Jednolite zastosowanie nomenklatury scalonej (CN) (Klasyfikacja towarów).

JEDNOLITE ZASTOSOWANIE NOMENKLATURY SCALONEJ (CN)

(Klasyfikacja towarów)

(2007/C 164/02)

Noty wyjaśniające przyjęte zgodnie z procedurą określoną w art. 10 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1)

(Dz.U.UE C z dnia 18 lipca 2007 r.)

W Notach wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich(2) wprowadza się następujące zmiany:

Na stronie 354 wstawić następujący tekst:

"8701 90 11 do 8701 90 90 Pozostałe

Podpozycje te włączają tzw. »pojazdy terenowe (ATV)«, przeznaczone do wykorzystywania jako ciągniki, o następujących cechach charakterystycznych:

- pojedyncze siedzenie dla kierowcy;

- standardowy hak holowniczy;

- kierowanie za pomocą kierownicy typu motocyklowego z dwoma uchwytami, zawierającymi urządzenia sterujące;

- kierowanie pojazdu odbywa się przez skręcanie dwóch przednich kół i jest oparte na układzie kierowniczym typu samochodowego (zasada Ackermana);

- hamulce na wszystkich kołach;

- automatyczne sprzęgło i bieg wsteczny;

- silnik specjalnie zaprojektowany do użytku w trudnym terenie i będący w stanie uzyskać przy niskich obrotach wystarczającą moc do holowania sprzętu;

- napęd przekazywany jest do kół za pomocą wałków, a nie łańcucha;

- opony dostosowane do wszystkich tych pojazdów mają głęboki wzór bieżnika odpowiedni dla nierównego terenu;

- uciąg przyczepy bez hamulca najazdowego wynosi dwukrotność masy własnej pojazdu lub więcej.

Jeśli pojazdy spełniają wszystkie powyższe cechy i są zgodne z Notami wyjaśniającymi do podpozycji od 8701 90 11 do 8701 90 50, należy je klasyfikować jako ciągniki rolnicze lub leśne. W przeciwnym razie należą do podpozycji 8701 90 90.

Jeśli nie spełniają one powyższych cech charakterystycznych, tzw. »pojazdy terenowe« należy klasyfikować do pozycji 8703.

Podpozycje te wykluczają również tzw. »quady« (pozycja 8703 lub podpozycja 9503 00 10 (patrz Noty wyjaśniające do tej podpozycji))."

Na stronie 372 wstawić następujący tekst:

"9403 Pozostałe meble i ich części

Stoły wykonane z różnych materiałów klasyfikowane są według materiału, z którego wykonano ich podstawę (nogi i ramę), chyba że przez zastosowanie reguły 3 (b) Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury Scalonej materiał, z którego wykonany jest blat" nadaje temu stołowi zasadniczy charakter, na przykład ze względu na jego wyższą wartość (jak w przypadku, gdy blat wykonany jest z metalu szlachetnego, szkła, marmuru, rzadkiego gatunku drewna)."

Na stronie 375 wstawić następujący tekst:

"9505 Artykuły świąteczne, karnawałowe lub inne rozrywkowe, włączając akcesoria do sztuk magicznych i żartów

Oprócz Not wyjaśniających do pozycji 9505, (A), produkty, aby były klasyfikowane jako artykuły świąteczne muszą mieć wartość dekoracyjną (wzór i zdobienie) i być wyłącznie zaprojektowane, wyprodukowane i rozpoznawalne jako artykuły świąteczne. Produkty te są używane w określonym dniu lub okresie w ciągu roku.

Produkty te, zgodnie ze swoją budową i wzorem (odciski, ornamenty, symbole lub napisy), przeznaczone są do użytku podczas określonego święta.

»Święto« jest konkretnym dniem lub okresem określonym w ciągu roku, z którym w obrębie danej społeczności związane są charakterystyczne symbole i zwyczaje. Niektóre z takich świąt miało początek w starożytności w związku z rytualnym przestrzeganiem określonych wydarzeń religijnych; inne są uzgodnionym szeroko świętowaniem i są ważne w życiu państwowym. Przykładami takich wydarzeń są: Boże Narodzenie, Wielkanoc, halloween, dzień św. Walentego, urodziny i śluby.

Następujące produkty są również uważane za artykuły świąteczne:

- figurki dekorowane świątecznymi strojami, przedstawiające sezonowe motywy lub biorące udział w sezonowych sferach działalności;

- sztuczne dynie na halloween (uśmiechnięte lub nie);

- artykuły tradycyjnie używane przy uroczystościach wielkanocnych (na przykład sztuczne jajka wielkanocne (nieprzeznaczone do pakowania), żółte wielkanocne kurczaczki i wielkanocne króliczki);

- zadrukowane dekoracje papierowe, które są związane ze szczególnym świętem, układane wokół ciast;

- artykuły ceramiczne posiadające świąteczne wzory i funkcje dekoracyjne.

Artykuły pełniące funkcje użytkowe są wykluczone, nawet jeżeli posiadają wzór lub zdobienie właściwe dla określonego święta.

Niniejsza pozycja nie włącza:

a) zabawek, włącznie z wypchanymi zwierzętami oraz grami;

b) magnesów trwałych ze zdobieniem (tzw. »magnesów lodówkowych«);

c) ramek do zdjęć;

d) sztucznych jajek wielkanocnych używanych do celów opakowaniowych;

e) figurek aniołów;

f) miniaturowych ukształtowanych dekoracji (na przykład w kształcie torebki lub dzwonka), używanych jako opakowanie do czekoladek lub słodyczy;

g) pojemników i pudełek (na przykład w postaci choinki bożonarodzeniowej lub Świętego Mikołaja);

h) świeczników z dekoracjami świątecznymi;

ij) artykułów ceramicznych posiadających wzory świąteczne i funkcje użytkowe;

k) obrusów, przykryć stołowych i serwetek posiadających dekoracje świąteczne;

l) ubrań i kostiumów."

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 580/2007 (Dz.U. L 138 z 30.5.2007, str. 1).

(2) Dz. U. C 50 z 28.2.2006, str. 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.164.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Jednolite zastosowanie nomenklatury scalonej (CN) (Klasyfikacja towarów).
Data aktu: 18/07/2007
Data ogłoszenia: 18/07/2007
Data wejścia w życie: 18/07/2007