Zawiadomienie o wprowadzeniu instrumentu na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007–2013).

Zawiadomienie o wprowadzeniu instrumentu na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 302/09)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2007 r.)

Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do wyspecjalizowanych spółek inwestycyjnych ("pośredników finansowych") udostępniających środki stanowiące kapitał własny lub mające charakter zbliżony do kapitału własnego innowacyjnym MŚP o wysokim potencjale wzrostu, będącym na wczesnym etapie rozwoju lub w fazie ekspansji.

Przedstawiono w nim instrument finansowy zwany instrumentem na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP ("GIF"), który ma na celu ułatwienie dostępu do źródeł finansowania dla MŚP będących na wczesnym etapie rozwoju lub w fazie ekspansji. Cele GIF są następujące:

a) wspieranie zakładania i finansowania MŚP oraz zmniejszanie luki luki w finansowaniu poprzez zwiększanie dostępności kapitału własnego i kapitału ryzyka, która uniemożliwia MŚP wykorzystanie ich potencjału wzrostu, w celu usprawnienia europejskiego rynku kapitału podwyższonego ryzyka; oraz

b) wspieranie innowacyjnych MŚP o wysokim potencjale wzrostu, w szczególności prowadzących prace badawczo-rozwojowe oraz inne działania w zakresie innowacji.

Na mocy decyzji 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013) ("CIP"), instrumentem na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP w imieniu Komisji Europejskiej zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

Program ten jest dostępny dla państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będących członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), państw przystępujących i kandydujących korzystających ze strategii przedakcesyjnej, państw Bałkanów Zachodnich zgodnie z odpowiednimi umowami ramowymi oraz wszelkich innych państw trzecich wpisanych na listę państw uczestniczących, publikowanej okresowo w Dzienniku Urzędowym.

Wstępne środki finansowe przewidziane w budżecie na instrumenty finansowe w ramach CIP wynoszą w latach 2007-2013 łącznie 1,1 mld EUR, z czego około połowa ma zostać przeznaczona na GIF.

Instrument GIF składa się z dwóch elementów:

1) GIF1, który obejmuje inwestycje realizowane we wczesnej fazie rozwoju przedsiębiorstwa (faza zalążkowa i faza startu). GIF1 inwestuje w wyspecjalizowane fundusze kapitału podwyższonego ryzyka, takie jak fundusze finansujące wczesne stadium rozwoju przedsiębiorstwa, fundusze działające w skali regionalnej, fundusze skupiające się na określonych sektorach, technologiach lub działaniach w dziedzinie badań i rozwoju technologii oraz fundusze związane z inkubatorami przedsiębiorczości. Może on również być współinwestorem w funduszach i spółkach inwestycyjnych wspieranych przez tzw. "anioły biznesu";

2) GIF2, który obejmuje inwestycje na etapie ekspansji i dokonuje inwestycji w wyspecjalizowane fundusze kapitału podwyższonego ryzyka, które z kolei udostępniają środki stanowiące kapitał własny lub mające charakter zbliżony do kapitału własnego innowacyjnym MŚP o wysokim potencjale wzrostu w fazie ich ekspansji, co pozwala uniknąć kapitału typu "buy-out" lub refinansowania służącego wyprzedaży aktywów nabywanego przedsiębiorstwa.

Zainteresowani pośrednicy finansowi mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat instrumentu pod adresem:

Europejski Fundusz Inwestycyjny

43, avenue J. F. Kennedy

L-2968 Luxembourg

E-mail: cip.venturecapital@eif.org

lub na stronie internetowej EFI: www.eif.org

Wykaz wszystkich funduszy, z którymi EFI podpisał umowy, zostanie opublikowany na stronie internetowej EFI.

EFI będzie na bieżąco analizował propozycje inwestycji UE w ramach GIF, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z dostępnych środków budżetowych Wspólnoty. EFI dołoży starań, aby osiągnąć ogólnie zrównoważony rozkład geograficzny w zakresie instrumentów finansowych w ramach CIP.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024