Zaproszenie do składania zgłoszeń w związku z decyzją Komisji z dnia 22 października 2008 r. ustanawiającą europejską grupę ds. polityki klastrowej.

Zaproszenie do składania zgłoszeń w związku z decyzją Komisji z dnia 22 października 2008 r. ustanawiającą europejską grupę ds. polityki klastrowej

(2008/C 275/07)

(Dz.U.UE C z dnia 30 października 2008 r.)

Komisja utworzyła, decyzją z dnia 22 października 2008 r. europejską grupę ds. polityki klastrowej (EGPK). Zakresem i celem działań europejskiej grupy ds. polityki klastrowej jest wymiana wiedzy na temat polityki klastrowej w celu zapewnienia skuteczniejszej pomocy państwom członkowskim w promowaniu powstawania światowej klasy klastrów w UE.

W celu przygotowania listy kandydatów na członków wchodzących w skład europejskiej grupy ds. polityki klastrowej Komisja zaprasza do składania zgłoszeń.

EGPK składa się z członków reprezentujących decydentów wysokiego szczebla oraz instytucje przedsiębiorców, badawcze i uniwersyteckie.

Komisja oceni zgłoszenia i kwalifikowalność poszczególnych kandydatów na podstawie następujących kryteriów:

– członkowie powinni wyróżniać się wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie polityki konkurencyjności i innowacji na poziomie regionalnym, krajowym i wspólnotowym oraz wykazać dogłębną znajomość roli klastrów w rozwoju gospodarczym, aby zagwarantować, że opracowane analizy i zalecenia są wykonalne, a także zgodne z instytucjonalnymi i prawnymi ramami UE,

– członkowie powinni dysponować dużym doświadczeniem związanym ze sprawami europejskimi oraz pracą w otoczeniu międzynarodowym,

– członkowie powinni biegle władać w mowie i piśmie językiem angielskim, w stopniu umożliwiającym im udział w dyskusjach i przygotowaniu sprawozdań.

Komisja stara się zapewnić szeroką reprezentację geograficzną i zrównoważony z punktu widzenia płci skład grupy oraz właściwą reprezentację wszystkich zainteresowanych stron na podstawie otrzymanych zgłoszeń.

Należycie podpisane zgłoszenia powinny zostać przesłane w formie pisemnej, drogą elektroniczną lub listowną (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

ENTR-ECPG@ec.europa.eu

European Commission

DG Enterprise and Industry

Unit D2 Support for Innovation

B-1049 Brussels

Termin składania zgłoszeń: 30 listopada 2008 r.

Każdy wniosek musi zostać sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej, zawierać jasną informację na temat obywatelstwa kandydata oraz należy załączyć do niego wszystkie wymagane dokumenty. Doświadczenie zawodowe oraz kompetencje wszystkich kandydatów powinny zostać wykazane za pomocą CV oraz dokumentów wskazujących spełnienie kryteriów wyboru. Zgłoszenia muszą zawierać należycie uzasadnione oświadczenia podające przyczyny planowanego udziału w pracach grupy.

Komisja podejmuje decyzję o ostatecznym składzie grupy na podstawie wniosków złożonych w odpowiedzi na zaproszenie do składania zgłoszeń. Kadencja członków grupy wynosi 18 miesięcy. W przypadku gdy wybrany ekspert nie jest dostępny w momencie tworzenia grupy lub podczas jej funkcjonowania, Komisja podejmuje decyzję o odpowiednim zastępstwie z listy kwalifikujących się wniosków, które przedłożono.

Lista członków europejskiej grupy ds. polityki klastrowej zostanie opublikowana na stronie internetowej DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (http://ec.europa.eu/enterprise/innovation/index_en.htm), a także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C. Gromadzenie, publikowanie nazwisk członków oraz zarządzanie nim prowadzone są zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001(1).

______

(1) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024