Opinia wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95.

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 3 marca 2008 r.
wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95 (CON/2008/12)

(2008/C 70/01)

(Dz.U.UE C z dnia 15 marca 2008 r.)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 7 lutego 2008 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii dotyczącej projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95(1) (zwanego dalej "projektowanym rozporządzeniem").

Kompetencja EBC do wydania opinii wynika z pierwszego tiret art. 105 ust. 4 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego, Rada Prezesów przyjęła poniższą opinię.

Uwagi ogólne

1. EBC przyjmuje z zadowoleniem projektowane rozporządzenie, które powinno poprawić jakość, porównywalność oraz zgodność czasową europejskich statystyk handlowych, a także poprawić spójność statystyki handlowej ze statystyką w zakresie przedsiębiorstw. W państwach członkowskich statystyki handlu zagranicznego są używane również jako źródło dla obliczania statystyk bilansu płatniczego i rachunków narodowych, a także dla określania krajowego udziału w bilansie płatniczym strefy euro oraz w rachunkach strefy euro, za które odpowiedzialny jest EBC.

2. EBC zauważa, że w świetle projektowanego rozporządzenia państwa członkowskie będą obowiązane do gromadzenia oraz przekazywania Komisji Europejskiej następujących danych, jeżeli dane te znajdują się w zgłoszeniu celnym składanym władzom celnym danego państwa: (i) państwo członkowskie przeznaczenia, w przypadku przywozu; (ii) państwo członkowskie rzeczywistego wywozu, w przypadku wywozu; oraz (iii) natura transakcji(2). Podobnie, państwo członkowskie będzie obowiązane do przekazywania danych dotyczących wywozu lub przywozu do innego państwa członkowskiego z chwilą gdy władze celne w obu państwach członkowskich ustanowią procedurę wzajemnej wymiany odpowiednich informacji w drodze elektronicznej(3). EBC zauważa, że wskazane wyżej dane są istotne dla zapewnienia wysokiej jakości statystyk strefy euro wspomnianych w punkcie 1 oraz zaleca niezwłoczne podjęcie kroków w celu wprowadzenia odpowiednich zmian we Wspólnotowym Kodeksie Celnym(4) oraz w procedurach wymiany informacji między władzami celnymi w obrębie Unii Europejskiej, przez co możliwe będzie uniknięcie ryzyka obniżenia jakości informacji statystycznych.

3. Jak stwierdzono w poprzedniej opinii(5), EBC podziela wyrażone przez Parlament Europejski zainteresowanie monitorowania międzynarodowej roli waluty euro. W związku z powyższym, EBC przyjmuje z zadowoleniem w szczególności art. 6 ust. 3 projektowanego rozporządzenia, wprowadzający obowiązek gromadzenia statystyk dotyczących handlu podzielonych, w odniesieniu do obrotu handlowego z państwami spoza UE, według danych dotyczących waluty przywozu i wywozu towarów wyrażonej na fakturze. EBC monitoruje stosowanie waluty euro poza strefą euro i corocznie publikuje raport dotyczący międzynarodowego znaczenia waluty euro, który zawiera odrębną sekcję poświęconą stosowaniu waluty euro w handlu międzynarodowym. Międzynarodowe znaczenie waluty euro ma w szczególności wymiar regionalny i jest najbardziej widoczne w Unii Europejskiej. Dane dotyczące podziału według walut w handlu zagranicznym stanowią również kluczowe źródło stosowane w makroekonomicznych prognozach EBC; prognozy takie używane są do analizy stabilności cen, ponieważ pozwalają na uzyskanie informacji o zakresie, w jakim zmiany kursów walutowych wpływają na dynamikę cen towarów importowanych i krajowych.

4. EBC przyjmuje z zadowoleniem planowane zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych nakładanych na podmioty gospodarcze oraz poprawę w wykorzystywaniu danych pochodzących z administracji publicznej, co ma być jednym ze skutków projektowanego rozporządzenia.

5. EBC przyjmuje do wiadomości, że projektowane rozporządzenie może wywołać konieczność zmian w zakresie standardów sprawozdawczych Interstat, ustanowionych przez rozporządzenie (WE) 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie statystyki w zakresie handlu między państwami członkowskimi i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3330/91(6) oraz zaleca, aby wprowadzenie tych zmian zostało rozważone niezwłocznie.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 3 marca 2008 r.

Prezes EBC
Jean-Claude TRICHET

______

(1) KOM(2007) 653 wersja ostateczna.

(2) Por. art. 6 ust. 5 projektowanego rozporządzenia.

(3) Por. art. 7 ust. 3 projektowanego rozporządzenia.

(4) Rozporządzenie Rady (EWG) 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1). Rozporządzenie ostatnio zmienione przez rozporządzenie (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 1).

(5) Opinia EBC CON/2003/26 z dnia 1 grudnia 2003 r. wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowego handlu usługami i zagranicznych inwestycji bezpośrednich (KOM(2003) 507 wersja ostateczna) (Dz.U. C 296 z 6.12.2003, str. 5).

(6) Dz.U. L 102, 7.4.2004, str. 1.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.70.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95.
Data aktu: 03/03/2008
Data ogłoszenia: 15/03/2008