Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 17 czerwca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/C-2/38.698 - CISAC - Sprawozdawca: Hiszpania.

Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 17 czerwca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/C-2/38.698 - CISAC

Sprawozdawca: Hiszpania

(2008/C 323/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2008 r.)

1. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z Komisją, że właściwymi rynkami produktowymi są:

a) rynek usług zarządzania prawami autorskimi świadczonych autorom;

b) rynek usług zarządzania prawami autorskimi świadczonych innym organizacjom zbiorowego zarządzania;

c) rynek udzielania licencji na prawa do publicznego wykonania utworów w drodze przekazu satelitarnego, kablowego i internetowego.

Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

2. Większość członków Komitetu Doradczego podziela zdanie Komisji, że w stosunku do rynków produktowych wymienionych w literach a) - c) powyżej właściwy rynek geograficzny ma obecnie zasięg krajowy, lecz w braku ograniczeń wprowadzonych przez organizacje zbiorowego zarządzania w umowach o wzajemnej reprezentacji mógłby mieć on zasięg znacznie szerszy, a przynajmniej regionalny.

Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

3. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z opinią Komisji, że klauzula członkostwa - która odzwierciedla brzmienie art. 11 ust. 2 wzoru umowy CISAC sprzed zmiany w czerwcu 2004 r. - włączona do umów o wzajemnej reprezentacji między organizacjami zbiorowego zarządzania stanowi praktykę ograniczającą konkurencję w rozumieniu art. 81 ust. 1 Traktatu WE i art. 53 ust. 1 Porozumienia EOG oraz nie spełnia warunków określonych w art. 81 ust. 3 Traktatu WE i art. 53 ust. 3 Porozumienia EOG.

Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

4. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z opinią Komisji, że klauzule wyłączności - które odzwierciedlają brzmienie art. 1 wzoru umowy CISAC sprzed zmiany w 1996 r. - włączone do umów o wzajemnej reprezentacji między organizacjami zbiorowego zarządzania stanowią praktykę ograniczającą konkurencję w rozumieniu art. 81 ust. 1 Traktatu WE i art. 53 ust. 1 Porozumienia EOG oraz nie spełniają warunków określonych w art. 81 ust. 3 Traktatu WE i art. 53 ust. 3 Porozumienia EOG.

Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

5. Większość członków Komitetu Doradczego podziela stanowisko Komisji, że praktyka organizacji zbiorowego zarządzania polegająca na systematycznym ograniczaniu w dwustronnych umowach o wzajemnej reprezentacji uprawnienia do udzielania licencji na ich repertuar do terytorium krajowego danej organizacji będącej drugą stroną umowy

a) stanowi uzgodnioną praktykę w rozumieniu art. 81 ust. 1 Traktatu WE i art. 53 ust. 1 Porozumienia EOG;

b) nie spełnia warunków określonych w art. 81 ust. 3 Traktatu WE i art. 53 ust. 3 Porozumienia EOG.

Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

6. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z Komisją, że te organizacje zbiorowego zarządzania, które w dalszym ciągu stosują praktyki wspomniane w pkt 3 i 4 powinny bezzwłocznie zaprzestać tych naruszeń.

Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

7. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z Komisją, że organizacje zbiorowego zarządzania powinny bezzwłocznie zaprzestać praktyk opisanych w pkt 5 w terminie 90 dni od przekazania decyzji.

Mniejszość członków wstrzymuje się od głosu.

8. Komitet Doradczy zwraca się do Komisji o uwzględnienie wszystkich pozostałych kwestii poruszonych podczas dyskusji.

9. Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.323.9

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 17 czerwca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/C-2/38.698 - CISAC - Sprawozdawca: Hiszpania.
Data aktu: 17/06/2008
Data ogłoszenia: 18/12/2008