Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2007/C 267/16)

(Dz.U.UE C z dnia 9 listopada 2007 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 510/2006

"AGNEAU DE LOZERE"

Nr WE: FR/PGI/005/0501/06.10.2005

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Institut National des Appellations d'Origine (I.N.A.O.)

Adres: 51, rue d'Anjou F-75008 Paris

Telefon: (33) 153 89 80 00

Faks: (33) 142 25 57 97

E-mail: info@inao.gouv.fr

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Association Viande d'Agneau de Lozère (A.V.A.L.)

Adres: c/o Cobevial

Avenue Pierre Sémard

F-48100 Marvejols

Telefon: (33) 466 32 43 08

Faks: (33) 466 32 04 02

E-mail: cobevial-48@wanadoo.fr

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni (X)

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.1: Mięso świeże (i podroby)

4. Specyfikacja:

[streszczenie wymogów art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006]

4.1. Nazwa produktu: "Agneau de Lozère"

4.2. Opis produktu: Cechy charakterystyczne przedmiotowego produktu objętego CHOG są następujące:

Rasa hodowlana: samce i samice hodowlane rasy Blanche du Massif Central.

Rodzaj zwierząt: jagnięta (samce i samice) są młode i lekkie. Są na granicy jagnięcia ssącego i jagnięcia opasanego na pastwisku. Nie są odsadzane od matek przed opuszczeniem gospodarstwa: ssą matkę do momentu naturalnego odstawienia i w żadnym wypadku nie dostają paszy mlekozastępczej.

Rodzaj chowu: system chowu jest ekonomiczny, oparty na optymalnym wykorzystaniu zaplecza pastwiskowego w obszarze CHOG. System polega na jak najczęstszym wypasie stada. Regularne wykorzystywanie pastwisk w hodowli jest gwarancją szczególnego charakteru produktu: to odróżnia jagnięta hodowane w obszarach wykorzystywanych bardziej intensywnie, ponieważ ich matki żywią się na terenach niewykorzystywanych intensywnie, z małą ilością dodatków paszowych, z urozmaiconą roślinnością, co ma wpływ na mleko, którym odżywiają się jagnięta.

Jagnięta poddawane są ubojowi w wieku poniżej 130 dni.

Tusze charakteryzują się następującymi cechami:

– Masa tuszy jagnięcej wynosi od 7 do 19 kg.

– Pokrój: U, R i O w skali klasyfikacji EUROP

– Stopień wykształcenie okrywy tłuszczowej: Klasa 2 lub 3 w skali klasyfikacji EUROP

– Barwa: różowobiała

– Jakość tłuszczu: konsystencja zwarta, ciągliwa i kolor biały. Świeże mięso baranie sprzedawane jest:

– w całych tuszach lub w półtuszach,

– w kawałkach do sprzedaży półhurtowej, -w wyrębach (PAD),

– porcjowane (UVC).

4.3 Obszar geograficzny: Jagnięta są urodzone, hodowane i poddawane ubojowi w obszarze CHOG. Obszar CHOG "Agneau de Lozère" został określony na podstawie następujących kryteriów:

– Obecność owcy rasy Blanche du Massif Central (BMC).

– Zastosowane kryterium: obecność BMC: ponad 500 owiec BMC obecnych w kantonie.

– zwiększająca się wysokość n.p.m. na osi południe-wschód/północ-zachód.

– Zastosowane kryterium: kantony położone powyżej 800 m.n.p.m. lub na wysokości pomiędzy 600 a 800 m.n.p.m.

– Występowanie pastwisk o niewielkiej wydajności, zwłaszcza wzdłuż osi północ-zachód/południe - wschód.

– Zastosowane kryterium: co najmniej 20 % mało wydajnych trwałych użytków zielonych.

– Wykluczenie podłoża wulkanicznego, którego występowanie powoduje bardziej intensywną produkcję w przeliczeniu na zwierzę i na hektar.

Obszar geograficzny składa się z 259 gmin w 4 departamentach:

– Département Lozère (48): cały departament obejmujący 185 gmin.

– Département Cantal (15): 33 gminy: Alleuze, Anglards-de-Saint-Flour, Anterrieux, Celoux, Chaliers, Chaudes-Aigues, Chazelles, Clavieres, Coren, Deux-Verges, Espinasse, Faverolles, Fridefont, Jabrun, Lieutades, Lorcieres, Loubaresse, Maurines, Mentieres, Montchamp, Rageade, Ruynes-en-Margeride, Saint-Georges, Saint-Just, Saint-Marc, Saint-Martial, Saint-Remy-de-Chaudes-Aig, Saint-Urcize, Soulages, Tiviers, Trinitat, Vabres, Vedrines-Saint-Loup.

– Département Ardèche (07): 11 gmin: Borne, Cellier-du-Luc, Laval-d'Aurelle, Laveyrune, Lesperon, Malarce-sur-la-Thines, Montselgues, Saint-Alban-en-Montagne, Saint-Etienne-de-Lugdares, Saint-Laurent-les-Bains,Sainte-Marguerite-Lafiger.

– Département de la Haute Loire (43): 30 gmin: Alleyras, Ally Arlet, Auvers, Besseyre-Saint-Mary Chanaleilles, Charraix, Hastel, Chazelles, Croisances, Cronce, Cubelles, Desges, Esplantas, Ferrussac, Grezes, Langeac, Monistrol-d'Allier, Pebrac, Pinols, Prades, Saint-Austremoine, Saint-Christophe-d'Allier, Saint-Prejet-d'Allier, Saint-Venerand, Saugues, Tailhac, Thoras, Vazeilles-près-Saugues, Venteuges.

4.4 Dowód pochodzenia: Identyfikowalność gwarantowana jest od urodzenia zwierzęcia do wprowadzenia mięsa do obrotu dla konsumenta. Hodowcy muszą aktualizować dokumentację hodowlaną i dokonywać identyfikacji zwierząt zgodnie z przepisami.

Zwierzęta wykluczone z użytkowania w ramach procedury CHOG oznacza się na grzbiecie czerwonym krzyżem.

Zwierzęta kwalifikujące się do procedury CHOG otrzymują specjalny kolczyk z napisem odnoszącym się do procedury CHOG.

Identyfikowalność żywych zwierząt zapewnia numer roboczy zwierzęcia.

Identyfikowalność tuszy zapewnia numer ubojni (w połączeniu z numerem roboczym), a identyfikowalność kawałków mięsa - numer partii z rozbioru.

4.5 Metoda produkcji: Przed rozpoczęciem produkcji "l'agneau de Lozère" gospodarstwo musi otrzymać na nią zezwolenie.

Jagnięta pochodzą od owiec i baranów rasy Blanche du Massif Central. Obecny cel selekcji rasy to: poprawa cech matecznych, wartości mlecznej, która wpływa na jakość i kolor tłuszczu, plenności, wzrostu, a przede wszystkim poprawa wartości rzeźnej (pokrój i ilość tłuszczu).

Obsada pozostaje poniżej 1,4 dużych sztuk bydła na hektar, czyli mniej niż 10 owiec na hektar (łąki, wybiegi: wrzosowiska, poszycie leśne, łąki górskie).

Budynki powinny posiadać powierzchnię wewnętrzną wynoszącą 1,5 m2 na matkę, w przypadku budynków wyposażonych w koryta tradycyjne lub w paśniki ustawione prostopadle do centralnego korytarza. W przypadku budynków wyposażonych w paśniki, powierzchnia ta wynosi 1,3 m2 na owcę.

Karmienie matek:

Pod względem ilościowym powierzchnia pastwisk ulega zmniejszeniu z powodu ograniczeń pogodowych (chłody zimowe, susze letnie...), które ograniczają zasoby i okres ich wykorzystywania. W zależności od pory roku i potrzeb fizjologicznych zwierząt hodowca wykorzystuje raz łąki, a raz z wybiegi. Jednak optymalne wykorzystanie łąk i wybiegów jest ściśle związane z jednoczesnym stosowaniem i uzupełnianiem innymi zasobami paszowymi pochodzącymi z wybiegów, łąk, roślin pastewnych czy też pasz suchych.

Hodowcy zobowiązują się do zapewnienia samowystarczalności w zakresie zaopatrzenia w pasze (trawa skoszona, trawa z pastwiska). W związku z tym 100 % spożywanych pasz będzie pochodzić z obszaru CHOG poza suszoną lucerną, konieczną jako źródło białka. Pasze są produkowane albo kupowane w obszarze CHOG. Jednak ilość kupionej lucerny nie przekracza 10 % spożywanych pasz.

Karmienie jagniąt:

W pierwszym okresie życia jagnięta żywią się wyłącznie mlekiem matek: ssą mleko aż do naturalnego odstawienia od matki. Kontakt owcy i jagnięcia w celu karmienia ma miejsce co najmniej dwa razy dziennie w celu jak najdłuższego utrzymania laktacji. Jednakże jagnięta nie są oddzielane od matek przed zabraniem do uboju.

Pod koniec okresu chowu i poza mlekiem matki jagnięta mogą dostawać karmę dodatkową zawierającą co najmniej 50 % zbóż i produktów zbożowych. Dodatki paszowe stanowią najwyżej 31 % całkowitej dawki i nie pochodzą koniecznie z obszaru CHOG.

Ubój i rozbiór:

Jagnięta są poddawane ubojowi w obszarze CHOG. Ich mięso może być rozbierane poza obszarem CHOG. Mięso może być pakowane w folię, próżniowo lub w zmodyfikowanej atmosferze.

4.6 Związek: BMC jest rasą odporną prowadzoną jako rasa czysta:

– Historycznie, rasa Blanche du Massif Central (BMC) uznawana jest za jedną z gałęzi rozległej populacji owiec zwanych dawniej "Caussenards", które od ponad 2.000 lat zamieszkiwały płaskowyż Causses, suche regiony o kamienistym, ubogim podłożu, otaczające Masyw Centralny od południa do południowego zachodu.

– W ostatnich dziesięcioleciach pojawiła się nazwa "Blanc de Lozère", oznaczająca zmianę w populacji zwierząt z Margeride uzyskaną w wyniku działań hodowców dążących do otrzymania większych i grubszych zwierząt z najlepszych stad.

– W miarę jak rasa rozprzestrzeniała się coraz wyraźniej poza granice obszaru pochodzenia, ostatecznie przyjęła mniej ograniczającą nazwę "Blanche du Massif Central" (BMC).

Zalety BMC w chowie: cechy charakterystyczne rasy dzięki którym jest ona wyjątkowo dobrze przystosowana do terenu:

– Rasa BMC dobrze dostosowuje się do różnych, czasem trudnych, warunków chowu, jak chów na niemal wolnym powietrzu w jałowych i suchych regionach lub w bardziej kontynentalnych warunkach w górach. Dzięki tej właściwości hodowcy posiadają owce, które tolerują najgorsze warunki atmosferyczne na płaskowyżach bez schronienia, odżywiają się tym, co znajdą, a nawet przemierzają długie odległości w poszukiwaniu lepszych pastwisk.

– W Lozère utrzymująca się przewaga rasy BMC w stosunku do innych ras owiec w produkcji mięsa wynika przede wszystkim z odporności rasy BMC. Jakość tego mięsa związana jest z terytorium CHOG, ponieważ wynika ona ze szczególnej diety matek karmiących i jagniąt z tego regionu.

– Dzięki temu, że cechy charakterystyczne rasy BMC przetrwały do dziś, stanowi ona obecnie silne ogniwo związku z obszarem lokalnym.

Znaczenie pasterstwa w sposobie chowu:

– System chowu (pasterstwo), będący podstawą produkcji jagniąt objętych CHOG - oszczędny system chowu - opiera się na optymalizacji zasobów lokalnych: trawy z pastwiska, trawy skoszonej i zbóż wyprodukowanych we własnym gospodarstwie.

– Pasterstwo obejmuje zatem obszary szczególne, w przeciwieństwie do takich terenów jak łąki, mało lub w ogóle nie nadające się do klasycznych zabiegów mechanicznych, przynajmniej akceptowalnych z punktu widzenia opłacalności. Tereny wypasu są mało lub w ogóle nie wykorzystywane przez inne gatunki, takie jak bydło.

– Dlatego też specyfika produktu "agneau de Lozère" wynika z połączenia wysokiej jakości związanej z czystością rasy i różnorodnością pożywienia zwierząt oraz z jakości środowiskowej związanej z praktykami rolniczymi, wykorzystującymi w jak największym stopniu środowisko naturalne i tradycje odziedziczone po przodkach.

Mięso renomowane

– Mimo swojej odporności rasa BMC uznana jest we Francji za najlepszą rasę mięsną wśród odpornych ras francuskich. W związku z tym hodowcy hodują ją bez krzyżowania z innymi rasami.

– Mięso "agneau de Lozère" cieszy się dziś ogromną renomą, o czym świadczą różne artykuły prasowe (prasa ogólna i specjalistyczna) oraz co potwierdzają znani szefowie kuchni (David Van Laer, Philippe Groult). Lokalni restauratorzy o światowej renomie mówią, że mięso "agneau de Lozère" jest jedwabiste, o delikatnej i zwartej strukturze oraz jakby "perfumowane zapachem trawy".

4.7 Organ kontrolny:

Nazwa: Qualisud, Organisme certificateur agréé EN 45011

Adres: 2, rue des Remparts

F-40000 Mont-de-Marsan

Telefon: (33)558 06 15 21

Faks: (33) 558 75 13 36

E-mail: qualisud@wanadoo.fr

4.8 Etykietowanie: Nazwa produktu: "Agneau de Lozère".

Etykieta zawiera wspólnotowe logo CHOG lub napis "Indication Géographique Protégée" (Chronione Oznaczenie Geograficzne).

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.267.46

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 09/11/2007
Data ogłoszenia: 09/11/2007