Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw

(2007/C 190/03)

(Dz.U.UE C z dnia 15 sierpnia 2007 r.)

Numer XA XA 7022/07
Państwo członkowskie Włochy
Region Piemonte (Piemont)
Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną Fondo di rotazione per la promozione e lo sviluppo della cooperazione - Foncooper - in relazione alle iniziative nella Regione Piemonte
Podstawa prawna - Titolo I della legge 27 febbraio 1985 n. 49, modificata con legge 5 marzo 2001 n. 57, art. 12 (G.U. n. 66 del 20 marzo 2001)
- Direttiva del ministero dell'Industria, del commercio e dell'artigianato (ora ministero dello Sviluppo economico) del 9 maggio 2001 (G.U. n. 171 del 25 luglio 2001)
- Deliberazione regionale n. 73-14507 del 29.12.2004
Planowane w ramach programu roczne wydatki lub kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi Program pomocy: Całkowita kwota roczna pomocy wynosi 8 mln EUR
Maksymalna intensywność pomocy Zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 70/2001, intensywność pomocy nie może przekraczać 7,5 % lub 15 % w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku gdy inwestycja ma miejsce na obszarach, które kwalifikują się do pomocy regionalnej, intensywność pomocy nie może przekroczyć pułapu regionalnej pomocy inwestycyjnej określonej w planie zatwierdzonym przez Komisję dla każdego państwa członkowskiego, przy czym w żadnym przypadku nie może ona przekroczyć limitów wyznaczonych w art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 70/2001.

W przypadku inwestycji w sektorze przetwórstwa produktów rolnych i obrotu nimi, intensywność pomocy może wynieść maksymalnie:

- 50 % inwestycji kwalifikowalnych w regionach kwalifikujących się do Korzystania z pomocy w rozumieniu art. 87 ust. 3 lit. a) Traktatu WE,

- 40 % kosztów kwalifikowalnych w innych regionach.

Data realizacji data przekazania niniejszego zestawienia informacyjnego
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej do dnia 31 grudnia 2008 r.
Cel pomocy Pomoc dla MŚP - spółdzielni na realizację projektów dotyczących inwestycji w rzeczowy majątek trwały, która ma być udzielana po przedstawieniu Wniosku w sprawie dofinansowania.
Wydatki kwalifikowalne (bez podatku VAT) poniesione na zakup gruntów i budynków, przeprowadzenie prac budowlanych, zakup, modernizację i restrukturyzację maszyn, sprzętu i urządzeń.
Sektory gospodarki Wszystkie sektory kwalifikujące się do pomocy dla MŚP, o której mowa w art. 1 rozporządzenia (WE) nr 70/2001, zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 364/2004 oraz rozporządzeniem (WE) nr 1857/2006
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc "Regione Piemonte - Direzione Formazione Professionale e Lavoro - Settore Sviluppo dell'Imprenditorialità"

Via Magenta, 12

I-10128 Torino

Organ decyzyjny:

"Comitato di gestione Foncooper - Regione Piemonte", w rozumieniu porozumienia zawartego w dniu 26 czerwca 2000 r. między Ministerstwem ds. przemysłu, handlu i rzemiosła (obecnie Ministerstwo ds. rozwoju gospodarczego) a Coopercredito SpA (obecnie Banca Nazionale del Lavoro SpA., Via Veneto, 119, I-00187 Roma) oraz porozumień dodatkowych zawartych w dniu 3 maja 2002 r. między regionem Piemont a wspomnianą wyżej Coopercredito SpA (obecnie Banca Nazionale del Lavoro SpA) i w dniu 15 listopada 2005 r. między regionem Piemont a Banca Nazionale del Lavoro SpA

Inne informacje Maksymalna kwota indywidualnego współfinansowania: 2 miliony EUR, w granicach 70 % inwestycji kwalifikowalnych

Kwota przyznanej pomocy stanowi różnicę między spłaconymi kwotami obliczonymi na podstawie rynkowych stóp procentowych a spłaconymi kwotami o obniżonej stopie procentowej zastosowanej do dofinansowania

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.190.4

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Data aktu: 15/08/2007
Data ogłoszenia: 15/08/2007