprowadzenie w życie środka 123 Zwiększanie wartości dodanej produktów rolnych i leśnych w załączniku I do Narodowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Rumunii na lata 2007-2013, finansowanego przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1698/2005(1).

Pełny opis niniejszego programu pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich pod adresem:

http://www.mapam.ro/pages/page.php?self=03&sub=0305&lang=2

(1) Dz.U. L 277 z 21.10.2005, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.76.3

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Data aktu: 27/03/2008
Data ogłoszenia: 27/03/2008