united kingdom
ukraine

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmidjan hf.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmiđjan hf.

(2007/C 77/09)

(Dz.U.UE C z dnia 5 kwietnia 2007 r.)

Decyzją nr 367/06/COL z dnia 29 listopada 2006 r., zamieszczoną w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Urząd Nadzoru EFTA wszczął postępowanie zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości (Porozumienia o nadzorze i trybunale). Władze Islandii otrzymały stosowną informację wraz z kopią wyżej wymienionej decyzji.

Urząd Nadzoru EFTA wzywa niniejszym państwa EFTA, państwa członkowskie UE i zainteresowane strony do zgłaszania uwag w sprawie omawianego środka w ciągu jednego miesiąca od publikacji niniejszego zawiadomienia na poniższy adres Urzędu Nadzoru EFTA w Brukseli:

EFTA Surveillance Authority

Registry

35, Rue Belliard

B-1040 Brussels

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Islandii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

PROCEDURA

Pismem od Misji Islandii przy Unii Europejskiej z dnia 19 sierpnia 2003 r. przesłanym wraz z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 19 sierpnia 2003 r., które wpłynęły i zostały zarejestrowane przez Urząd tego samego dnia (dok. nr 03-5685 A), władze Islandii powiadomiły o sprzedaży swoich udziałów w spółce Sementsverksmiđjan hf, zgodnie z art. 1 ust. 3 część I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale.

W dniu 17 grudnia 2003 r. przedsiębiorstwo Aalborg Portland Íslandi ehf złożyło skargę do Urzędu przeciwko warunkom sprzedaży przez państwo islandzkie swoich udziałów w spółce Sementsverksmiđjan hf.

Po obszernej wymianie korespondencji z władzami Islandii(1), Urząd podjął decyzję nr 421/04/COL o wszczęciu postępowania określonego w art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w odniesieniu do sprzedaży przez państwo islandzkie należących do niego udziałów w spółce Sementsverksmiđjan hf.

Władze Islandii przedłożyły uwagi odnośnie do wspomnianej decyzji w piśmie z dnia 24 lutego 2005 r. W dniu 20 czerwca 2005 r. Urząd otrzymał uwagi od przedsiębiorstwa Islenskt Sement ehf., które nabyło udziały państwa islandzkiego w spółce Sementsverksmiđjan hf. W dniu 2 września 2005 r. przedsiębiorstwo Aalborg Portland Íslandi ehf. przedłożyło dalsze uwagi i podkreśliło, że Urząd nie odniósł się do kwestii przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spoczywających na spółce Sementsverksmiđjan hf.

Po dalszej wymianie korespondencji z władzami Islandii Urząd podjął decyzję o rozszerzeniu formalnego postępowania wyjaśniającego w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań dotyczących emerytur od spółki Sementsverksmiđjan hf.

OCENA ŚRODKA

W porozumieniu z dnia 23 października 2003 r. pomiędzy Ministerstwem Finansów a Funduszem Emerytalnym Pracowników Państwowych, Ministerstwo Finansów, działając w imieniu Skarbu Państwa i wypełniając zobowiązanie określone w art. 4 porozumienia o zakupie udziałów pomiędzy Ministerstwem Przemysłu a przedsiębiorstwem Íslenskt Sement ehf., przejęło pozostałą część obligacji wydanych w celu spłacenia narosłych zobowiązań spółki Sementsverksmiđjan hf., zgodnie z ustaleniami porozumienia z 1997 r.

Porozumienie podpisane w październiku 2003 r. odnosi się również do porozumienia z dnia 30 marca 1999 r. zawartego pomiędzy Funduszem Emerytalnym Pracowników Państwowych a spółką Sementsverksmiđjan hf., w którym ustalono, że zobowiązania wobec pracowników Sementsverksmiđjan hf. będą spłacane i rozliczane corocznie. Porozumieniem z października 2003 r. Ministerstwo Finansów przejęło zobowiązania spółki Sementsverksmiđjan hf. zgodnie ze wspomnianym porozumieniem z marca 1999 r.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze Islandii w piśmie z dnia 12 listopada 2003 r. zobowiązania emerytalne wobec pracowników, którzy już przeszli na emeryturę, szacowano na 412 mln ISK w 2003 r. Przyszłe zobowiązania wobec pracowników spółki Sementsverksmiđjan hf. nadal należących do sekcji B Funduszu Emerytalnego Pracowników Państwowych oszacowano na 10-15 mln ISK, w zależności od długości stażu pracy w tym przedsiębiorstwie.

We wstępnej opinii Urzędu przejęcie przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmiđjan hf. bez uiszczenia za nie ceny rynkowej przyniosło spółce tej wybiórczą korzyść polegającą na zaangażowaniu zasobów państwowych w kwocie przejętych zobowiązań. Ponieważ na rynku cementu w ramach EOG istnieje konkurencja, korzyść ta skutkuje jej zakłóceniem i ma wpływ na wymianę handlową. Zatem we wstępnej ocenie Urzędu środek ten stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 61 ust. 1 Porozumienia EOG.

We wstępnym stanowisku Urząd wyraża opinię, że przejęcie przez państwo zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmiđjan hf. może zostać uznane za zgodne z zasadami pomocy państwa określonymi w Porozumieniu EOG jedynie na podstawie przepisów rozdziału nr 16 wytycznych w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację. Urząd ma jednak wątpliwości, czy informacje zawarte w planie restrukturyzacji, przekazane przez władze islandzkie w obecnej formie, spełniają niezbędne wymagania.

WNIOSKI

W świetle powyższych uwag Urząd podjął decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego zgodnie z art. 1 ust. 2 część I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale. Zainteresowane strony zachęca się do nadsyłania uwag w terminie jednego miesiąca od publikacji niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

______

(1) Bardziej szczegółowe informacje na temat korespondencji pomiędzy Urzędem a władzami Islandii można znaleźć w decyzji Urzędu nr 421/04/COL o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego opublikowanej w Dz.U. C 117 z 19.5.2005, str. 17.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.77.21

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmidjan hf.
Data aktu: 05/04/2007
Data ogłoszenia: 05/04/2007