Rozszerzenie zasad dotyczących organizacji producentów w sektorze świeżych owoców i warzyw.

Rozszerzenie zasad dotyczących organizacji producentów w sektorze świeżych owoców i warzyw

(Komunikat na mocy art. 18 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96)

(2007/C 277/06)

(Dz.U.UE C z dnia 20 listopada 2007 r.)

Zgodnie z art. 18 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 Francja powiadomiła Komisję o zasadach dotyczących organizacji producentów w sektorze świeżych owoców i warzyw, którym nadała charakter wiążący dla lat gospodarczych 2004/2005, 2005/2006 i 2006/2007 dla wszystkich producentów w obszarach gospodarczych zatwierdzonych przez Komisję na podstawie art. 18 ust. 7. Są to zasady ustanowione przez regionalne Comités économiques agricoles (organizacje producentów) dla obszarów gospodarczych zatwierdzonych przez Komisję jej decyzją z dnia 28 stycznia 1999 r. Wykaz tych obszarów został opublikowany w Dz.U. C 359 z 11.12.1999 r., str. 32.

Bliższe informacje dotyczące tych zasad można otrzymać pod następującym adresem:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa

Dział AGRI C/4

B-1049 Bruksela

lub od właściwego organu krajowego:

Ministère de l'agriculture et de la pêche

Bureau des groupements de producteurs

3, rue Barbet de Jouy

F-75749 Paris 07SP

Niniejszy komunikat jest bez uszczerbku dla wszelkich uwag, jakie Komisja może wyrazić w odniesieniu do rozszerzonych zasad oraz bliższych informacji, o które może się zwrócić do danego państwa członkowskiego, dotyczących tych zasad i ich rozszerzenia lub decyzji, jakie państwo członkowskie może wydać na mocy art. 18 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2200/96.

ROZSZERZENIE ZASAD

Francja - świeże owoce i warzywa - lata gospodarcze 2004/2005, 2005/2006 I 2006/2007

Poniższe zasady zostały rozszerzone rozporządzeniami ministerialnymi z dnia 29 marca 2005 r. dla lat gospodarczych 2004/2005, 2005/2006 i 2006/2007. Niniejsze podsumowanie opiera się na powiadomieniu Francji z dnia 23 października 2006 r.

Obszar gospodarczy Zrzeszenie organizacji producentów Produkty Obszary, których dotyczy rozszerzenie zasad Rodzaj rozszerzonych zasad [odniesienie do załącznika III do rozporządzenia(WE) nr 2200/96]
Bassin du Nord Comité économique agricole Fruits et Légumes du nord de la France Jabłka i gruszki Cały obszar gospodarczy Zasady:
Cykoria i kalafiory — informacji w odniesieniu do produkcji

(pkt 1 załącznika III)

Normandie Comité économique agricole Fruits et Légumes de Normandie Marchew, pory i kalafiory Cały obszar gospodarczy — produkcji

(pkt 2 załącznika III)

— wprowadzania do obrotu z (pkt 3 załącznika III)

— dotyczące ochrony środowiska naturalnego

(pkt 4 załącznika III)

Bretagne Comité économique agricole régional Fruits et Légumes de Bretagne Pory, cykoria, sałata (rodzaje sałaty lodowej), pomidory, karczochy, kalafiory, szalotka, brokuły i kapusta głowiasta Cały obszar gospodarczy — wycofania z rynku

(pkt 5 załącznika III)

Marchew Kanton Pleine-Fougères i gmina Cherrueix (Ileet-Vilaine)
Bassin du Val de Loire Comité économique agricole Fruits et Légumes du Val de Loire Jabłka i gruszki deserowe, czarna porzeczka Cały obszar gospodarczy
Pomidory, ogórki
Roszpunka warzywna i pory wczesne Departamenty Loire-Atlantique, Maine-et-Loire i Vendée
Bassin du grand Sud-Ouest Comité économique agricole Fruits et Légumes du bassin du grand Sud-Ouest Melony Cały obszar gospodarczy z wyjątkiem Charente i Charente-Maritime
Jabłka, gruszki, truskawki i śliwki Cały obszar gospodarczy
Pomidory
Bassin Rhône Méditerranée Comité économique agricole Fruits et Légumes du bassin Rhône Méditerranée Jabłka, gruszki, brzoskwinie-nektarynki i morele Cały obszar gospodarczy
Winogrona stołowe Departamenty Bouches-du-Rhône, Gard i Vaucluse
Kasztany jadalne Departamenty Ardèche i Gard
Szparagi, ogórki, sałaty, pomidory i karczochy Departamenty Aude, Gard, Hérault, Lozère i Pyrénées-Orientales
Corse Comité économique agricole Fruits et Légumes de Corse Klementynki Cały obszar gospodarczy
Uwaga: Wykaz wyznaczonych obszarów gospodarczych został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich C 34 z 9.2.1999, str. 4 (pierwsza kolumna).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024