Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/29/07 - Europejskie fundacje polityczne - Projekty Pilotażowe.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/29/07

Europejskie fundacje polityczne - Projekty Pilotażowe

(2007/C 159/09)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lipca 2007 r.)

1. Wstęp/Kontekst

W 2006 r. Parlament Europejski przygotował poprawkę do budżetu UE na 2007 r. i zaproponował "Projekt pilotażowy - Europejskie fundacje polityczne" mający na celu rozwój europejskich fundacji politycznych i ich działalności.

Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury (DG EAC) jest odpowiedzialna ze strony Komisji za przeprowadzenie zaproszenia do składania wniosków.

2. Opis i cele

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest skierowane do europejskich fundacji politycznych powiązanych z partiami politycznymi na poziomie europejskim.

W chwili obecnej europejskie fundacje polityczne są zasadniczo w fazie tworzenia. Dotacje związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków mają zatem na celu pomoc zarówno w tworzeniu, rozwoju i funkcjonowaniu tych fundacji, jak i w prowadzonej przez nie działalności służącej wzmocnieniu i ułatwieniu pracy europejskich partii politycznych w zakresie informacji i debaty politycznej.

3. Harmonogram

Termin składania wniosków upływa 28 września 2007 r.

Komisja zamierza poinformować wnioskodawców o przyznaniu dotacji w listopadzie 2007 r. Planowanym terminem otrzymania przez beneficjentów umów do podpisania jest listopad 2007 r.

Okres kwalifikowalności kosztów rozpoczyna się w dniu podpisania umowy w sprawie przyznania dotacji przez Komisję. Jeśli beneficjent wykaże konieczność rozpoczęcia działania przed podpisaniem umowy, koszty można zatwierdzić przed podpisaniem umowy. W takich przypadkach wydatki kwalifikujące się do dofinansowania nie mogą zostać poniesione przed datą przedłożenia wniosku o dofinansowanie.

Okres kwalifikowalności kosztów zakończy się 31 sierpnia 2008 r.

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do przedłużenia okresu kwalifikowalności kosztów.

4. Dostępny budżet

Przewidywana kwoty pomocy wynosi 1 milion EUR. Wskazane jest, aby kwota ta była podzielona zgodnie z kryteriami stosowanymi do europejskich partii politycznych zapisanymi w rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w 4 listopada 2003 r. w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim(1).

Udział finansowy Komisji nie może przekraczać 90 % całkowitych kosztów kwalifikowanych.

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5. Kryteria kwalifikowalności

Kwalifikujące się podmioty/organy/rodzaje beneficjentów:

Aby wnioskodawca mógł kwalifikować się do uzyskania wsparcia finansowego, musi spełniać następujące wymogi:

a) Musi być oficjalnie wskazany jako europejska fundacja polityczna przez jedną z europejskich partii politycznych uznanych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2004/2003;

b) Musi być organizacją nieprzynoszącą zysków;

c) Musi posiadać osobowość prawną lub właściwie uzasadnić, że warunek ten będzie spełniony w momencie podpisywania umowy w sprawie przyznania dotacji;

d) Musi posiadać siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Uprawnione kraje (państwa członkowskie Unii Europejskiej):

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

6. Inne informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz załączniki dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/citizenship/index_en.html

Wnioski muszą być w pełni zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Dz.U. L 297 z 15.11.2003, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024