Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmidjan hf.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmiđjan hf.

(2007/C 77/09)

(Dz.U.UE C z dnia 5 kwietnia 2007 r.)

Decyzją nr 367/06/COL z dnia 29 listopada 2006 r., zamieszczoną w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Urząd Nadzoru EFTA wszczął postępowanie zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości (Porozumienia o nadzorze i trybunale). Władze Islandii otrzymały stosowną informację wraz z kopią wyżej wymienionej decyzji.

Urząd Nadzoru EFTA wzywa niniejszym państwa EFTA, państwa członkowskie UE i zainteresowane strony do zgłaszania uwag w sprawie omawianego środka w ciągu jednego miesiąca od publikacji niniejszego zawiadomienia na poniższy adres Urzędu Nadzoru EFTA w Brukseli:

EFTA Surveillance Authority

Registry

35, Rue Belliard

B-1040 Brussels

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Islandii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

PROCEDURA

Pismem od Misji Islandii przy Unii Europejskiej z dnia 19 sierpnia 2003 r. przesłanym wraz z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 19 sierpnia 2003 r., które wpłynęły i zostały zarejestrowane przez Urząd tego samego dnia (dok. nr 03-5685 A), władze Islandii powiadomiły o sprzedaży swoich udziałów w spółce Sementsverksmiđjan hf, zgodnie z art. 1 ust. 3 część I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale.

W dniu 17 grudnia 2003 r. przedsiębiorstwo Aalborg Portland Íslandi ehf złożyło skargę do Urzędu przeciwko warunkom sprzedaży przez państwo islandzkie swoich udziałów w spółce Sementsverksmiđjan hf.

Po obszernej wymianie korespondencji z władzami Islandii(1), Urząd podjął decyzję nr 421/04/COL o wszczęciu postępowania określonego w art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w odniesieniu do sprzedaży przez państwo islandzkie należących do niego udziałów w spółce Sementsverksmiđjan hf.

Władze Islandii przedłożyły uwagi odnośnie do wspomnianej decyzji w piśmie z dnia 24 lutego 2005 r. W dniu 20 czerwca 2005 r. Urząd otrzymał uwagi od przedsiębiorstwa Islenskt Sement ehf., które nabyło udziały państwa islandzkiego w spółce Sementsverksmiđjan hf. W dniu 2 września 2005 r. przedsiębiorstwo Aalborg Portland Íslandi ehf. przedłożyło dalsze uwagi i podkreśliło, że Urząd nie odniósł się do kwestii przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spoczywających na spółce Sementsverksmiđjan hf.

Po dalszej wymianie korespondencji z władzami Islandii Urząd podjął decyzję o rozszerzeniu formalnego postępowania wyjaśniającego w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań dotyczących emerytur od spółki Sementsverksmiđjan hf.

OCENA ŚRODKA

W porozumieniu z dnia 23 października 2003 r. pomiędzy Ministerstwem Finansów a Funduszem Emerytalnym Pracowników Państwowych, Ministerstwo Finansów, działając w imieniu Skarbu Państwa i wypełniając zobowiązanie określone w art. 4 porozumienia o zakupie udziałów pomiędzy Ministerstwem Przemysłu a przedsiębiorstwem Íslenskt Sement ehf., przejęło pozostałą część obligacji wydanych w celu spłacenia narosłych zobowiązań spółki Sementsverksmiđjan hf., zgodnie z ustaleniami porozumienia z 1997 r.

Porozumienie podpisane w październiku 2003 r. odnosi się również do porozumienia z dnia 30 marca 1999 r. zawartego pomiędzy Funduszem Emerytalnym Pracowników Państwowych a spółką Sementsverksmiđjan hf., w którym ustalono, że zobowiązania wobec pracowników Sementsverksmiđjan hf. będą spłacane i rozliczane corocznie. Porozumieniem z października 2003 r. Ministerstwo Finansów przejęło zobowiązania spółki Sementsverksmiđjan hf. zgodnie ze wspomnianym porozumieniem z marca 1999 r.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez władze Islandii w piśmie z dnia 12 listopada 2003 r. zobowiązania emerytalne wobec pracowników, którzy już przeszli na emeryturę, szacowano na 412 mln ISK w 2003 r. Przyszłe zobowiązania wobec pracowników spółki Sementsverksmiđjan hf. nadal należących do sekcji B Funduszu Emerytalnego Pracowników Państwowych oszacowano na 10-15 mln ISK, w zależności od długości stażu pracy w tym przedsiębiorstwie.

We wstępnej opinii Urzędu przejęcie przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmiđjan hf. bez uiszczenia za nie ceny rynkowej przyniosło spółce tej wybiórczą korzyść polegającą na zaangażowaniu zasobów państwowych w kwocie przejętych zobowiązań. Ponieważ na rynku cementu w ramach EOG istnieje konkurencja, korzyść ta skutkuje jej zakłóceniem i ma wpływ na wymianę handlową. Zatem we wstępnej ocenie Urzędu środek ten stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 61 ust. 1 Porozumienia EOG.

We wstępnym stanowisku Urząd wyraża opinię, że przejęcie przez państwo zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmiđjan hf. może zostać uznane za zgodne z zasadami pomocy państwa określonymi w Porozumieniu EOG jedynie na podstawie przepisów rozdziału nr 16 wytycznych w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację. Urząd ma jednak wątpliwości, czy informacje zawarte w planie restrukturyzacji, przekazane przez władze islandzkie w obecnej formie, spełniają niezbędne wymagania.

WNIOSKI

W świetle powyższych uwag Urząd podjął decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego zgodnie z art. 1 ust. 2 część I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale. Zainteresowane strony zachęca się do nadsyłania uwag w terminie jednego miesiąca od publikacji niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

______

(1) Bardziej szczegółowe informacje na temat korespondencji pomiędzy Urzędem a władzami Islandii można znaleźć w decyzji Urzędu nr 421/04/COL o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego opublikowanej w Dz.U. C 117 z 19.5.2005, str. 17.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.77.21

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 w części I protokołu 3 do Porozumienia o nadzorze i trybunale w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do przejęcia przez państwo islandzkie zobowiązań emerytalnych spółki Sementsverksmidjan hf.
Data aktu: 05/04/2007
Data ogłoszenia: 05/04/2007